Britka si při běhu v divočině zlomila nohu. Záchranáře přivolal až jeden z jejích psů

Magazín Magazín
12. 4. 2019 11:31
Jako zkušení záchranáři se zachovaly border kolie britské běžkyně. Ta si v odlehlých kopcích po zakopnutí zlomila nohu a neměla telefon, aby si zavolala pomoc. Jeden ze psů však zvládl přivést horskou službu, zatímco druhý paničku hlídal.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Pita Oatesová z britského města Leyland se vydala na pětikilometrový běh do odlehlého vřesoviště Great Hill v hrabství Lancashire za doprovodu svých dvou border kolií jménem Buddy a Merlyn. V jednu chvíli ale špatně našlápla a sjela z kopce.

Anglií se právě proháněla bouře Gareth, vítr duněl a na krajinu padaly dešťové kapky. Oatesová si při pádu zlomila stehenní kost a natrhla vazy. "Nedokázala jsem se postavit, a tak jsem se musela šoupat vsedě, když jsem se pokoušela dostat ze svahu dolů do údolí," popsala běžkyně britské BBC.

Sama si nemohla zavolat nikoho, kdo by ji ze svízelné situace dostal, protože mobilní telefon si nechala v kempu, kde tábořila. Její psi se v tu chvíli ale zachovali jako profesionálové. Buddy zůstal s paničkou, zatímco Merlyn utíkal pro pomoc a hlasitě štěkal, aby ho případně někdo zaslechl.

Oatesová se mezitím pomalu posunovala do údolí. "Kdykoli se moje zlomená noha dotkla země, zavalila mě šílená vlna bolesti. Proto jsem si kolem nohy uvázala smyčku a můj pes mi pak končetinu pomáhal držet ve vzduchu," vylíčila raněná. Trvalo jí 90 minut, než se z kopce přesunula dolů, a v té době už byla od deště úplně promočená.

Štěkot jedné z border kolií však nakonec upoutal pozornost jiného pejskaře, který se do kopců vydal, a ten ženě zavolal pomoc. Když Oatesovou konečně našel tým horských záchranářů, ztrácela už vědomí a jevila příznaky podchlazení.

"Kdyby mí psi nebyli tak pohotoví, určitě bych noc v divočině nepřežila," ocenila Oatesová zásluhy Buddyho a Merlyna. Prozatím Britka strávila osm dnů v nemocnici a lékaři jí poraněnou nohu podepřeli titanovou dlahou. Čeká ji ovšem ještě další operace.

Video: Mlácení psů neuznávám, zlomí je to, i vlčáka někdy musíte "upiškotkovat"

Lidé reagují na agresivitu zase agresivitou, často vidím snahu utlumit psa nějakou šílenou metodou, jako je mlácení o zem, upozorňuje Vojtěch Kouřil. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 31 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy