Britka si při běhu v divočině zlomila nohu. Záchranáře přivolal až jeden z jejích psů

Magazín Magazín
12. 4. 2019 11:31
Jako zkušení záchranáři se zachovaly border kolie britské běžkyně. Ta si v odlehlých kopcích po zakopnutí zlomila nohu a neměla telefon, aby si zavolala pomoc. Jeden ze psů však zvládl přivést horskou službu, zatímco druhý paničku hlídal.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Pita Oatesová z britského města Leyland se vydala na pětikilometrový běh do odlehlého vřesoviště Great Hill v hrabství Lancashire za doprovodu svých dvou border kolií jménem Buddy a Merlyn. V jednu chvíli ale špatně našlápla a sjela z kopce.

Anglií se právě proháněla bouře Gareth, vítr duněl a na krajinu padaly dešťové kapky. Oatesová si při pádu zlomila stehenní kost a natrhla vazy. "Nedokázala jsem se postavit, a tak jsem se musela šoupat vsedě, když jsem se pokoušela dostat ze svahu dolů do údolí," popsala běžkyně britské BBC.

Sama si nemohla zavolat nikoho, kdo by ji ze svízelné situace dostal, protože mobilní telefon si nechala v kempu, kde tábořila. Její psi se v tu chvíli ale zachovali jako profesionálové. Buddy zůstal s paničkou, zatímco Merlyn utíkal pro pomoc a hlasitě štěkal, aby ho případně někdo zaslechl.

Oatesová se mezitím pomalu posunovala do údolí. "Kdykoli se moje zlomená noha dotkla země, zavalila mě šílená vlna bolesti. Proto jsem si kolem nohy uvázala smyčku a můj pes mi pak končetinu pomáhal držet ve vzduchu," vylíčila raněná. Trvalo jí 90 minut, než se z kopce přesunula dolů, a v té době už byla od deště úplně promočená.

Štěkot jedné z border kolií však nakonec upoutal pozornost jiného pejskaře, který se do kopců vydal, a ten ženě zavolal pomoc. Když Oatesovou konečně našel tým horských záchranářů, ztrácela už vědomí a jevila příznaky podchlazení.

"Kdyby mí psi nebyli tak pohotoví, určitě bych noc v divočině nepřežila," ocenila Oatesová zásluhy Buddyho a Merlyna. Prozatím Britka strávila osm dnů v nemocnici a lékaři jí poraněnou nohu podepřeli titanovou dlahou. Čeká ji ovšem ještě další operace.

Video: Mlácení psů neuznávám, zlomí je to, i vlčáka někdy musíte "upiškotkovat"

Lidé reagují na agresivitu zase agresivitou, často vidím snahu utlumit psa nějakou šílenou metodou, jako je mlácení o zem, upozorňuje Vojtěch Kouřil. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy