Domy v Praze propojí most od Davida Černého. Bude vypadat jako lokomotiva z roku 1895

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
25. 2. 2020 9:38
David Černý navázal spolupráci s dalším investorem. Pro Eugena Rodena, který vlastní společnost SEN development, navrhl obří most ve tvaru lokomotivy. Podle informací Aktuálně.cz konstrukce odkazuje na nehodu z roku 1895 na nádraží v Montparnassu a má spojit dva domy v pražské ulici Lihovarská poblíž "Kolbenky".
Most odkazuje na havárii vlaku na nádraží v Montparnasse a průmyslovou výrobu v deváté městské části.
Most odkazuje na havárii vlaku na nádraží v Montparnasse a průmyslovou výrobu v deváté městské části. | Foto: David Černý

"Myslím si, že do nějakých dvou let bude stavba hotová komplet. Vrak spojí dva protější domy, takže se přes něj bude dát přejít z jedné strany na druhou," říká pro Aktuálně.cz umělec David Černý, spoluzakladatel studia Black'n Arch, které má stavbu na starosti. 

Na podobě vraku spolupracoval Černý se svým kolegou, architektem Tomášem Císařem. Dva výškové domy navrhlo studio Jiran a partner architekti a celý projekt zaštiťuje společnost SEN development, která v Lihovarské pronajímá několik dalších nemovitostí. Má v nich vlastní sídlo, prostornou restauraci Beseder a Galerii Halu C.

Majitel developerské společnosti Eugen Roden plánuje v budovách zřídit byty a kanceláře. Díky umělecké plastice bude možné mezi oběma domy projít a pokochat se výhledem na Kolbenku.

"Přál jsem si, aby to nebyly jen obyčejné domy, nějakým způsobem jsem chtěl připomenout historii Kolbenky a jejího okolí. David Černý si začal hrát s myšlenkou vrátit se do doby průmyslníka Emila Kolbena a pozdější továrny ČKD Lokomotivka. Nápad se mi líbil, protože málokdo si ještě vzpomíná, že v továrně se vyrobilo přes osm tisíc lokomotiv," říká Eugen Roden. 

Ke konstrukci vraku Černého inspiroval obraz, který Rodenovi visí v kanceláři nad stolem. Zachycuje havárii na pařížském nádraží Montparnasse v roce 1895. Vlak nezastavil na konečné stanici, projel halou a prorazil skleněnou stěnu železničního nádraží. 

Vlak na pařížském nádraží v Montparnasse vykolejil v úterý 22. října roku 1895.
Vlak na pařížském nádraží v Montparnasse vykolejil v úterý 22. října roku 1895. | Foto: Levy & fils/ Wikimedia Commons

Po návrhu zapíchnuté lodi pro Top Tower je to druhá obří plastika studia Black'n Arch, která odkazuje na průmyslové havárie. "Před lety jsem měl v hlavě sérii, která se jmenovala Malé domácí katastrofy. V té době vznikl vrak Titaniku, který měl asi dva a půl metru. Myšlenka byla taková, že když je člověk doma sám a je mu smutno, připomene si, že na tom byl někdo ještě daleko hůř," vysvětluje Černý.

Vedení radnice Prahy 9 projekt podpořilo s tím, že vystihuje průmyslovou historii Vysočan. "Jakýkoliv otisk či připomínku minulosti v současné výstavbě rádi vidíme. Nejenže ukazuje kontinuitu života, ale z obyčejného dělá neobvyklé a zajímavé," říká místostarosta Marek Doležal.  

V současné době čeká investor na dokončení stavebního řízení. Pokud mu dá úřad zelenou, mohly by práce na stavbě začít ještě letos.

 

Právě se děje

před 36 minutami

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Zsuzsová se v kauze Kuciak neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud začal v úterý dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jedna z trojice obžalovaných Alena Zsuzsová požádala o možnost jednání se neúčastnit a soud jí vyhověl. Není vyloučeno, že verdikt padne už tento den.

Nejvyšší soud se zabývá odvoláními vůči rozhodnutí Specializovaného trestního soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Zsuzsovou, která podle žalobce čin zprostředkovala. Kromě toho rozhoduje o rozsudku, kterým byl soudem prvním instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě Kuciaka, kdy byla zavražděna i jeho snoubenka Martina Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Na líčení k nejvyššímu soudu v úterý přišli rodiče Kuciaka a matka Kušnírové. Rodinní příslušníci zavražděné dvojice se účastnili již líčení u soudu první instance.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 na Prahu byla za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 byla odpoledne za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu asi 1,5 hodiny neprůjezdná kvůli havárii cisterny a osobního auta. Původně oznámená byla nehoda cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček. Provoz byl obnoven před 9:30, kolony měly asi osm kilometrů.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Před 9:30 byl provoz obnoven dvěma pruhy, havarovaná auta byla odstavena na krajnici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy