Jako z verneovky. Retro roubenka v Jizerských horách je uvnitř "pěkně zamotaná"

Jako z verneovky. Retro roubenka v Jizerských horách je uvnitř "pěkně zamotaná"
Stará roubenka v Jizerských horách zaujala majitele na první pohled. Stojí na kouzelném místě, které obklopuje divoká příroda. Ráno tu štěbetají modřinky, navečer se z lesa ozývají bekající srnci. Dům starý jedno století posledních několik let nikdo neudržoval. Majitelé ho tak museli celý zrekonstruovat a přizpůsobit svým nárokům na víkendové bydlení.
K návrhu proměny si rodina přizvala zkušené architekty z libereckého studia Mjölk, kteří tu strávili několik volných dnů, aby nasáli místo, životní styl majitelů i jejich chování v domácnosti. "Snažíme se poznat každého, co nejvíc to jde. Záleží na tom, kam až si nás člověk pustí. Čím lépe ho poznáme v různých situacích, tím větší je pravděpodobnost, že mu bude dům šitý na míru,“ popisuje Jan Vondrák, jeden ze zakládajících členů Mjölk.
Architekti hledali harmonii mezi starým a novým. Při poznávání majitelů navíc přemýšleli o nezaměnitelném motivu, který by domu vtiskli.
"Zvenčí plus minus zachováváme původní tvar domu. Do kamenné části roubenky jsme přemístili technickou místnost, sprchy a toaletu, a aby dům lépe fungoval ve svém celku, navrhli jsme přístavbu do zahrady," popisuje architekt. Zobrazit 18 fotografií
Foto: BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
30. 10. 2022 14:58
Rodina sklářů si v Jizerských horách koupila stoletou roubenku. Okouzlila je atmosférou starých časů i lokalitou uprostřed přírody. Na dohled není žádná civilizace, poletují tu jen modřinky a kolem pobíhá divoká zvěř. Na stavu domu se ale podepsal zub času, a tak ho majitelé museli nechat kompletně opravit. Přizvali si k tomu studio Mjölk.

"Plus minus zachováváme původní tvar domu. Do kamenné části roubenky jsme přemístili technickou místnost, sprchy a toaletu. Pak jsme k němu přistavěli zcela novou prosklenou část, v níž se zrcadlí okolní příroda," popisuje architekt Jan Vondrák z libereckého studia Mjölk.

Do nové části se z úrovně roubenky schází po pěti schodech. Člověk má tak uvnitř pocit, jako by byl po pas utopený v trávě nebo ve sněhu. Strop v místnosti navíc zrcadlí vše, co je venku, čímž mizí hranice mezi interiérem a exteriérem. "Je to chalupa na společné trávení času. Nikdo se v ní nemůže zašít. V chodbě jsme navrhli zrcadlovou podlahu, což majitelům umožňuje vidět, kde se kdo nachází. Například když si děti hrají nahoře v patře, rodiče je vidí až z kuchyně. Prostor díky tomu působí zamotaně a hravě," popisuje architekt.

Nahlédněte s námi do Skleněné chalupy v Jizerských horách.

 

Právě se děje

Další zprávy