Odkud se ty orgány v Číně berou? Po americkém kongresu se thriller Krvavé ostří promítal i v Praze

Vladimír Ševela
20. 10. 2016 17:00
Film Krvavé ostří o násilném odebírání orgánů v Číně uvedla v úterý během pražské konference Forum 2000 jedna z jeho hlavních představitelek. „Čínští herci, kteří tam hrají, se vystavují enormnímu riziku,“ prohlásila čínská rodačka, nyní Kanaďanka Anastasia Linová.
Krvavé ostří
Krvavé ostří | Foto: Flying Cloud Productions

Některé brutální scény byly na několik diváků příliš. Pár jich z Mánesovy galerie, kde se kanadský hraný film Krvavé ostří (The Bleeding Edge) promítal, odešlo. „Moje role je ale založena na svědectví očité svědkyně,“ prohlásila před promítáním Anastasia Linová, mimo jiné vítězka kanadského kola soutěže Miss World, jež se už delší dobu angažuje v kritice lidských práv v Číně.

Krvavé ostří
Krvavé ostří | Foto: Flying Cloud Productions

Linová ve filmu režiséra Leona Leeho hraje čínskou vyznavačku náboženského hnutí Falun Gong, která je zatčena a krutým mučením, ve filmu dopodrobna vylíčeným, neúspěšně nucena se své víry zříct.

Její příběh se zkříží s osudem západního podnikatele Jamese (Jay Clift), jenž s čínskou vládou uzavírá smlouvu na dodávku softwaru využívaného pro sledování občanů. James ale vážně onemocní a podstoupí v Šanghaji transplantaci srdce. V nemocnici přijde na to, že za svůj život vděčí velmi nekalému obchodu s orgány, který bují mezi klinikami a čínskými věznicemi.

V původně cynickém byznysmenovi se hne svědomí a rozhodne se, že díky informacím a technologickým možnostem, které má, se zločiny pokusí zastavit.

„Zasluhuje bezodkladnou pozornost“

Kanadsko-čínská herečka a královna krásy Linová a další lidé, včetně třeba bývalého kanadského ministra Davida Kilgoura, už několik let tvrdí, že v Číně jsou zabíjeni vězni svědomí, převážně vyznavači Falun Gong, Tibeťané nebo Ujguři, kvůli orgánům, s nimiž se v říši středu rozrostl obrovský byznys.

Přímých svědectví z totalitní země je pochopitelně velmi málo, jak už bylo řečeno, s některými svědky se ale tvůrci filmu měli možnost setkat.

Linová upozorňuje na evidentní rozpor mezi stoupajícím počtem transplantací v Číně, jichž je až 100 tisíc ročně, a neexistencí dobrovolného dárcovství orgánů v nejlidnatější zemi světa. „Odkud se ty orgány berou?“ ptá se herečka.

Leon Lee natočil k tématu už dokument Člověk na prodej, který je čerstvě k vidění na webu České televize. Thriller Krvavé ostří, nabízený také do české filmové distribuce, je tedy dalším pokusem upozornit na podezření na neuvěřitelné praktiky, k nimž podle množících se informací v Číně dochází.

Kritici snímku jistě vytknou značnou schematičnost a to, že tlačí možná až příliš na pilu. Jak ale říká Linová, téma „zasluhuje bezodkladnou pozornost mezinárodního společenství“. Film minulý měsíc osobně uvedla také v britském parlamentu a předtím v americkém Kongresu.

V Číně neexistuje systém dobrovolného dárcovství, orgány se buď kupují, nebo násilně odebírají, říká bojovnice proti čínskému režimu Anastasia Lin. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy