reklama
 
 

Oteplování ohrožuje lidská práva, varuje Londýn

27. 3. 2008 9:52
Zpráva z Whitehallu: Změny klimatu podporují války

Londýn - Klimatické změny mohou nepřímo ohrožovat lidská práva, a je proto morální povinností všech, aby proti nim bojovali.

S tímto poselstvím přišla nejnovější výroční zpráva o lidských právech, kterou od roku 1997 vydává britské ministerstvo zahraničí.

"Vzrůstající teplota, měnící se vodní hospodářství, častější a rozšířenější sucha, opakující se záplavy a stoupající hladiny moří způsobí škody na dodávkách životně důležitých surovin," konstatuje zpráva Whitehallu.

Nedostatek vody a jídla povede k napětí v krizových regionech, které může skončit i krvavou válkou. Také konflikt v Dárfúru je ovlivněn bojem o mizející zdroje, a má tak souvislost s klimatickými změnami, upozorňuje ministerstvo.

Jedině stabilní klima, tento "bytostný obecný statek", je podle autorů zprávy schopno zajistit bezpečnost národa i mezinárodních komunit.

"Bez stabilního klimatu bude pro vlády stále složitější vytvářet podmínky nutné pro bezpečnost a prosperitu," konstatuje zpráva.

Celosvětové dopady oteplování britská vláda bedlivě sleduje. Nynější premiér Gordon Brown nechal před dvěma lety ještě jako ministr financí vypracovat obsáhlou studii o souvislostech klimatických změn a světové ekonomiky.

Ekonom Nicholas Stern v sedmisetstránkovém materiálu mimo jiné doložil, že změny klimatu způsobené především velkými průmyslovými zeměmi nejcitelněji dolehnou na nejchudší země.

autor: Blahoslav Hruška | 27. 3. 2008 9:52

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama