V osmi letech začal komponovat. Chci být skladatel jako Karel Svoboda nebo Morricone, říká Filip

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 2. 3. 2017 18:52
Když bylo Filipovi Horákovi z Uherského Hradiště osm let, učarovali mu Karel Svoboda a Cirkus Humberto, později pak Ennio Morricone a Tenkrát na Západě, obdivuje také Petra Hapku. Rozhodl se, že bude jako oni, a začal rovněž komponovat hudbu. Nejdříve jen pro klavír, pak i pro celý orchestr. Dnes je mu dvanáct, má za sebou dvě vítězství v soutěži Moravia Talent a podařilo se mu získat i Zlatý oříšek 2016, ocenění pro nejtalentovanější děti Česka. Sebevědomí mu nechybí. "Chci, aby se má hudba hrála ve všech známých filmech," říká.
Filip Horák komponuje hudbu od osmi let. Chce, aby jeho skladby zněly ve všech nejznámějších filmech. | Video: Zlatý oříšek

Filip Horák získal Zlatý oříšek za netradiční obor, tedy alespoň pro dvanáctiletého kluka - komponování hudby. Originalitu a vysokou inteligenci v sobě nezapře. Na žádost o rozhovor reagoval slovy, že určitě, ale že si musí pečlivě zavázat tkaničky u bot. Když se tak stalo, začal odpovídat, pečlivě volil slova a formuloval jako dospělý.

Skládá už od osmi let, tedy už čtyři roky. Jak se může osmileté dítě rozhodnout, že se bude věnovat právě tomuto koníčku?

"Hodně jsem tou dobou poslouchal Karla Svobodu a jeho filmovou hudbu - Cirkus Humberto a podobně. Hrozně se mi to líbilo, tak jsem se rozhodl, že bych mohl něco podobného také zkusit."

Obdivuje také Petra Hapku a nedávno mu doslova učaroval Ennio Morricone.

Tento italský skladatel a dirigent zkomponoval hudbu k více než pětistovce filmů a televizních seriálů, mezi jeho nejznámější skvosty patří Tenkrát na Západě a další westernové snímky. "Westernovou skladbu jsem už taky složil," usmívá se Filip.

České naděje
Autor fotografie: Thinkstock

České naděje

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Zdroj: Zuzana Hronová

Rodí se tedy Česku nový Karel Svoboda? Filip má stran komponování filmové hudby určité pochybnosti. "Já třeba rád skládám o tom, jak se cítím. Jenže mnohem lépe zní, když chcete něco složit, ne když musíte něco složit a je předepsáno, jak to má znít.

Rodiče mu pouštěli Morriconeho cédéčko, když mu bylo osm, tehdy ho ještě jeho hudba nezaujala. "Jenže pak se mi začala líbit, protože jsem ji pochopil. Není jednoduché jí porozumět, protože je to úplně něco jiného. Nejde o čistou melodii, ale je to hlavně o nejrůznějších zvucích."

Filip prozradil i něco ze své skladatelské dílny. Na začátku zaimprovizuje na klavír. Když se mu podaří nahozený motiv zopakovat, dále na něm pracuje a zdobí ho. Zpočátku mu noty zapisovali učitelé ze Základní umělecké školy, nyní má na zápis not počítačový program.

"Dříve jsem skládal jen pro klavír, ale teď už zkouším komponovat pro celé orchestry," říká ke svým pokrokům.

Jeho skladby znějí na soutěžích, na zkouškách ZUŠ a také v Redutě. "My totiž máme v Uherském Hradišti taky Redutu!" vysvětluje. Jeho skladby hraje i zdejší smyčcový orchestr.

Již dvakrát zvítězil v talentové soutěži Moravia Talent. Tam se seznámil s ceněným akordeonistou Martinem Kottem, jenž ten rok vyhrál Zlatý oříšek. Tak se rozhodl zkusit i tuto celorepublikovou soutěž pro nejtalentovanější české děti. "Já se vždycky jdu někam jen tak pro srandu zúčastnit, a nakonec to vyhraju," směje se Filip Horák.

Sebevědomí mu však rozhodně nechybí. V medailonku natočeném pro soutěž Zlatý oříšek říká: "Chci, aby se má hudba hrála ve všech známých filmech."

Není si však jistý, zda by se hudba skutečně měla stát jeho povoláním. "Já se chci muzikou především bavit, a kdybych ji měl jako povinnost, můj vztah k ní by se tím pokazil."

 

Právě se děje

Další zprávy