Vody hučí, bory šumí, plastů svět to na pohled. Výstava v Plzni varuje před zamořením plasty

Vody hučí, bory šumí, plastů svět to na pohled. Výstava v Plzni varuje před zamořením plasty
Stolička Sea Chair vznikla přímo na moři na rybářské lodi, kam se materiál dostane v rybářských sítích.
Alexander Groves a Azusa Murakami vylovený plast hned na palubě taví a každou židli popíší GPS souřadnicemi jejího vzniku.
S dalším projektem navštívili pět oblastí ve světových oceánech, kde se kvůli mořským proudům koncentruje plastový odpad. Designové výrobky reagují jednak na místní podmínky, lokální tradiční řemesla a zároveň upozorňují na rozsah znečištění oceánů plasty.
Nizozemský designér Dave Hakkens se problematikou plastového odpadu zabývá dlouhodobě. Řešení nalezl v dostupnosti recyklačních technologií.
Foto: archiv výstavy Má plast
Petra Jansová Petra Jansová
Aktualizováno 29. 9. 2016 22:19
Výstava Má plast v plzeňském prostoru Depo 2015 představí 15 umělců a designérů, kteří upozorňují na nutnost recyklace plastů. Pro odpad hledají nové a originální využití a bojují proti jeho nadužívání.

Výstava recyklovaného designu Má plast představí tvorbu více než desítky umělců nejenom z Česka, ale i ze zahraničí.

Expozice má upozornit na to, že je třeba dělat víc než jen třídit odpad do kontejnerů správné barvy. Jejím hlavním smyslem je podle kurátorů přitáhnout pozornost lidí k tématu lokální recyklace a omezení spotřeby plastu.  

"Plast je všude. Poletuje ve vzduchu, válí se na zemi a především plave ve všech mořích. Jeho dostupnost na jedné straně pomáhá žít jednodušeji, levněji a mít k dispozici dříve luxusní nebo drahé výrobky rychle a za cenu, na kterou máme. Tak ale svět zamořujeme tunami plastových výrobků na jedno použití. Plastového odpadu je tolik, že se dostal i do těla živočichů na dně Mariánského příkopu, nejhlubšího místa na Zemi," vysvětluje jeden z kurátorů Jiří Sulženko. 

 

Právě se děje

před 25 minutami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy