Nejvyšší dům v Česku má připomínat zapíchnutou loď, podílí se na něm David Černý

Vizualizace výškové budovy Top Tower v pražských Nových Butovicích.
Za vzhledem budovy stojí sochař David Černý a architekt Tomáš Císař ze studia Black n´ Arch. Investorem stavby, která má stát kolem dvou miliard korun, je společnost Trigema.
Na střeše budovy je plánována vyhlídka, ze které bude vidět celá Praha.
Skica budovy Top Tower.
Sochař David Černý ve vinárně Cyberdog.
Foto: Trigema
Magazín Magazín
20. 9. 2019 15:00
V pražských Nových Butovicích by měla vyrůst nejvyšší budova v České republice. Návrh 135 metrů vysokého objektu, nazvaného Top Tower, představila developerská společnost Trigema. Na projektu se podílí sochař David Černý a architekt Tomáš Císař ze studia Black n´ Arch.

Trigema představila návrh na konferenci reSite, která právě probíhá v Praze. Jak uvedl mluvčí Trigemy Radek Polák, Top Tower by měl navazovat na novou téměř kilometrovou místní pěší zónu, která vede od stanice metra Nové Butovice přes centrální Sluneční náměstí až ke stanici metra Hůrka.

Výšková budova by měla stát téměř v sousedství již realizovaného projektu technologicko-informačního centra Cyberdog, plastiky Davida Černého Trifot či bytového areálu Smart, jehož součástí je galerie zaměřená na současnou moderní fotografii Czech Photo Centre. Za všemi těmito stavbami stojí právě společnost Trigema.

Podoba budovy má evokovat postapokalypticé výjevy a měla by připomínat ekologické hrozby, které stojí před lidstvem v souvislosti s globálním oteplováním.

Top Tower Trigema | Video: Trigema a.s.

"Projekt Top Tower připravujeme již více než dva roky a finální podobě předcházelo osm jiných variant. V průběhu této doby jsme sbírali a stále ještě sbíráme podněty od odborníků, dotčených orgánů státní správy a samosprávy a samozřejmě i místní veřejnosti, s jejímiž zástupci již proběhla a dále bude probíhat řada jednání," řekl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural, který předpokládá, že stavba Top Tower začne v roce 2021 a potrvá necelé tři roky. 

Samotná budova je projektována pro nájemní bydlení, v nižších podlažích pak mají být kanceláře a prostory pro multifunkční kulturní centrum propojené s veřejně přístupnou střešní zahradou. V přízemí a druhém nadzemním podlaží jsou v plánu zejména obchody a provozovny služeb. V podzemí se pak nachází parkoviště. Mělo by se jednat o energeticky úspornou budovu. 

"Připravovaný projekt bude stát mimo ochranné pásmo městské památkové rezervace a mimo území se zákazem výškových staveb. Současně je z celopražského pohledu umístěn tak, že nebude z valné většiny míst v centru metropole vidět, a nebude tak narušeno historické panorama města," uvedl tiskový mluvčí Trigemy Radek Polák.

"Budova dosahující výšky 135 metrů nabídne v nejvyšším bodě stavby veřejně přístupnou vyhlídku, kam se návštěvníci dopraví prostřednictvím skipového výtahu. Z vyhlídky bude viditelný téměř celý perimetr Prahy, od Pražského hradu počínaje přes Národní divadlo, Vyšehrad a Zbraslav," konstatoval Polák.

Nejvyšší budovy v Česku 

název město výška střechy (m) nejvyšší bod (m)
AZ Tower Brno 111 116
City Tower Praha 109 116
City Empiria Praha 104 132
V Tower Praha 103,9 103,9
SaS Group Tower Most 96 100

Pozn: podle výšky střechy nad zemí, zdroj Wikipedia.cz

 

Právě se děje

Další zprávy