Celých 54 dní strávil extrémní sportovec Colin O’Brady sám na cestě věčně zamrzlým kontinentem. Ušel přitom 1500 kilometrů na lyžích s nákladem o váze 136 kilogramů. Jeho expedice nazvaná The Impossible First začala 3. listopadu na břehu Atlantského oceánu a skončila 26. prosince na Rossově šelfovém ledovci u břehů Pacifiku.
Tři dny po Američanovi dokončil svou expedici také 49letý britský dobrodruh a armádní kapitán Louis Rudd. Oba muži se setkali na šelfovém ledovci pod Transantarktickým pohořím koncem prosince, odkud odletěli zpět na základnu Union Glacier Camp.
O’Brady i Rudd při přechodu nevyužili žádného jiného pohonu kromě svých svalů. Američan se tak stal prvním člověkem, který překonal jižní pól sám bez pomoci. V posledních dvou dnech přitom ušel téměř 128 kilometrů, což bylo pětkrát více než jeho běžný denní standard.
Podmínky při přechodu přitom nebyly ideální. Kromě nekonečné bílé planiny ztěžoval sportovcům expedici také silný ledový vítr a nekončící mráz. Viditelnost byla někdy tak špatná, že neviděli ani metr země před sebou, poznamenal magazín National Geographic, který o expedicích informoval.
Námořník a atlet, kterému doktoři nedávali naději
Rudd se v 16 letech dal k britským námořníkům a bojoval v Kosovu, Iráku i Afghánistánu. Na polární výpravě v Antarktidě byl již v roce 2012.
Mladší O’Brady je atlet, kterému před deseti lety po nehodě v Thajsku doktoři řekli, že kvůli popáleninám možná nikdy nebude chodit normálně. Necelé dva roky nato však vyhrál amatérský triatlon. Následovala sportovní kariéra, zlezení nejvyšších hor sedmi kontinentů (Koruna planety) a extrémní lyžařské výkony.
Oba se na expedici připravovali měsíce pod dohledem trenérů. Na konci října se přesunuli na jih Chile, kde začíná každá expedice na věčně zamrzlý kontinent. Jejich expedice začaly 3. listopadu z Ronneové šelfového ledovce.
Překonali Messnerův ledovec, horské pásmo Thiel, jižní pól a Leverettův ledovec, odkud zamířili do cíle - na Rossův šelfový ledovec.
"V životě není nic důležitějšího než zdraví"
Louis Rudd poznamenal, že chvíle, kdy spatřil vrcholky Transantarktického pohoří, byla pro něj velmi emotivní. Právě zde totiž v roce 2017 zahynul Ruddův kamarád, polárník Henry Worsley, který absolvoval stejnou trasu. "Dnes jsem myslel na Henryho. Nesu jeho vlajku i erb jeho rodiny. Je pro mě velmi důležité, že tentokrát dorazí až do cíle," napsal v jedné ze svých pravidelných zpráv armádní kapitán.
O své cestě pravidelně informoval také 33letý Colin O’Brady, kterého sledují na sociálních sítích stovky tisíc lidí. Kromě webové stránky přidával deníkové záznamy také na Instagram. "Napsal jsem již hodně o mentální stránce cesty, která je nejpodstatnější částí téhle výzvy (nebo jakékoliv podobné výzvy). Nicméně tentokrát bych chtěl poděkovat svému tělu a zdraví. Z celého srdce věřím, že v životě není nic důležitějšího než být zdravý," napsal 50. den svého putování.
Když 54. den svojí expedice dorazil O’Brady do cíle, přiznal, že poslední hodiny byly nejnáročnější, ale zároveň dosud jedny z nejlepších v jeho životě. První, komu zavolal, byla jeho žena a zároveň manažerka cesty i komunikace. "Nikdy jsem tam nebyl sám. Šla jsi se mnou každou míli a celou dobu mě podporovala. Dokázali jsme to!" uvedl na Instagramu.
Se světem byli Američan i Brit spojení prostřednictvím satelitního modemu, přes který posílali jednu fotku a zprávu denně. Kromě toho však v jejich výbavě nechyběl ani nezbytný satelitní telefon a GPS navigace, díky které si mohli oni nebo jejich asistenti "na telefonu" přivolat pomoc. Všechny technologie nabíjeli prostřednictvím solárních panelů.
Nahrávky oblíbené hudby, audioknihy i toaletní papír
Aby ze samoty nezešíleli, oba polárníci si na cestu zabalili také nahrávky oblíbené hudby, audioknihy i podcasty. Podle deníku The New York Times si však Američan i Brit užívali také ticha.
Colin O’Brady pro The New York Times také prozradil, že si s sebou zabalil čtyři role toaletního papíru. To Louis Rudd si vystačil s ledem. Před konáním své potřeby si však nejprve museli vyhloubit 15 centimetrů hlubokou díru. Veškerý zbývající odpad museli tahat s sebou.
Polárníci přiznali, že během téměř tříměsíční výpravy dost zhubli. "Pokud hledáte efektivní způsob, jak v novém roce zhubnout, doporučuji tahat 136kilové sáně přes Antarktidu," zavtipkoval O’Brady v jednom ze svých deníkových příspěvků.
Během necelých tří měsíců přišel o skoro deset kilogramů, což ale bylo podle jeho slov méně, než očekával. "Historicky polárníci na dlouhých výpravách ztráceli 18 až 22 kilo," dodal sportovec.
Ve vstupní bráně do Antarktidy Union Glacier Camp oslavili muži poslední den roku. "Užívám si půlnočního antarktického slunce, drinků, a dokonce i ledového volejbalu," napsal O’Brady. Dodal, že v následujícím roce má jen tři předsevzetí: být zdravý, trávit čas s rodinou a svou ženou a plánovat další dobrodružství.
O přechod Antarktidy se lidé v posledních letech pokoušeli již šestnáctkrát. Všechny předchozí expedice však měly doprovodné zásobování či letadlo. Oba muži, kteří ledový kontinent přešli vloni, však zvládli náročnou cestu sami, bez průběžné pomoci.