Čína chce být zelenější. Zvýší daň z automobilů

vk
13. 8. 2008 20:45
Zda to omezí spotřebu, je ale podle expertů nejisté
Čína chce v rámci zlepšování stavu ovzduší zvednout daně pro velká auta
Čína chce v rámci zlepšování stavu ovzduší zvednout daně pro velká auta | Foto: Reuters

Peking - Čína zvýší daně z velkých osobních automobilů. A naopak sníží platby za malé.

Chce tak omezit znečištění ovzduší a srazit spotřebu paliva, a to o 20 procent mezi lety 2006 a 2010.

Zda se tím skutečně povede zastavit rostoucí spotřebu pohonných hmot v zemi, která je druhým největším odběratelem ropy na světě, je ale nejisté.

Omezením výhradně na velké vozy se totiž Peking zároveň snaží předejít ještě větším problémům na stagnujícím automobilovém trhu.

"Vláda nechce náhlý propad na automobilovém trhu. Politika je jen symbolickým gestem, jak zvýšit veřejné povědomí o vysokých cenách ropy," řekl agentuře Reuters Ji Junfeng ze společnosti Changjiang Securities.

Čína se snaží, USA nedělají nic

Jang Fuqiang z pekingské divize americké Energy Foundation, která radí vládě ohledně efektivity využívání paliv, řekl, že Čína hraje aktivnější roli než Spojené státy americké, které jsou největším světovým odběratelem paliv.

"Ale efektivnějším nástrojem, jak snížit spotřebu paliv, by bylo nechat ceny benzínu růst," uvedl.

Americká surová ropa dosáhla v polovině července rekordu 147 dolarů za barel. Peking však - pomocí státních společností, které ropu prodávají - drží ceny nafty a benzínu hluboko pod mezinárodním průměrem.

Pokud se Čína rozhodne zvýšit ceny, aby srovnala krok s mezinárodními trhy, cena za barel ropy by podle expertů mohla klesnout na 90 dolarů. Přidá-li i vyšší poplatky, může spadnout dokonce až na 80 nebo 70 dolarů za barel.

Více o Číně:

 

Právě se děje

před 5 minutami

Biker Stošek získal bronz na mistrovství světa v maratonu

Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

Stošek přijel do tureckého města Sakarya nedaleko Istanbulu s výbornou formou. Předminulý víkend vyhrál prestižní maraton na italském ostrově Elba a k favoritům patřil i dnes. Na vítězného Páeze ztratil dvě a půl minuty, souboj o stříbro prohrál po téměř čtyřech a půl hodinách v sedle o 15 sekund s Portugalcem Tiagem Ferreirou.

Závod žen ovládla Švýcarka Ramona Forchiniová, nejlepší z Češek byla jedenáctá Karla Štěpánová. Muži absolvovali 110 kilometrů, ženy 80,9.

Z předchozích českých medailistů získal Kulhavý, olympijský vítěz v cross country z Londýna, maratonské zlato v roce 2014 a předtím byl druhý, Hynek má stříbro a dva bronzy. Třetí skončila před šesti lety i Tereza Huříková.

Další zprávy