Česko má první zelené kanceláře. Stojí v Ostravě

Aktuálně.cz Aktuálně.cz, Jiří Došek
10. 3. 2009 21:55
Budova Nordica získala certifikát z Bruselu
Nízkoenergetická budova Nordica v Ostravě
Nízkoenergetická budova Nordica v Ostravě | Foto: Ekolist/Jiří Došek

Ostrava (Ekolist) - Česko má první administrativní komplex, který od Evropské komise získal titul "GreenBuilding" - Zelená budova. V Ostravě ho postavila společnost Skanska.

Stavbu nazvanou Nordica navrhli švédští architekti ze studia Tengbom, vedení původem ostravským architektem Jiřím Krejčím.

"Ostrava je perspektivní místo, přestože se deset až patnáct loni plánovaných projektů v současné době zastavilo," vysvětlil Václav Matoušek ze Skanska.

"Ve stokilometrovém okolí města žijí dva miliony obyvatel, jsou zde nižší náklady na práci než v Praze a pro zahraniční firmy je to zajímavý bod pro vstup do České republiky," dodal.

Nordica by měla spotřebovávat 85,4 kWh na metr čtvereční za rok, což je o 30 procent méně než norma EU.
Nordica by měla spotřebovávat 85,4 kWh na metr čtvereční za rok, což je o 30 procent méně než norma EU. | Foto: Ekolist/Jiří Došek

Úspory energie

GreenBuilding je dobrovolný program Evropské komise, který vznikl začátkem roku 2005. Jeho cílem je snižovat spotřebu energie v kancelářských komplexech.

Stavba, jež se o toto ocenění uchází, musí dosáhnout nejméně 25ti procentní úspory ve spotřebě energie oproti standardům platným v zemi, kde stojí.

Podle tohoto výpočtu by Nordica měla spotřebovávat 85,4 kWh na metr čtvereční za rok, což je o 30 procent méně než norma EU.

"Po roce fungování necháme provést energetický audit založený na skutečné spotřebě energií v objektu. A očekáváme ještě nižší čísla," říká Matoušek.

Kanceláře pro 1000 lidí

Výstavba budovy trvala celkem 15 měsíců, včetně nutné dekontaminace zamořeného podloží.

Stavba trvala 15 měsíců.
Stavba trvala 15 měsíců. | Foto: Ekolist/Jiří Došek

Výsledkem je budova o sedmi nadzemních a třech podzemních podlažích, která nabízí celkem 11.400 m2 kancelářských ploch pro zhruba 1000 až 1300 lidí.

Nejhlubší podzemní patro tvoří vzduchotechnický kanál, druhé a první patro je určeno pro parkování zaměstnanců a další technické zázemí objektu

Tepelným ztrátám by měla bránit izolace obvodového pláště i střechy, kvalitní zasklení oken i jejich utěsnění k nosné konstrukci a rovněž zajištění vysoké neprůvzdušnosti celého objektu. Zdrojem tepla je odpadní teplo z místní hutní výroby.

Více z Ekolistu:

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 11 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy