Peking – Vojáci v uniformách, portréty Mao Ce-tunga nebo továrny s kouřícími komíny. Tak vypadá většina oficiálních snímků z Číny. Dva zahraniční fotografové, kteří dlouhodobě žijí v Číně a pracují zde pro zpravodajské agentury, se to rozhodli změnit a založili projekt EyesOnChinaProject.
Ve spolupráci s místními fotografy chtějí ukázat komunistickou zemi jinak, než je oficiálně prezentována. Na Instagramu proto poodhalují zákulisí běžného každodenního života.
"Chtěli jsme ukázat Čínu jako neuvěřitelně dynamickou, rozmanitou a komplikovanou zemi, kterou podle nás je,“ vysvětlují fotografové Frederic Dufour a Kevin Frayer pro online deník The Huffington Post.
Instagram je v Číně, stejně jako Facebook nebo Twitter, zakázaný, a proto museli využít k jeho zřízení a používání virtuální privátní sítě (VPN). "Kdyby to bylo snadnější, tak by to zřejmě nebylo tak zajímavé," tvrdí.
Ke spolupráci přizvali i další zahraniční a čínské profesionální fotografy. Dnes jich na projektu spolupracuje kolem dvaceti. "Vzájemně se respektujeme. Někdy se stává, že fotografové na sebe narážejí kvůli svým egům. Takže by mohlo dojít k tomu, že některý z nás bude chtít účet zaplnit hlavně svými snímky. Zatím se to ale nestalo," přiblížil jeden z fotografů.
O spolupráci na projektu je velký zájem i mezi čínskými fotografy. Doufají totiž, že si díky sociální síti najdou své fanoušky také v zahraničí. "Úplně jsem tomu propadal, je to fascinující," řekl BBC jeden z nich.