Lékař se 22 let převléká za bezdomovce. Bojuje proti chudobě

jaz
15. 1. 2014 5:00
Doktor Jim Withers se už léta převléká za bezdomovce, aby mohl lidem na ulici lépe pomoct. Díky jeho snaze se počet lidí bez domova v Pittsburghu snížil o polovinu.
Jim Withers
Jim Withers | Foto: youtube

Jim Withers z Pittsburghu se ve svém profesním životě vydal tou těžší cestou. Jeho jediným cílem bylo dělat tu pravou medicínu bez ohledu na finanční ohodnocení.

Od roku 1992 se začal zajímat o lidi bez domova a hledal cestu, jak by jim jako lékař nejlépe pomohl. Oslovil proto sociálního pracovníka Mika Sallowse, aby si prostřednictvím jeho kontaktů vybudoval s bezdomovci důvěrnější vztah. Spolu také založili organizaci Operation Safety Net, což je program zaměřený na medicínu v ulicích.

Jejich služby jsou dostupné 24 hodin denně po celý rok a k tomu všemu Jim s Mikem vyráží každý večer do ulic. Mike lidem rozdává jídlo a přikrývky a Jim poskytuje bezplatnou zdravotní péči. Většinou léčí omrzliny, drobná zranění, ale zabývá se i psychickými problémy.

VIDEO Doktor se převléká za bezdomovce
VIDEO Doktor se převléká za bezdomovce | Video:

Pod mosty, k řekám nebo do opuštěných budov ale nemůže Jim vyrazit v bílém doktorském plášti s kravatou. Na radu svého společníka Mika se obléká jako jeho pacienti, aby tak bez problému zapadl do jejich komunity a získal si větší důvěru.

"Kdybych mohl předepsat dům pro všechny lidi na ulici, bylo by to nesmírně důležité pro jejich zdraví," řekl CBS News třiapadesátiletý Withers, který svou práci bere jako poslání.

Díky jeho nezištné práci jsou v Pittsburghu vidět pokroky doslova na každém rohu. Od té doby, co na ulici působí, se totiž počet bezdomovců snížil o polovinu. Není divu, že se touto myšlenkou nechala inspirovat i další americká města a hodlají se k organizaci Operation Safety Net připojit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy