Češi objevují kouzlo luxusních kempů. Ve stanu spí na posteli a užívají si wi-fi

mdan mdan
3. 8. 2019 15:07
Češi nedají na kempování dopustit. Spaní ve stanu nebo chatkách má své nezaměnitelné kouzlo, někteří si ale nepohodlí, spaní na zemi nebo sdílení sociálního zařízení s dalšími desítkami lidí raději odpustí. Představte si ale tábořiště, ve kterém jsou postele stejně pohodlné jako v hotelu a nechybí zde ani elektrické zásuvky nebo wi-fi připojení. Fenomén glampingu, neboli luxusního táboření, se stává po celém světě populárnějším a tento trend se nevyhnul ani Česku.
Středověký kemp Malešov.
Středověký kemp Malešov. | Foto: Archiv Malešov kemp

Luxusních kempů je v České republice hned několik. Například ve středověkém kempu v Malešově na Kutnohorsku se návštěvníci vyspí v dobové ložnici s typicky středověkým nábytkem, ale na pohodlných postelích. Šaty a cennosti si mohou uložit do speciální truhly. Každý stan má navíc vlastní koupelnu a k dispozici je i elektrická zásuvka.

Historický kemp na břehu rybníka pojme 32 lidí a stany jsou vyrobené z materiálu, který odolá i nepříznivému počasí. Vyspí se v nich čtyři lidé, rodina s dětmi nebo pár bažící po romantickém zážitku při svitu luceren. Hosté za noc pro dva zaplatí 2200 korun.

Pohled na kemp Malešov.
Pohled na kemp Malešov. | Foto: Archiv Malešov kemp

Majitelem kempu je Ondřej Slačálek, jenž stojí také za rekonstrukcí historické tvrze, u které nechybí minipivovar a středověká restaurace. "Všechny projekty jsou inspirované středověkem, ale přizpůsobené modernímu člověku, který chce trávit čas v přírodě a zároveň nechce přijít o svůj každodenní komfort," tvrdí.

Ve středních Čechách lze najít ještě jedno zajímavé místo, nedaleko Pyskočel na břehu Sázavy se nachází luxusní TeePee. Kromě postelí je zde také vybavená kuchyňka a koupelna s toaletou. Kousek vedle se pak nachází malý wellness areál.

Usínat a probouzet se v přírodě

Luxusní kempování si lze dopřát ale také v srdci Českého Švýcarska, v obci Růžová. Rok zde funguje kemp a penzion s názvem Trapani house & camp. Dohromady jej dali teprve před rokem manželé Trapaniovi ze severu Čech. "I když podnikáme teprve přes rok, hosté se k nám již teď rádi vracejí, tak je to pro nás povzbuzení," říká 32letá Kateřina Trapani, která má pracovní zkušenosti z cestovního ruchu.

Na své zahradě nabízí od května celkem tři glampingové stany s prozaickým názvem Sahara. Za noc ve stanu zaplatí zájemci 330 korun na jednu osobu. K dispozici je včetně pohodlné postele a stolečku se židličkami.

Inspiraci pro glampingové stany sbírali na internetu. "Sami jsme nic podobného osobně nevyzkoušeli, ale věřili jsme, že takový typ ubytování půjde, jelikož nic podobného v severních Čechách není," dodává s tím, že zájem o přespání v Růžové je velký.

Luxusní stan v Českém Švýcarsku.
Luxusní stan v Českém Švýcarsku. | Foto: Archiv Trapani house&camp

"Nejčastějšími hosty jsou lidé od 18 do 50 let, ale myslíme, že ubytování v takovém stanu není věkově omezené. Jezdí i rodiny s dětmi i věkově starší páry," vysvětluje Trapani. Podle ní je největší devízou ubytování možnost usínat a probouzet se v srdci Českého Švýcarska.

V Česku jako v Africe

Milovníci exotiky se můžou probouzet zase na safari, aniž by museli do Afriky. Safari park zoo Dvůr Králové totiž nabízí přespání v prostorných afrických stanech i v luxusních příbytcích v korunách stromů. Odtud se navíc návštěvníkům skýtá pohled na zvířata ve volném výběhu. Stan je pro čtyři osoby a každý má své sociální zařízení, ledničku, gril i ložní prádlo.

Noc v tomto luxusním stanu lze strávit pouze od května do září a vychází na tři tisíce korun pro dva. O atraktivní ubytování je takový zájem, že je do konce sezony vyprodáno. Rezervace na další rok se spouští už v listopadu.

Zajímavými glampingovými místy jsou ale také chaty v korunách stromů. Jedna z nich stojí v pohoří Kralického Sněžníku na začátku obce Dolní Morava. Další je zase součástí rekreačního areálu a kempu Ostružno u Jičína. Většina domů na stromě je určena pro čtyři lidi a cena za noc se pohybuje okolo čtyř tisíc korun. Návštěvníci se však musí připravit na to, že k dispozici není tekoucí voda a dost často ani elektřina.

Ještě větší specialitou je pak například wellness vagon na Třeboňsku, kde si kromě pohodlného spánku lze dopřát i vířivku nebo finskou saunu.

Kouzelná noc na poušti

Luxusní kempování si získalo svoje příznivce po celém světě. Například v Chorvatsku najdete luxusní romantické stany u přímořského městečka Šibenik, ostrově Krk nebo Lošinj a také na severu země ve vnitrozemí. Cena za noc vychází od 88 do 400 eur za dvě osoby. Kompletní nabídku najdete například na speciální webu Glamping Hub.

Snad největší kouzlo má ale spaní ve stanu na poušti. Vyzkoušet si to lze například v Maroku nebo Jordánsku, kam létají z Prahy také pravidelné spoje nízkonákladových aerolinek.

V saharském městečku Merzouga na hranicích s Alžírskem lze najít hned několik zážitkových kempů. V ceně navíc častokrát bývá zahrnuta také doprava na místo. V kempu s názvem Berber & camel trek, který vlastní berberská rodina, je kromě restaurace také dokonce dostupné wi-fi připojení.

Glamping ve Wádí Rum.
Glamping ve Wádí Rum. | Foto: Shutterstock

V Jordánsku zase zájemci mohou vyzkoušet noc v poušti Wádi Rum, kde se natáčelo hned několik filmů, jako Aladin, Marťan nebo Lawrence z Arábie. Přespat se dá například v tradičních beduínských stanech, kde stojí noc pro dva od 300 až do zhruba 1500 korun v závislosti na kempu. Luxusnější ubytování se pak pohybuje až okolo pěti tisíc korun za noc.

Ačkoliv je ubytování ve stylově vybavených stanech stále dražší než spaní ve vlastním stanu a spacáku, má také jednu nespornou výhodu - na cesty do přírody se dá jezdit mnohem lehčeji než dříve.

Video: Prozkoumejte tajnou zahradu u marrákešské mediny

Instamísta: Tajná zahrada uprostřed marrekéšské mediny je skrytým klenotem | Video: Le Jardin Secret Marrakech
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy