Svatební šaty, matrjoška či svítilna. Lidé prozradili, co si chtějí vzít do rakve

Magazín Magazín
17. 10. 2019 9:23
Kostým čaroděje ze země Oz, jídlo z čínského bistra i svítilna. Všechny tyto věci patří mezi nejbizarnější předměty, se kterými chtějí Britové odejít na věčný odpočinek. V novém průzkumu to zjistila britská pohřební služba Co-op.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Mezi nevšedními věcmi, které si Britové chtějí vzít na památku do rakve, nechyběly ani rybářský prut, housle či pár klaunských bot, jak pro britský deník The Telegraph uvedla pohřební služba Co-op. Ta v uplynulých pěti letech oslovila čtyři tisíce dospělých obyvatel Spojeného království a zjistila, že každý pátý dotazovaný už má jasno, s čím se touží nechat pohřbít.

Necelá polovina dotazovaných naopak nad svým pohřbem zatím nepřemýšlela. Více než polovina si plánovala na památku nechat fotografie, každý čtvrtý respondent si vybral plyšového medvídka a každý desátý lahev svého oblíbeného alkoholického nápoje.

Někteří lidé uvažovali prakticky a chtěli si vzít pod zem svítilnu, nouzové tlačítko nebo mobilní telefon. Mezi nejneobvyklejší přání se ale podle pohřební služby zařadily i anglické čajové bochánky, karamelové lupínky, násada na koště, lopatka na smetí, balíček hracích karet, svatební šaty či ruská matrjoška. 

"Umísťování předmětů do rakví je zvyk starý stovky let. V posledních letech jsme ale svědky určité proměny v tom, že čím dál víc lidí touží mít v rakvi něco, co pro ně má osobní význam. Někdy to bývají milostné dopisy, fotky a svatební prstýnky, ale někteří lidé schválně volí věci, u kterých vědí, že ostatní rozesmějí. Jako příklad můžeme uvést jídlo z čínského bistra," prozradil listu The Telegraph ředitel pohřební služby Co-op David Collingwood.

Už dřívější výzkumy na toto téma ukázaly, že stále více lidí hodlá svůj pohřeb pojmout jako oslavu života. Někteří dokonce přiznali, že uvažují nad tím, že by jejich popel mohl skončit v ohňostroji. Jiní chtěli, aby se jejich pozůstalí před obřadem oblékli do slavnostních oděvů, a další si přáli, aby se na pohřbu tančil kubánský tanec.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Libanonský premiér oznámí demisi vlády, řekl ministr

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi celé své vlády, podle agentury Reuters to po jednání kabinetu řekl novinářům ministr zdravotnictví.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Policie v Chicagu se střetla s davy rabujících, zatkla kolem stovky lidí

Stovky lidí v chicagské obchodní čtvrti Magnificent Mile a dalších částech města v noci na pondělí vzaly útokem obchody. Hlášeno bylo rabování, ničení výloh a střety s policií. V jednu chvíli někdo vystřelil na strážníky, ti palbu opětovali. Policie uvedla, že zraněno bylo 13 strážníků a přes 100 lidí bylo zatčeno. Informovala o tom agentura AP.

Policejní superintendant David Brown uvedl, že "nešlo o organizovaný protest", ale o "čirou kriminalitu". Podle něj lze očekávat, že v centru do odvolání zůstanou početné policejní hlídky.

Mnoho obchodů, které lidé vyrabovali, bylo podle AP teprve nedávno otevřeno po nepokojích v souvislosti se smrtí George Floyda při květnovém zatýkání v Minneapolisu.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Útočník pobodal v Brně na Kraví hoře muže, policie pachatele hledá

Policie hledá pachatele, který Brně v neděli večer pobodal v parku na Kraví hoře muže. S bodnořeznými poraněními skončil napadený v nemocnici. V době incidentu procházela místem řada lidí, policie proto žádá všechny svědky o pomoc.

Šestatřicetiletý muž zavolal na policejní linku, že ho někdo nedaleko náměstí Míru napadl. "Na místo vyrazili policisté a proběhla rozsáhlá pátrací akce v okolí. Pachatele násilného trestného činu se prozatím dohledat nepodařilo," uvedl mluvčí policie Pavel Šváb.

Útočníkovi bylo podle policie asi 30 let. "Vysoký byl přibližně 175 centimetrů a byl štíhlé postavy. Měl krátce střižené světlé vlasy, krátké kalhoty a světlé tričko. U sebe měl mít tmavý batoh," řekl Šváb. Podle něj v době incidentu chodilo směrem k bazénu nebo od něj k Údolní ulici mnoho lidí, policisté žádají svědky, aby se obrátili na linku 158.

Zdroj: ČTK
Další zprávy