Česko má první zelené kanceláře. Stojí v Ostravě

Aktuálně.cz Aktuálně.cz, Jiří Došek
10. 3. 2009 21:55
Budova Nordica získala certifikát z Bruselu
Nízkoenergetická budova Nordica v Ostravě
Nízkoenergetická budova Nordica v Ostravě | Foto: Ekolist/Jiří Došek

Ostrava (Ekolist) - Česko má první administrativní komplex, který od Evropské komise získal titul "GreenBuilding" - Zelená budova. V Ostravě ho postavila společnost Skanska.

Stavbu nazvanou Nordica navrhli švédští architekti ze studia Tengbom, vedení původem ostravským architektem Jiřím Krejčím.

"Ostrava je perspektivní místo, přestože se deset až patnáct loni plánovaných projektů v současné době zastavilo," vysvětlil Václav Matoušek ze Skanska.

"Ve stokilometrovém okolí města žijí dva miliony obyvatel, jsou zde nižší náklady na práci než v Praze a pro zahraniční firmy je to zajímavý bod pro vstup do České republiky," dodal.

Nordica by měla spotřebovávat 85,4 kWh na metr čtvereční za rok, což je o 30 procent méně než norma EU.
Nordica by měla spotřebovávat 85,4 kWh na metr čtvereční za rok, což je o 30 procent méně než norma EU. | Foto: Ekolist/Jiří Došek

Úspory energie

GreenBuilding je dobrovolný program Evropské komise, který vznikl začátkem roku 2005. Jeho cílem je snižovat spotřebu energie v kancelářských komplexech.

Stavba, jež se o toto ocenění uchází, musí dosáhnout nejméně 25ti procentní úspory ve spotřebě energie oproti standardům platným v zemi, kde stojí.

Podle tohoto výpočtu by Nordica měla spotřebovávat 85,4 kWh na metr čtvereční za rok, což je o 30 procent méně než norma EU.

"Po roce fungování necháme provést energetický audit založený na skutečné spotřebě energií v objektu. A očekáváme ještě nižší čísla," říká Matoušek.

Kanceláře pro 1000 lidí

Výstavba budovy trvala celkem 15 měsíců, včetně nutné dekontaminace zamořeného podloží.

Stavba trvala 15 měsíců.
Stavba trvala 15 měsíců. | Foto: Ekolist/Jiří Došek

Výsledkem je budova o sedmi nadzemních a třech podzemních podlažích, která nabízí celkem 11.400 m2 kancelářských ploch pro zhruba 1000 až 1300 lidí.

Nejhlubší podzemní patro tvoří vzduchotechnický kanál, druhé a první patro je určeno pro parkování zaměstnanců a další technické zázemí objektu

Tepelným ztrátám by měla bránit izolace obvodového pláště i střechy, kvalitní zasklení oken i jejich utěsnění k nosné konstrukci a rovněž zajištění vysoké neprůvzdušnosti celého objektu. Zdrojem tepla je odpadní teplo z místní hutní výroby.

Více z Ekolistu:

 

 

Právě se děje

Další zprávy