Česko má první zelené kanceláře. Stojí v Ostravě

Aktuálně.cz Aktuálně.cz, Jiří Došek
10. 3. 2009 21:55
Budova Nordica získala certifikát z Bruselu
Nízkoenergetická budova Nordica v Ostravě
Nízkoenergetická budova Nordica v Ostravě | Foto: Ekolist/Jiří Došek

Ostrava (Ekolist) - Česko má první administrativní komplex, který od Evropské komise získal titul "GreenBuilding" - Zelená budova. V Ostravě ho postavila společnost Skanska.

Stavbu nazvanou Nordica navrhli švédští architekti ze studia Tengbom, vedení původem ostravským architektem Jiřím Krejčím.

"Ostrava je perspektivní místo, přestože se deset až patnáct loni plánovaných projektů v současné době zastavilo," vysvětlil Václav Matoušek ze Skanska.

"Ve stokilometrovém okolí města žijí dva miliony obyvatel, jsou zde nižší náklady na práci než v Praze a pro zahraniční firmy je to zajímavý bod pro vstup do České republiky," dodal.

Nordica by měla spotřebovávat 85,4 kWh na metr čtvereční za rok, což je o 30 procent méně než norma EU.
Nordica by měla spotřebovávat 85,4 kWh na metr čtvereční za rok, což je o 30 procent méně než norma EU. | Foto: Ekolist/Jiří Došek

Úspory energie

GreenBuilding je dobrovolný program Evropské komise, který vznikl začátkem roku 2005. Jeho cílem je snižovat spotřebu energie v kancelářských komplexech.

Stavba, jež se o toto ocenění uchází, musí dosáhnout nejméně 25ti procentní úspory ve spotřebě energie oproti standardům platným v zemi, kde stojí.

Podle tohoto výpočtu by Nordica měla spotřebovávat 85,4 kWh na metr čtvereční za rok, což je o 30 procent méně než norma EU.

"Po roce fungování necháme provést energetický audit založený na skutečné spotřebě energií v objektu. A očekáváme ještě nižší čísla," říká Matoušek.

Kanceláře pro 1000 lidí

Výstavba budovy trvala celkem 15 měsíců, včetně nutné dekontaminace zamořeného podloží.

Stavba trvala 15 měsíců.
Stavba trvala 15 měsíců. | Foto: Ekolist/Jiří Došek

Výsledkem je budova o sedmi nadzemních a třech podzemních podlažích, která nabízí celkem 11.400 m2 kancelářských ploch pro zhruba 1000 až 1300 lidí.

Nejhlubší podzemní patro tvoří vzduchotechnický kanál, druhé a první patro je určeno pro parkování zaměstnanců a další technické zázemí objektu

Tepelným ztrátám by měla bránit izolace obvodového pláště i střechy, kvalitní zasklení oken i jejich utěsnění k nosné konstrukci a rovněž zajištění vysoké neprůvzdušnosti celého objektu. Zdrojem tepla je odpadní teplo z místní hutní výroby.

Více z Ekolistu:

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy