Delfíni patří mezi několik málo druhů savců, které jsou sexuálně aktivní i v době, kdy se nesnaží zplodit potomky. To vědce přivedlo k hypotéze, že vodním živočichům přináší páření tělesnou rozkoš. Tým výzkumníků ze tří amerických univerzit se proto rozhodl zjistit, jak funguje klitoris u samic delfínů skákavých. O jejich bádání píše přírodovědný web Earth.com.
Protože vědci nemohli delfíny sledovat, když spolu zrovna dováděli ve vodě, museli si vystačit s pitváním jedenácti samic, které zahynuly přirozenou smrtí. Zkoumali tvar pohlavních orgánů i nervová spojení, která procházela jejich tkáněmi, což jim potvrdilo předpoklad, že klitoris delfínům může sloužit jako zdroj sexuálního uspokojení.
"Klitoris delfínů má stejně jako ženský rozsáhlé topořivé tkáně, které se plní krví. Protože se ale pánevní oblast zvířat ve srovnání s lidskou výrazně liší, bylo překvapivé vidět, jak moc se oba klitorisy vzájemně podobají. Taky nás zaujalo, jak byly nervy v klitorisu delfínů veliké. Některé měly v průměru i půl milimetru," přiblížila profesorka Patricia Brennanová, hlavní autorka studie, která vyšla v odborném časopise Current Biology.
Topořivá tkáň delfíního klitorisu podle ní mění svůj tvar v období, kdy samice dospívají. Pohlavní orgán jim tedy začíná fungovat až s nástupem dospělosti. Klitoris se u samic delfínů nachází hned v přední části pochvy a podobně jako v ženském klitorisu či špičce mužského penisu zahrnuje tělíska, která při podráždění vyvolávají příjemnou reakci.
Brennanová upozornila, že klitoris u samic savců byl ve vědeckém výzkumu dlouhodobě zanedbávaným tématem a nová studie výrazně přispěla k jeho porozumění. Podotkla, že i klitoris u žen byl odborníky plně popsán až v 90. letech.