Šedesátiletý senior vyučuje triky na skateboardu. Ke sportu přivedl stovky poflakujících se dětí

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 8. 2016 17:45
Neal Unger měl pohnuté dětství. V devíti letech mu zemřela matka na mozkový nádor. Ujal se ho starší bratr a "nakazil" ho vášní pro skateboarding a surfování. Neal začal meditovat a dospěl k přesvědčení, že lidské tělo může zůstat silné a mladé i navzdory staršímu věku. Nyní mu je šedesát let a v Kalifornii se stal pro mládež ikonou skateboardingu. Láká flákače z rizikových oblastí a učí je nejrůznějším trikům na prkénku s kolečky. Nesnáší věčnou námitku: "Poslechni, a nejsi už na skateboard moc starý?"
Šedesátiletý učitel skateboardingu Neal Unger
Šedesátiletý učitel skateboardingu Neal Unger | Foto: Instagram/Neal Unger

Kamera zabírá šedesátiletého Neala Ungera. Člověk vidí jeho dlouhé šedivé vlasy, kšiltovku, bradku, klukovsky rozesmátou tvář a pomyslí si: "Panečku, ten nevypadá na šedesátku!" Jenže pak se ocitnou v záběru jeho nohy, které právě otáčejí skateboard z hrany na kolečka. Než se divák stačí vzpamatovat, Neal už jede na první U-rampu a předvádí triky.

To, že i v takřka důchodovém věku prohání prkénko na kolečkách, není stařecký vrtoch. Neučil se na skateboardu na stará kolena, zkrátka jen pokračoval ve svém životním stylu.

Narodil se v roce 1957 v Anaheimu. Když mu bylo pět let, maminka mu koupila první skateboard. O čtyři roky později zemřela na mozkový nádor. Devítiletého Neala si vzal do péče starší bratr. Odstěhoval se k němu do San Diega a plně propadl své vášni – surfování a skateboardingu.

Po studiích v kanadském Calgary se Neil vrátil na kalifornské pláže. Surfoval také na Kostarice či na Havaji a dal se na meditace. Během nich došel k přesvědčení, že lidské tělo může zůstat silné a mladé i v pokročilém věku. A povedlo se.

Nyní je Nealu Ungerovi šedesát let a pracuje jako mentor neziskovky Next Up Foundation. Ta se rozhodla bojovat skateboardingem proti potloukajícím se teenagerům, obezitě a zanedbanému okolí v rizikových oblastech. Zjistila, že obyčejné prkénko na kolečkách může působit jako všelék. Stovkám dětí už dala vizi, náplň volného času, kroužek po škole či letní kemp o prázdninách. Zaměřuje se i na budování nových skateparků a opravu těch starých.

"Potloukal jsem se v životě odnikud nikam a neměl žádný cíl. Skateboard mi ten cíl dal, chci jezdit jako skutečný profesionál,“ říká na videu nadace jeden z teenagerů.

Seriál "Život začíná v sedmdesáti"
Autor fotografie: Zuzana Hronová

Seriál "Život začíná v sedmdesáti"

Článek je součástí velkého seriálu Aktuálně.cz "Život začíná v sedmdesáti". V něm vám představujeme pětasedmdesátileté dřevorubce či baletky, osmdesátileté spisovatelky a atletky, pětaosmdesátileté vědce nebo operní pěvce, zkrátka aktivní seniory, kteří zapomněli stárnout. Seriál se snaží rozbít zažitý stereotyp pasivního a rezignovaného důchodce.

Hlavním esem Next Up Foundation je právě Neal. Navzdory svému věku a šedivým vlasům zvládá ještě s prknem nejeden trik. A hlavně – žádný jiný mentor nepřitáhl k tomuto sportu tolik dětí. "Jdou za ním jako za magnetem. Chvíli koukají na jeho kousky, pak se osmělí zeptat, jak dělá tenhle trik, a pak už zůstanou," popisuje Nealův kolega.

Sám Unger nedělá ze svých zásluh žádnou vědu: "Prostě těm dětem říkám – hej, podívej se, není nic jednoduššího než tohle prkýnko!"

Skateboard mu prý pomohl zformovat život k lepšímu. "Naučil jsem se vážit si každého okamžiku. Vždyť i každá vteřina má tisíce zajímavých momentů."

A už ho nebaví, že na každém kroku stále slyší jednu a tutéž námitku: "Poslechni, nejsi už na skateboard moc starý?" "Jenže já jim říkám: 'Dobrá, kdybych skončil se skateboardem, co bych dělal?'" uzavírá věčnou debatu Neal. Jeho argumenty jsou odzbrojující.

"Jsem rád, že se hejbu a že mě to baví, taky se při tom sejdu s kamarády," vypočítává důvody, proč ve svém vysokém věku neustále běhá, Jiří Soukup. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy