Nejekologičtější olympiáda? V Pekingu to nebude

Pavel Baroch
23. 7. 2008 7:40
Spousta zelených slibů zůstala na papíře
Stadion "Ptačí hnízdo" má k ekologické stavbě také daleko
Stadion "Ptačí hnízdo" má k ekologické stavbě také daleko | Foto: Reuters

Praha/Peking - Budeme nejekologičtější olympiádou v historii, slibovali organizátoři letních sportovních her v Pekingu. Už teď, zhruba čtrnáct dní před zahájením olympiády se ovšem ukazuje, že to není pravda. Mnohé ze zelených slibů zůstaly na papíře.

Experti OSN vyčítají organizátorům především to, že dostatečně nenutili stavební firmy, aby dodržovaly přísné ekologické standardy.

"Mnoho budov a technického zázemí vybudovaly smluvní firmy na zakázku. Protože ekologické požadavky nebyly závazně vyžadovány, ale stavebníci je mohli využít podle vlastního rozhodnutí, mnoho z nich se prostě rozhodlo ušetřit peníze a požadavky obejít," citoval deník Ekolist s odvoláním na agenturu Reuters Theodora Obena, šéfa oddělení pro sport Programu OSN pro životní prostředí.

"Záměr je vždycky pozitivní, ale bez jasně daných pravidel, kterých by se museli držet, si všichni vždycky najdou nějakou dobrou zkratku," dodal Oben.

Ušetří se voda i proud

Přitom v mnoha ohledech se Čína skutečně snažila zorganizovat 29. letní olympijské hry šetrně k prostředí.

Například teplou vodu pro 16 tisíc obyvatel olympijské vesnice budou dodávat sluneční kolektory. Využíváním dešťové vody ve vytápění a klimatizaci se má ušetřit čtyřicet procent elektrické energie.

Ekologická mají být i závodiště. Třeba hlavní Národní stadion, který je pro svou neobvyklou konstrukci přezdíván Ptačí hnízdo, je vybaven šetrnými toaletami s nízkou spotřebou vody, nádržemi schopnými ročně využít 58 tisíc metrů krychlových dešťové vody nebo střešními fotovoltaickými panely s kapacitou 130 kilowattů.

Při stavbě Ptačího hnízda se ocelí nešetřilo

Jenže zásadním problémem je podle Roberta Watsona z renomované konzultační společnosti EcoTech International samotná konstrukce Ptačího hnízda.

Foto: Aktuálně.cz

"Fakt, že na stavbu bylo použito desetkrát více oceli než na jakýkoli jiný stadion, zcela ruší všechny ekologické snahy v celé stavbě," konstatoval Watson. Ekolist s odvoláním na Reuters napsal, že devadesát procent ocelové konstrukce nemá žádný smysl pro samotnou stavbu a je pouze pro okrasu.

"Ptačí hnízdo je určitě symbol pekingské olympiády, ale ekologická budova to není," upozornil Watson.

Lépe je na tom z ekologického pohledu plavecké centrum přezdívané Vodní kostka. Je vyroben z odolného plastu, který dovnitř propouští denní světlo a má lepší izolační vlastnosti než sklo.

Naopak jedna z budov, kde trénují čínští atleti, je postavena z necertifikovaného dřeva. To znamená, že stromy mohou pocházet z chráněného lesa.

Ani Atény nesplnily zelené sliby

Ani předchozí letní olympijské hry v Aténách nesplnily ekologická očekávání. Ovšem letošní olympiáda v Pekingu je oproti té aténské mnohem zelenější.

Když se před čtyřmi lety sjeli do Řecka nejlepší sportovci světa, slovenská pobočka mezinárodní organizace Greenpeace upravila na svých internetových stránkách symbol olympiády - pět různobarevných kruhů. Zelený kruh zmizel.

"Olympijské hry v Aténách nedostanou zelené medaile," uvedli Greenpeace. Na rozdíl od Číny i Sydney, kde se olympiáda konala v roce 2000, například Řekové takřka vůbec nevyužívali obnovitelné zdroje energie.

"Pro zemi, která sama sebe označuje jako zemi stálého slunečního svitu, nemělo být využívání solární energie problémem. Navzdory tomu ekologicky šetrné využití energie v Řecku není takřka vidět," uvedli řečtí Greenpeace ve své zprávě při zahájení her.

Řekové dostali pochvalu jen za to, že se do aténských ulic po čtyřiceti letech vrátily tramvaje a že bylo vysazeno na tři tisíce stromů a milion keřů.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Izraelští poslanci nenašli nového premiéra, v březnu se budou konat další volby

Izraelským poslancům se ve středu ve stanoveném termínu nepodařilo najít příštího premiéra, oznámila agentura AFP. Mimořádné volby, od letošního dubna už třetí, se tak budou konat v březnu 2020.

Debata o zákonu, který stanoví náležitosti příštích voleb, v parlamentu stále trvá. Volby by se podle AFP měly uskutečnit 2. března.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy