Lékař se 22 let převléká za bezdomovce. Bojuje proti chudobě

jaz
15. 1. 2014 5:00
Doktor Jim Withers se už léta převléká za bezdomovce, aby mohl lidem na ulici lépe pomoct. Díky jeho snaze se počet lidí bez domova v Pittsburghu snížil o polovinu.
Jim Withers
Jim Withers | Foto: youtube

Jim Withers z Pittsburghu se ve svém profesním životě vydal tou těžší cestou. Jeho jediným cílem bylo dělat tu pravou medicínu bez ohledu na finanční ohodnocení.

Od roku 1992 se začal zajímat o lidi bez domova a hledal cestu, jak by jim jako lékař nejlépe pomohl. Oslovil proto sociálního pracovníka Mika Sallowse, aby si prostřednictvím jeho kontaktů vybudoval s bezdomovci důvěrnější vztah. Spolu také založili organizaci Operation Safety Net, což je program zaměřený na medicínu v ulicích.

Jejich služby jsou dostupné 24 hodin denně po celý rok a k tomu všemu Jim s Mikem vyráží každý večer do ulic. Mike lidem rozdává jídlo a přikrývky a Jim poskytuje bezplatnou zdravotní péči. Většinou léčí omrzliny, drobná zranění, ale zabývá se i psychickými problémy.

VIDEO Doktor se převléká za bezdomovce
VIDEO Doktor se převléká za bezdomovce | Video:

Pod mosty, k řekám nebo do opuštěných budov ale nemůže Jim vyrazit v bílém doktorském plášti s kravatou. Na radu svého společníka Mika se obléká jako jeho pacienti, aby tak bez problému zapadl do jejich komunity a získal si větší důvěru.

"Kdybych mohl předepsat dům pro všechny lidi na ulici, bylo by to nesmírně důležité pro jejich zdraví," řekl CBS News třiapadesátiletý Withers, který svou práci bere jako poslání.

Díky jeho nezištné práci jsou v Pittsburghu vidět pokroky doslova na každém rohu. Od té doby, co na ulici působí, se totiž počet bezdomovců snížil o polovinu. Není divu, že se touto myšlenkou nechala inspirovat i další americká města a hodlají se k organizaci Operation Safety Net připojit.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy