Jak se rychle a efektivně odbavit na letišti? Připravte se už doma a dorazte v předstihu

Magdaléna Daňková Tomáš Cetkovský Magdaléna Daňková, Terezie Drechslerová, Tomáš Cetkovský
4. 8. 2018 10:00
Léto je pro leteckou dopravu nejpernějším obdobím roku. Největší české letiště počítá, že během letošních dvou letních měsíců odbaví více než tři miliony cestujících. Denně zde přitom projde zhruba 42 tisíc lidí. Jak se co nejrychleji odbavit a strávit čas na letišti co nejpříjemněji? Mnohé aerolinky radí se dobře připravit už doma. A to nejen na odbavení zavazadel, ale také na bezpečnostní kontrolu.
Jak nejrychleji projít letiště? Připravte se doma | Video: Tomáš Cetkovský

Pokud přijíždíte na letiště autem, můžete jej nechat hned na třech místech. Nejlevnější parkovné vychází na 990 korun za týden při rezervaci on-line. Na letiště ale jezdí pravidelně hned několik linek městských autobusů, v noci tudy projíždí také noční linka 910 směrem na I. P. Pavlova, Kačerov a Modřany.

V případě, že cestujete bez velkého zavazadla a vystačíte si s kabinovým, ušetříte spoustu času on-line odbavením. Aerolinky většinou posílají e-mailem instrukce, jak jej vyřídit. Boarding pass dnes už nemusíte nutně tisknout, stačí mít staženou mobilní aplikaci aerolinek, ve které si pak palubní vstupenku zobrazíte.

Pokud si necháváte odbavení až na letiště, lze v případech, že letíte s ČSA, AirFrance, KLM, Aeroflotem, Lufthansou, Swiss nebo Turkish Airlines, využít takzvané self-check-in kiosky. 

Cestující s velkým zavazadlem, které překračuje rozměry kabinového zavazadla určené dopravcem, musí check-in vyřídit u přepážky. Přepážka se většinou otevírá zhruba dvě hodiny před odletem. Všechna zavazadla, ať už odbavená, či palubní, by měla být označena visačkou se jménem a kontaktem na majitele.

Batohy a kufry by cestující rozhodně neměli nechávat nikde bez dozoru. Policie či ochranka je poté považují za podezřelá a mohou způsobit na letišti v krajních případech i bezpečnostní manévry. 

Elektronika patří do příručního zavazadla

Po odbavení následuje nezbytná bezpečnostní kontrola. Ta proběhne rychle a hladce především v případě, že na ni budete dobře nachystáni, upozorňuje mluvčí pražského letiště Roman Pacvoň. Před balením je dobré projít si seznam věci, které si do zavazadel brát nelze.

Pomineme-li zbraně, střelivo či pyrotechniku, do odbaveného zavazadla nepatří ani powerbanky, adaptéry či počítače. Veškerá elektronika by kvůli bezpečnostní kontrole měla být zabalena v příručním batohu nebo kufru. Některé letecké společnosti mají problém také s drony.

A co si naopak do příručního zavazadla lze vzít? Kromě elektroniky a oblečení také jídlo v pevném stavu a kosmetické výrobky do celkového objemu jednoho litru. Tekutiny však musí být v baleních po 100 mililitrech, zavřené v průhledném sáčku. Do příruční tašky si lze přibalit také prázdnou láhev na vodu, kterou si cestující mohou doplnit na letišti z pítek.

V případě, že si děti chtějí zabalit na prázdniny hrací pistolku, nesmí být v příručním zavazadle. Každý kufr nebo taška, která putuje do zavazadlového prostoru, prochází rentgenem a kontrolou na výbušniny. Každé zavazadlo letí vždy s cestujícím, výjimkou jsou případy, kdy se kufry nestihnou vyložit a naložit při přestupech.

V takovém případě je potřeba nahlásit chybějící zavazadlo v cílové destinaci odbavovací společnosti. Na pražském letišti jsou přepážky dvě a každá má pod sebou určité letecké společnosti. "Sepíše se protokol, máte nárok na kompenzaci za nedoručení zavazadla a čekáte na další spoj společnosti, který vám jej přiveze. Můžete si si jej vyzvednout, ale běžně jej dopravují do místa ubytování," popisuje výkonný ředitel leteckého provozu Letiště Praha Martin Kučera.

Pokud letíte v časech mezi 10.00 až 12.30, 14.30 až 16.00 a 19.30 až 22 hodin, je potřeba počítat s delším čekáním na bezpečnostní kontrole. V tuto dobu totiž letiště registruje největší nápor lidí. Do krabic na kontrolní pás je potřeba vyskládat kromě již zmiňované elektroniky a kosmetiky také bundy, šátky, čepice a všechny kovové věci.

Pokud máte implantáty či piercingy, je lepší nahlásit je předem, aby se kontrola nedivila tomu, že při průchodu bezpečnostním rámem pískáte. Lidé s kardiostimulátory ani těhotné se podle Pacvoně nemusí bát, že by je rám nějak ohrozil. Handicapovaní cestující zase mohou využít speciální asistenční službu, ta je poskytována i nevidomým a hluchoněmým.

Na letišti se dá najíst i za stovku

Při čekání na otevření brány k letadlu je potřeba hlídat si čas na hodinkách i odletové tabuli. Ačkoliv může mít letadlo zpoždění, Martin Kučera upozorňuje, že je vždy potřeba se řídit časem na palubní vstupence.

"To, že letadlo poletí o půl hodiny později, neznamená, že nástup do letadla je po půl hodiny později. Platí původní odlet. Letadlo často čeká se zavřenými dveřmi na odletové ploše, kdyby se náhodou regulace zlepšila a zpoždění se zkrátilo," říká Kučera.

Pokud se stihnete včas odbavit a zbývá vám více než hodina do odletu, můžete si před bezpečnostní kontrolou zajít do Restaurace Praha u Terminálu 1, kde se dá najíst i za stovku. Otevřeno zde mají 24 hodin denně a nabízejí i vegetariánská jídla.

Pokud vás zajímá, co se děje v zákulisí přípravy odletů, podívejte se na video z centrálního provozního dispečinku.

Dispečer na letišti musí odbavit až 500 letů denně. Podívejte se, jak funguje centrální provozní dispečink | Video: Tomáš Cetkovský, Magdaléna Daňková, Terezie Drechslerová
 

Právě se děje

před 8 minutami

Policie v Londýně zakázala další protesty hnutí Extinction Rebellion

Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v britské metropoli. V prohlášení z pondělního večera podle BBC varovala, že kdo se demonstrací zúčastní od pondělních 22:00 SELČ, může být zatčen. Někteří aktivisté ale v úterý podle agentury Reuters v protestech pokračovali, jejich cílem se stalo sídlo ministerstva dopravy.

Jedna ze zakladatelek hnutí vyšplhala nad vchod do budovy na protest proti plánovanému projektu trati pro vysokorychlostní vlaky, který si podle kritiků vyžádá kácení lesů. Pak se snažila kladivem rozbít skleněnou výplň. Aktivistku nakonec sundal jeden z policistů.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let za napadení číšníka. Podle vrchního soudu spáchali ublížení na zdraví, ne pokus o vraždu.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Pietní místo na Betramce popeláři uklidili, vzkazy a dárky si rodina ponechá

Svíce a květiny, které lidé v uplynulých dnech přinesli před dům zesnulého zpěváka Karla Gotta v pražské ulici Nad Bertramkou, byly v noci na pondělí uklizeny. Úklid veřejné komunikace měl původně začít v pondělí, na přání rodiny byl ale termín odložen. Gottova rodina večer informovala, že vzkazy a dárky z pietního místa před vilou si ponechá, další využití svící a květin zvažovala.

"Vzkazy a dárky si rodina ponechá jako památku, stejně jako svíce a část květin, a zvažuje několik možností, jak je ještě využít, aby nesly vzpomínku na odchod Karla Gotta," napsala v pondělí na oficiálních stránkách zpěváka jeho mluvčí Aneta Stolzová.

V pondělí bylo již uklizeno i pietní místo v Kinského zahradě, které magistrát zřídil po dohodě s rodinou a bylo otevřeno do nedělní půlnoci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy