Video zachycuje upřímnou, až cynickou výpověď malého studenta, který tvrdí, že je pod tlakem, vyčerpaný životem a bojí se dospělosti. "Tvrdě pracujete, ale vrací se vám toho jen zlomek. Jako byste byli v nekonečné smyčce," zazní například v rozhovoru.
Ze záznamu nelze rozpoznat identitu chlapce. Kolem krku má ale červený šátek, což je typický doplněk mladých čínských pionýrů. Těch je po celé zemi asi 100 milionů a jsou tvrdou výukou vedeni k tomu, aby bojovali za komunismus.
A Hangzhou elementary school student used a public speaking contest as an opportunity to reveal his one and only dream: to make money. Lots of it.https://t.co/rowdKNKePs
— thebeijinger (@thebeijinger) May 27, 2018
"Chci zbohatnout, abych překonal tu bezvýznamnost života," pokračuje chlapec, zatímco v pozadí záznamu se opakovaně ozývá výzva k přerušení natáčení.
Žákův pesimistický pohled na život v Číně ostře kontrastuje s optimismem generace jeho rodičů, která zažila ekonomický růst v 90. letech a na přelomu století. Nezapadá ani do doktríny "čínského snu" prezidenta Si Ťin-pchinga, který burcuje mladé lidi, aby tvrdě pracovali a oživovali národ.
Kontroverzní myšlenky, které mladý student vyslovil, však u čínských mileniálů ve velkých městech nejsou vůbec ojedinělé. Mladí lidé řeší, jak se začlenit do společnosti, která je posedlá manželstvím, vlastněním nemovitostí i pracovním úspěchem. Navíc se neustále zvyšují náklady na živobytí.
Video vyvolalo na sociálních sítích vášnivou debatu, vydavatel ho nakonec smazal.
"Ten žák dospěl už v tak mladém věku. Mně to trvalo tři desetiletí," zní jeden z názorů diskutujících, který trefně poukazuje na rozčarování mladé generace Číňanů.