Do Velikonoc zbývá pár dní a v plzeňském pivovaru mají napilno. Zatímco v českých hospodách se chystají výčepní na Zelený čtvrtek, který je již tradičně spojený s pitím zeleného piva, sládci v západočeském městě měli plné ruce práce s nakládáním 2017 lahví ležáku pro významného zákazníka - papeže a celý Svatý stolec.
Pivo určené církevním hodnostářům ve Vatikánu se připravovalo od 27. února, kdy byly jednotlivé suroviny požehnány plzeňským biskupem Tomášem Holubem. Poté zrálo pět týdnů. "To je doba, za kterou pivo vařil už Josef Groll v roce 1842," řekl obchodní sládek Václav Berka.
Ačkoliv si zásilku plzeňského ležáku nikdo oficiálně neobjednal, posílají jej do Vatikánu před Velikonocemi pravidelně již sedm let. "První plzeňské pivo putovalo Stolci už někdy na konci 19. století," vysvětlil Berka.
Tehdy bylo papeži Lvovi XIII. doporučeno pití přiměřeného množství piva pro zlepšení zdraví, a proto český ležák do Itálie sládci poslali.
Desetikilový zvon ze zvonařské dílny na Slovensku
Letošní velikonoční edice byla do Říma vypravena ve čtvrtek odpoledne za přítomnost veřejnosti, sládka i biskupa.
Na dotaz, zda 2017 třetinkových lahví pro celý Svatý stolec bude stačit, sládek Berka odpověděl, že je to těžká otázka. "Vím, že když jsme vloni pivo předávali, německý kardinál, který dělal doprovod papeži Františkovi, říkal, že zná Pilsner velmi dobře a že by možná nebylo špatné udělat takový zvyk i na Vánoce," sdělil Aktuálně.cz Berka.
Ke třetinkovým lahvím a zlatému ležáku v dubovém soudku přibalili zaměstnanci papeži Františkovi i jeden netradiční dárek - desetikilový zvon ze zvonařské dílny na Slovensku.
"Říká se, že na Zelený čtvrtek umlkají všechny zvony a odlétají do Říma pro požehnání. Jsou důležitým symbolem velikonočních svátků, a proto jsme zvolili právě zvon jako dar, kterým papeži Františkovi chceme vyjádřit naši hlubokou úctu," popsal sládek.
Zvonař: pivo dělá hezké zvony
Tento speciálně vyrobený zvon cestoval až ze Žarovice. Rodina Trvalcova vyrábí zvony nedaleko Zvolena již třicet let. Kromě precizní ruční výroby se jejich produkty vyznačují ještě jednou zvláštností. Pro lepší přilnavost a pevnost materiálů používají při výrobě taky pivo. To podle Michala Trvalce obsahuje látky, jež napomáhají scelení.
"Pivo se používá proto, že je v něm škrob. Poslední vrstva zvonu musí být jemňoučká, krásná a nesmí pukat," vysvětlil netradiční techniku Trvalec.
Dárek pro papeže trvalo vyrobit tři měsíce. Návrh zvonu vytvářela akademická malířka a je na něm vyobrazena bazilika svatého Petra. Třiceticentimetrový dar je doposud nejslavnější zakázkou zvonaře a předán papeži Františkovi bude spolu s pivem při osobní audienci sládka v půlce dubna.
Na co všechno se Berka papeže zeptá, ještě nemá jasno. Jisté je, že se zeptá na pivo z loňska. "Určitě se jej zeptám, jak mu chutnalo loni, protože jsem měl to štěstí, že jsem byl s pivem i loni a osobně jsem mu předával láhev nefiltrovaného piva," uzavřel Berka.