Tak se učí malí Tibeťané přihrávat a skórovat v 3500 metrech nad mořem. V Himálaji je trénují Češi

Hokejový zápas Spring Dales Public School.
Uprostřed hor na severu Indie rostou budoucí hokejoví reprezentanti.
Ve vesnici Mulbekh u školy Spring Dales Public School bylo loni v létě s pomocí českých dobrovolníků postaveno hokejové hřiště.
A Češi se zde od konce prosince také starají o správný povrch a trénink malých hokejistů a hokejistek.
Důležitá je především správná výstroj. I na tu se v Česku složili.
Foto: Lukáš Matěna, Brontosauři v Himálajích
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková, Brontosauři v Himálajích
24. 1. 2018 7:32
Skoro měsíc se děti v severoindické vesnici Mulbekh učí s pomocí českých dobrovolníků hrát hokej. Na konci ledna by asi padesátka chlapců i děvčat měla dokázat nejen solidně bruslit, ale taky držet hokejku a odehrát zápas. Oblíbenou českou zimní hru zde učí dva dobrovolníci pod záštitou brněnské organizace Brontosauři v Himálajích. Třetí se podílí na zlepšování IT schopností místních dětí.

Do oblasti takzvaného Malého Tibetu se vydali již koncem loňského roku a chystali zde ledovou plochu. Hřiště o rozměrech 24 krát 12 metrů na místě stálo již od loňského léta a s jeho stavbou taktéž pomáhali dobrovolníci z České republiky. Ti dovezli také část hokejové výstroje, včetně bruslí.

Kurz byl rozdělen do dvou čtrnáctidenních turnusů a děti, které se zrovna neučily bruslit a ovládat hokejku, se v učebně uvnitř školy věnovaly zlepšování svých IT dovedností. Den začíná ve Spring Dales Public School v 8 ráno společnou meditací a promluvou ředitele Norboa. Výuka končí o půl páté odpoledne a večer se konají přednášky nebo se promítá film.

"Zajímavé je pozorovat, jak je program chytl. Na bruslení chodí děti až o 45 minut dříve, než by měly, a na IT až o 30 minut dříve. Je to důkaz toho, že opravdu mají zájem o věci, které pro ně připravujeme," popsal jeden z dobrovolníků Lukáš Matěna, který se věnuje výuce informačních technologií.

Bruslení v 3500 metrech nad mořem

Natočit výuku hokeje v oblasti takzvaného Malého Tibetu se vydal také štáb České televize. Zachytil například první okamžiky dětí na bruslích, jež doprovázelo pištění a pády na tvrdý led. "Chodí se sem dívat děti z vesnice i starší žáci, kteří školu absolvovali," řekl televizi mentor Radek Vobr.

Po pár dnech intenzivního bruslařského tréninku v 3500 metrech nad mořem se nejen děti z místní školy proháněly po hřišti s hokejkou. "Snad ještě větší přínos tato akce Brontosaurů v Himálajích má pro místní mladíky, kteří se místo poflakování po vesničce chytli hokeje a každý den v obědové pauze a hned, jak skončí výuka, hrají a hrají. Jsou jim k dispozici školní hokejky, chrániče a další vybavení a někteří měli nebo si už stihli pořídit vlastní. Hrají s ohromným nasazením a zlepšují se den ode dne," poznamenal Matěna s tím, že naštěstí zatím nemuseli ošetřovat ani žádné vážné zranění.

Na školním hřišti se tak mohl uskutečnit také historicky první zápas. "Všechny židle byly obsazeny diváckým publikem, které si zejména hokejový turnaj, okořeněný skvělým komentátorským výkonem pana Norbooa a pana Chambyho, dokonale užívalo. Na závěr sobotního dopoledne se konal oficiální zápas mezi místními hokejovými nadšenci a týmem dobrovolníků. Dvouciferný výsledek pro hosty na zábavě nic nezkazil," popsal Vobr.

Stříhání videa i skládání hudby

Kromě honění puku po hřišti se místní děti naučily také fotit a následně obraz zpracovat, sestříhat video či vytvořit počítačově simulovanou hudbu. Do konce pobytu dobrovolníků by měly umět také základy HTML a vektorové grafiky.

Nutno dodat, že průměrná teplota uvnitř školy se drží okolo +15 stupňů Celsia, a to přes to, že venkovní teplota může klesat až k -30 stupňům. Dříve nevytopitelný prostor školy se dnes dá vyhřívat díky pasivnímu systému vytápění a využití energie ze slunečního záření.

Dobrovolníci pod záštitou Brontosaurů v Himálajích by měli v Ladaku zůstat až do konce ledna. A kdo ví, možná se pod jejich vedením zrodí noví reprezentanti indického hokejového týmu. Indický ženský tým, jehož většina pochází z 200 kilometrů vzdáleného Lehu, totiž pořád hledá nové členky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy