Britka si při běhu v divočině zlomila nohu. Záchranáře přivolal až jeden z jejích psů

Magazín Magazín
12. 4. 2019 11:31
Jako zkušení záchranáři se zachovaly border kolie britské běžkyně. Ta si v odlehlých kopcích po zakopnutí zlomila nohu a neměla telefon, aby si zavolala pomoc. Jeden ze psů však zvládl přivést horskou službu, zatímco druhý paničku hlídal.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Pita Oatesová z britského města Leyland se vydala na pětikilometrový běh do odlehlého vřesoviště Great Hill v hrabství Lancashire za doprovodu svých dvou border kolií jménem Buddy a Merlyn. V jednu chvíli ale špatně našlápla a sjela z kopce.

Anglií se právě proháněla bouře Gareth, vítr duněl a na krajinu padaly dešťové kapky. Oatesová si při pádu zlomila stehenní kost a natrhla vazy. "Nedokázala jsem se postavit, a tak jsem se musela šoupat vsedě, když jsem se pokoušela dostat ze svahu dolů do údolí," popsala běžkyně britské BBC.

Sama si nemohla zavolat nikoho, kdo by ji ze svízelné situace dostal, protože mobilní telefon si nechala v kempu, kde tábořila. Její psi se v tu chvíli ale zachovali jako profesionálové. Buddy zůstal s paničkou, zatímco Merlyn utíkal pro pomoc a hlasitě štěkal, aby ho případně někdo zaslechl.

Oatesová se mezitím pomalu posunovala do údolí. "Kdykoli se moje zlomená noha dotkla země, zavalila mě šílená vlna bolesti. Proto jsem si kolem nohy uvázala smyčku a můj pes mi pak končetinu pomáhal držet ve vzduchu," vylíčila raněná. Trvalo jí 90 minut, než se z kopce přesunula dolů, a v té době už byla od deště úplně promočená.

Štěkot jedné z border kolií však nakonec upoutal pozornost jiného pejskaře, který se do kopců vydal, a ten ženě zavolal pomoc. Když Oatesovou konečně našel tým horských záchranářů, ztrácela už vědomí a jevila příznaky podchlazení.

"Kdyby mí psi nebyli tak pohotoví, určitě bych noc v divočině nepřežila," ocenila Oatesová zásluhy Buddyho a Merlyna. Prozatím Britka strávila osm dnů v nemocnici a lékaři jí poraněnou nohu podepřeli titanovou dlahou. Čeká ji ovšem ještě další operace.

Video: Mlácení psů neuznávám, zlomí je to, i vlčáka někdy musíte "upiškotkovat"

Lidé reagují na agresivitu zase agresivitou, často vidím snahu utlumit psa nějakou šílenou metodou, jako je mlácení o zem, upozorňuje Vojtěch Kouřil. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy