Nejšťastnější zemí světa je opět Finsko, Česko si polepšilo a předběhlo i Belgii

Magazín Magazín
21. 3. 2020 7:00
Evropská severská země se potřetí v řadě za sebou umístila v popředí žebříčku nejšťastnějších zemí světa. Finsko předběhlo v hodnocení, které každoročně vypracovává agentura OSN, Dánsko, Švýcarsko, Island či Norsko. Kromě toho se Helsinky staly také nejšťastnějším městem světa. Česko se umístilo na 19. pozici žebříčku a předběhlo tak například Belgii.

Report každý rok hodnotí země v šesti klíčových kategoriích, jako jsou příjem, svoboda, důvěra, střední délka života, sociální podpora a štědrost. První hodnocení vyšlo v roce 2012 a každým rokem se zaměřuje na jiné téma. Letošním bylo společenské, městské a životní prostředí. 

"Zpráva o světovém štěstí se ukázala být nepostradatelným nástrojem pro strategická politická rozhodnutí, který pomáhá porozumět tomu, co činí lidi šťastnými, a pomáhá tak také prosazovat blahobyt občanů," uvedl ke zprávě Jeffrey Sachs z organizace Sustainable Development Solutions Network v rámci OSN.

Podle něj patří stabilně mezi nejdůležitější kategorie dobrá síť sociální podpory, společenská důvěra, otevřená státní správa či bezpečné a zdravé prostředí k životu. 

A ačkoliv se může zdát poněkud nemístné zveřejňovat žebříček nejšťastnějších míst světa právě v době pandemie koronaviru, autoři tvrdí, že krizové situace naopak mohou ještě zvýšit pocity spokojenosti. "Světová pandemie představuje ohromný risk pro životní pohodu, zejména v oblasti zdraví a příjmů," připouští.

Zároveň však dodávají, že dřívější studie zemětřesení, záplav či tsunami ukazují, že společnosti se v těchto situacích snaží spolupracovat na obnově svého prostředí i životů. "Tohle někdy vedlo k překvapivému růstu pocitů spokojenosti," dodávají. 

Foto: iStock

4. Island

Také nejřidčeji zalidněný evropský ostrovní stát se pravidelně umisťuje mezi pěticí nejšťastnějších zemí světa, a to přesto že jeho obyvatelé čelí poměrně drsným klimatickým podmínkám. Čtvrtou příčku obhájil z loňska. Podle Johna Helliwella, emeritního profesora Univerzity Britské Kolumbie, je šťastné společenské prostředí takové, ve kterém cítí lidé sounáležitost a vzájemnou důvěru. 

 

Právě se děje

Další zprávy