Jak "dýchá" metro? Nová kniha popisuje výdechové komíny pražské podzemní dráhy

Foto: Tak dýchá pražské metro. Za výdechovými komíny stojí přední architekti a výtvarníci
Poblíž známého sousoší Kosmonautů stojí výdech, který navrhl architekt Abt.
"Chtěli po něm, aby měl výdech tvar rakety Bajkonur. On to ale odmítl," vypráví Jan Charvát - se všemi žijícími autory vybraných výdechů se setkal.
Autorem výdechu na náměstí Jiřího z Poděbrad je sochař Petr Šedivý.
Realizoval ho v roce 1981 společně s místní fontánou Sjednocená Evropa, o jejíž další osud nyní sochař bojuje s radnicí Prahy 3.
Foto: Jan Třeštík
Petra Jansová Petra Jansová
8. 11. 2017 9:11
Chodíme kolem nich bez povšimnutí, často ani nevíme, k čemu slouží. Výdechové komíny pražského metra ale nejen dokumentují vývoj české architektury od 70.let, ale rovněž jsou důležitou součástí veřejného prostoru. Za jejich realizací navíc stojí přední architekti své doby. Právě těm vzdává hold právě připravovaná kniha Nádech výdech bývalého novináře Jana Charváta.

K neobvyklému koníčku - mapování architektury výdechových komínů pražského metra - se milovník podzemní dráhy, architektury a bývalý novinář Jan Charvát dostal už v dětství. Jeho první dobrodružné výpravy za poznáním se konaly právě v pražském metru.

"Když jsem jako dítě objevoval Prahu, dokázal jsem i osm hodin v kuse jezdit metrem. Pak mě to naštěstí pustilo," vypráví. Po dvou letech intenzivních příprav tajemství pomyslných plic odkryje i ve čtyřsetstránkové publikaci s názvem Nádech výdech. Ojedinělá kniha vyjde v nakladatelství BiggBoss do Vánoc.

Publikace je kurátorským výběrem těch nejzajímavějších výdechů postavených do roku 2000 z celkové stovky realizovaných. Mnoho z nich už zaniklo či bylo vestavěno do nových budov, o osudu některých dalších není jasno.

Výdechy většinou nikdo nevnímá a v drtivé většině okolo nich chodíme řadu let bez většího zájmu, aniž bychom vůbec věděli, čemu vlastně slouží. Za jejich realizací nicméně mnohdy stojí i přední architekti a sochaři.

Jde například o architekta Františka Cubra, který se podílel na přípravě Expa v Bruselu, autora Nuselského mostu Stanislava Hubičku nebo autora budovy Podniku zahraničního obchodu Centrotex na stanici Pražského povstání Václava Hilského. Průduch na náměstí Jiřího z Poděbrad zase navrhl sochař Petr Šedivý, který konkrétně pro výzdobu pražského metra vytvořil několik děl. 

"Jezdí se za architekturou do Benátek, do Říma nebo Paříže, přitom se stačí pořádně rozhlédnout kolem sebe. Jako bychom byli ranění slepotou, což se samozřejmě netýká jen výdechů, ale architektury všeobecně," dodává a výdechy popisuje jako vyústění dobové architektury na povrch. Reprezentují se tak aktuální architektonické trendy.

Například na lince C, která vznikala jako první, je podle něj patrná podoba s metrem v Moskvě, ale také vliv "bruselského stylu" nebo brutalismu. Novější stanice na "béčku" jsou pak ovlivněné postmodernou. "Výdechy zkrátka dokumentují vývoj české architektury od 70. let dál," dodává Charvát. 

Připomíná i architektonickou a výtvarnou kvalitu provedení. I díky tomu, že o podobě jednotlivých stanic a linky metra bylo jasno již 15 let před zahájením výstavby. 

"Každá trasa metra tehdy vznikala na základě takzvaného výtvarného libreta, což je mimochodem něco, co v současnosti velmi chybí a řada odborníků i část veřejnosti to kritizuje," podotýká Charvát a připomíná kritizovanou podobu nových stanic metra D. 

Součástí zmiňovaného libreta bylo nejen barevné, ale i výtvarné pojetí nebo výběr materiálu. 

Součástí publikace jsou historické fotografie, nákresy, archiválie i vzpomínky  žijících architektů pražského metra. Autorsky se na ní podílel bývalý novinář Jan Charvát, fotograf Jan Třeštík a grafik Jan Matoušek. Část financování knihy je zajištěna partnerským způsobem, část se vybírá na Hithitu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy