Craig David je nejnebezpečnější celebritou pro počítače. Odkazy na něj vedou na zavirované weby

Magazín Magazín
19. 9. 2017 16:15
Americká společnost poskytující bezpečnostní software do počítačů přišla se studií naznačující, že vyhledávání celebrit může vést ke klikání na zavirované webové stránky. Experti varují uživatele, aby odkazy hodnotili kritičtěji. Nejvíce závadných odkazů se zobrazuje při hledání zpěváků Craiga Davida, Emeli Sandéové či Liama Payna.
Zpěvák Craig David
Zpěvák Craig David | Foto: ČTK

Britský zpěvák Craig David je nejnebezpečnější celebritou při vyhledávání na internetu. Podle americké společnosti McAfee, provozovatele bezpečnostních softwarů, jeho fanoušky zadání Davidova jména nejčastěji odvádí na škodlivé, zavirované weby. Informaci přineslo britské BBC.

Společnost se domnívá, že kyberzločinci vytvářejí v horní části populárních vyhledávacích stránek odkazy posílající uživatele na nebezpečné stránky. Ty pak mohou do počítače stáhnout malware nebo ukrást osobní informace. Dalšími "nebezpečnými osobnostmi" jsou zpěvačka Emeli Sandéová a člen skupiny One Direction Liam Payne.

Uživatelé by měli posuzovat zdroje kritičtěji

Studie McAfee varuje před nepromyšleným klikáním na podezřelé linky při hledání obsahu na internetu. "Mít okamžitě nejnovější album, videa a filmy je lákavé. Nicméně, spotřebitelé si musí uvědomit rizika kybernetické bezpečnosti při klikání na odkazy, které slibují horké novinky celebrit, zejména když je nabízejí zdarma," uvedl Nick Viney, spotřebitelský odborník z McAfee.

A dodal, že uživatelé by měli kritičtěji posuzovat vazby na zdroje, které se ve výsledcích vyhledávání objevují.

Podle studie více než jeden odkaz z deseti, nabízející volný obsah od Craiga Davida na Googlu, Bingu či Yahoo!, vedl na škodlivé webové stránky.

Mezi dalšími deseti jmény, u kterých mají být uživatelé při vyhledávání opatrní, se objevila Adele, Ed Sheeran, Jessie J, Rita Ora či Lilly Allen.

Video: Tři čtvrtiny mladých lidí berou informace z Facebooku a pětině je jedno, jaký mají zdroj, chybí jim kritické myšlení.

Tři čtvrtiny mladých lidí berou informace z Facebooku a pětině je jedno, jaký mají zdroj, říkají studenti Ondřej Chlupáček a Petr Střítežský. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy