Aj Wej-wej vystvaví v Národní galerii své nejmonumentálnější dílo - člun s uprchlíky

ČTK ČTK
10. 3. 2017 18:10
V Národní galerii se právě dokončuje instalace největšího díla proslulého čínského umělce Aj Wej-weje. Dílo s názvem Zákon cesty tvoří sedmdesátimetrový člun s uprchlíky v nadživotní velikosti a reflektuje autorovy dojmy z pobytu a řeckém ostrově Lesbos. Představí také svůj projekt Prádelna - ten obsahuje tisíce věcí, které zůstaly po uprchlících v Idomeni. Aj Wej-wej je sesbíral, vypral, vyžehlil a uspořádal do umělecké instalace. Vernisáž proběhne 16. března a výstava poté bude k vidění až do ledna příštího roku.
Aj Wej-wej.
Aj Wej-wej. | Foto: Instagram aiww

Praha - Doposud největší své dílo připravil čínský umělec Aj Wej-wej pro pražskou Národní galerii. Jmenuje se Zákon cesty, ve Velké dvoraně Veletržního paláce se v těchto dnech dokončuje jeho instalace a podle NG je vyvrcholením umělcova zájmu o globální uprchlickou krizi. Má podobu sedmdesátimetrového nafukovacího člunu s nadživotními postavami 258 uprchlíků, uvedla NG v tiskové zprávě. Po vernisáži 16. března bude instalace v NG až do 7. ledna příštího roku.

Monumentální nafukovací člun s uprchlickými postavami z tmavého materiálu se bude vznášet v prostoru Velké dvorany a doplní ho velká skleněná koule, v níž se nadpřirozeně působící objekt odráží.

"Když jsem poprvé přijel na Lesbos, našli jsme tam z poloviny potopený člun. Požádal jsem, aby mě k němu dovezli a odjeli. Chtěl jsem si vyzkoušet, jaké to je být tam úplně sám. Teprve tak jsem pocítil, jaké to je být na chabě vybaveném člunu, sám, jak hmyz na lístečku uprostřed jezera," uvedl autor. Na člunu prý našel dětskou lahvičku a bibli nasáklou mořskou vodou. "Tehdy jsem se rozhodl, že podniknu průzkum, vydám se po stopách všech těch myšlenek, jež se mi honí hlavou," řekl.

Kurátory připravované výstavy jsou ředitel NG Jiří Fajt ve spolupráci s Adamem Budakem, šéfkurátorem sbírek NG. Tematizováním uprchlíků uzavřených ve člunu a směřujících k nejisté budoucnosti Aj-Wej-wej podle nich nechce diváky pouze konfrontovat s mimořádně obtížnou situací lidských bytostí na útěku, ale poukazuje též na to, že téma migrační krize rozděluje moderní společnosti na "my" a "oni".

V roce 2016 představila NG Aj Wej-wejův cyklus plastik čínského Zvěrokruhu. Letošní instalaci vytvořenou přímo pro NG doplňují další díla. Evropskou premiéru v Praze má jeho projekt úzce související s migrační krizí nazvaný Prádelna: tisíce kusů oblečení, bot a dalších předmětů zanechaných uprchlíky v opuštěném řeckém táboře v Idomeni Aj-Wej-wej zachránil, vypral, vyžehlil a uspořádal do netradiční umělecké instalace.

Hned u vstupu do Veletržního paláce bude jeho vysoký křišťálový svícen zvaný Cestující světlo, strop vstupní haly je místem jeho Hada, rozměrného černozeleného hada vytvořeného z 5000 dětských batůžků připomínajících tragické zemětřesení v jižní Číně v roce 2008, během něhož v nedbale postavených školách našlo smrt na 5000 dětí. V Praze bude představena také instalace s názvem S květinami vzniklá během umělcova domácího vězení a připomínající nutnost obrany lidských práv a svobod, uvádějí kurátoři.

Aj Wej-wej se nám snaží nastavit zrcadlo, testuje společnost a témata v ní, říká šéf Národní galerie Jiří Fajt. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy