Střelci z Afghánistánu nelítostně smetli Herkula

Kultura Kultura
13. 1. 2014 14:20
Snímek Na život a na smrt zaplatili diváci hned první víkend
Na život a na smrt.
Na život a na smrt. | Foto: Bontonfilm

Praha - Druhý víkend nového roku se nesl ve znamená premiéry snímku Na život a na smrt Petera Berga. Válečné drama s Markem Wahlbergem si odneslo 38 milionů dolarů, přičemž právě takový byl rozpočet snímku.

Stříbrnou příčku vybojovalo Ledové království. Disneyovská pohádka už má celosvětově víc něž 700 milionů, navíc si včera odnesla Zlatý glóbus. Jde tedy o úspěch na všech frontách.

Vlk z Wall Street takové štěstí nemá. Boduje sice u diváků i kritiků co do přijetí, tržby ale stoupají jen pomalu. Devět milionů přiblížilo celosvětové tržby téměř ke stovce, což je i rozpočet snímku Martina Scorseseho s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.

Propadl Herkules: Zrození legendy. Pouhých 8 milionů je pro snímek s desetinásobným rozpočtem nepřijatelná suma. Snímku se však nepodařilo zaujmout.

Páté místo se stejnou sumou získal Špinavý trik, další z filmů úspěšných na Glóbech. Skoro 120 milionů světových tržeb je pro snímek za 40 milionů víc než dost. Nyní už David O. Russel pouze vyhlíží Oscary.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy