Britka si při běhu v divočině zlomila nohu. Záchranáře přivolal až jeden z jejích psů

Magazín Magazín
12. 4. 2019 11:31
Jako zkušení záchranáři se zachovaly border kolie britské běžkyně. Ta si v odlehlých kopcích po zakopnutí zlomila nohu a neměla telefon, aby si zavolala pomoc. Jeden ze psů však zvládl přivést horskou službu, zatímco druhý paničku hlídal.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Pita Oatesová z britského města Leyland se vydala na pětikilometrový běh do odlehlého vřesoviště Great Hill v hrabství Lancashire za doprovodu svých dvou border kolií jménem Buddy a Merlyn. V jednu chvíli ale špatně našlápla a sjela z kopce.

Anglií se právě proháněla bouře Gareth, vítr duněl a na krajinu padaly dešťové kapky. Oatesová si při pádu zlomila stehenní kost a natrhla vazy. "Nedokázala jsem se postavit, a tak jsem se musela šoupat vsedě, když jsem se pokoušela dostat ze svahu dolů do údolí," popsala běžkyně britské BBC.

Sama si nemohla zavolat nikoho, kdo by ji ze svízelné situace dostal, protože mobilní telefon si nechala v kempu, kde tábořila. Její psi se v tu chvíli ale zachovali jako profesionálové. Buddy zůstal s paničkou, zatímco Merlyn utíkal pro pomoc a hlasitě štěkal, aby ho případně někdo zaslechl.

Oatesová se mezitím pomalu posunovala do údolí. "Kdykoli se moje zlomená noha dotkla země, zavalila mě šílená vlna bolesti. Proto jsem si kolem nohy uvázala smyčku a můj pes mi pak končetinu pomáhal držet ve vzduchu," vylíčila raněná. Trvalo jí 90 minut, než se z kopce přesunula dolů, a v té době už byla od deště úplně promočená.

Štěkot jedné z border kolií však nakonec upoutal pozornost jiného pejskaře, který se do kopců vydal, a ten ženě zavolal pomoc. Když Oatesovou konečně našel tým horských záchranářů, ztrácela už vědomí a jevila příznaky podchlazení.

"Kdyby mí psi nebyli tak pohotoví, určitě bych noc v divočině nepřežila," ocenila Oatesová zásluhy Buddyho a Merlyna. Prozatím Britka strávila osm dnů v nemocnici a lékaři jí poraněnou nohu podepřeli titanovou dlahou. Čeká ji ovšem ještě další operace.

Video: Mlácení psů neuznávám, zlomí je to, i vlčáka někdy musíte "upiškotkovat"

Lidé reagují na agresivitu zase agresivitou, často vidím snahu utlumit psa nějakou šílenou metodou, jako je mlácení o zem, upozorňuje Vojtěch Kouřil. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 54 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy