Linec: Z římského přístavu se stalo moderní město s jedinečným muzeem budoucnosti

Podívejte se, co všechno můžete v Linci navštívit.
Autory projektu Kunstmuseum Lentos jsou švýcarští architekti Jürg Weber a Josef Hofer. Uvnitř jsou dočasné výstavy soudobých rakouských umělců, ale i skvělá stálá expozice rakouského umění 19. a 20. století. Pýchou místních kurátorů jsou práce Oskara Kokoschky. Je zde zastoupen i Egon Schiele a Gustav Klimt.
Linec leží jen 55 kilometrů od českých hranic. Z Prahy je to sem autem zhruba 250 kilometrů, cesta vám zabere 3,5 hodiny. Do dějin vešel Linec nejprve jako římský říční přístav Lentia. Později zde vznikla významná středověká obchodní osada.
V období reformace se město stalo baštou protestantství: v roce 1614 se tady konal významný sněm protestantských duchovních a působil tu známý luteránský astronom Johannes Kepler. V roce 1832 zde byla vybudována první koněspřežná železnice vedoucí mezi Lincem a Českými Budějovicemi. Na snímku náměstí Hauptplatz se sloupem svaté Trojice z počátku 18. století.
Rušným centrem Lince protéká Dunaj. Mohutnou řeku lemují četné kulturní stavby jako muzeum Ars Electronica na snímku. V létě se na terasách restaurací u břehu a na pláži cítíte jako na dovolené.
Foto: Linz Tourismus / Robert Josipovic
Rakousko - přijeďte a ožijte, logo, spolupráce Článek připraven ve spolupráci
23. 7. 2019 10:45
Žádné jiné město v Rakousku nezažilo v minulých letech tak výraznou proměnu jako Linec. Zachovalo se tu malebné historické jádro, které je pozůstatkem půvabného středověkého sídla. Vzhled města ale obohatila v posledních desetiletích také řada moderních budov, jež si získaly mezinárodní věhlas. Podívejte se, co kromě jednoho nejnápaditějších evropských muzeí Ars Electronica můžete v tomto městě navštívit.
 

Právě se děje

před 19 minutami

Linka pražského metra A mezi Želivského a Depo Hostivař stojí

Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se v pondělí brzo ráno zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Cestující mají v tomto úseku využít povrchovou dopravu. Pražský dopravní podnik kvůli tomu upravil linky některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Tramvajová linka 7 je prodloužena do zastávky Ústřední dílny DP, Linka 13 je ve směru z centra odkloněna od Vozovny Strašnice na Strašnickou a Nádraží Strašnice. Autobusové linky končící v zastávkách Skalka a Depo Hostivař jezdí až do zastávky Strašnická, linky 163, 208 a 223 jsou ze zastávky Depo Hostivař prodlouženy na Želivského.

před 41 minutami

Během protestů kvůli dražším jízdenkám v Chile zemřelo už osm lidí. V pěti regionech platí zákaz vycházení a vláda nasadila armádu

Protivládní protesty v Chile, které vypukly minulý týden kvůli zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile, mají podle místních médií už osm obětí. Dalších šest desítek osob bylo při nich zraněno a přes sedm set lidí policie kvůli násilnostem zadržela. Kvůli protestům označovaným za nejhorší v historii Chile od roku 1990 byl vyhlášen výjimečný stav už v pěti regionech, zákaz vycházení platil v noci na dnešek kromě metropole i ve městech Valparaíso, Concepción a Coquimbo.

Největší nepokoje, kvůli nimž vláda do ulic poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta v roce 1990 nasadila vojáky, zažívá od pátku chilské hlavní město. Radikálové tam rabují obchody, zapalují autobusy i vlaky metra. Od pátku zničili protestující více než polovinu stanic tamního metra, které denně obvykle přepraví téměř tři miliony lidí. Několik vagónu metra zcela shořelo, stejně jako dvacítka autobusů.

před 46 minutami

Australské noviny dnes vyšly s černou titulní stranou, na protest proti údajnému utajování veřejných informací

Australské deníky vyšly dnes se začerněným textem na titulních stránkách, v jejichž rohu je červené razítko tajné. Podle BBC tak chtějí novináři upozornit na omezování přístupu k informacím, jehož se podle nich australské úřady úřady dopouštějí. Ke kampani se připojily podle BBC i některá rádia a televizní stanice.

Australští novináři si už delší dobu stěžují, že přísné bezpečnostní zákony přijaté v posledních několika letech ohrožují investigativní žurnalistiku a brání právu veřejnosti na informace. Kritizují také to, že nové zákony kriminalizují novináře jednající ve veřejném zájmu a whistleblowery (jedince poukazující na nesrovnalosti uvnitř úřadů, jež jdou proti veřejnému zájmu).

Další zprávy