Foto: Magistrála není výmyslem komunistů. Rozvíjela ji už první republika i nacisti

Foto: Magistrála není výmyslem komunistů. Rozvíjela ji už první republika i nacisti
Příběh severojižní magistrály se začal psát mnohem dříve než v 60. a 70. letech 20. století. Severojižní městská třída se začala plánovat už za první republiky.
Nekoncepčnost magistrály byla do určité míry ovlivněna už na konci 19. století. Pozemky na místě hradeb totiž odkoupily dva subjekty. Jedním z nich byla Praha, která na nich od Florence po I. P. Pavlova plánovala umístit parky a v nich veřejné budovy, včetně nádraží. Druhou část od I. P. Pavlova až po Karlov získaly Vinohrady s tím, že je rozparcelují.
"Tento příběh je v podstatě důkazem toho, že Praha se vyvíjela nekoncepčně vždycky a že do parkového okruhu umístila veřejné stavby, pro které již nezbylo místo," dodává Petr Kučera.
Na místě barokních bastionů bylo postaveno Těšnovské nádraží. Levé křídlo nádražní budovy považované za jednu z nejhezčích ve své době muselo ustoupit v roce 1974 právě stavbě magistrály. Zbytek nádraží byl přes nesporné architektonické kvality odstřelen v roce 1985.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Jakub Plíhal Petra Jansová, Jakub Plíhal
6. 6. 2017 9:14
Severojižní magistrála se začala budovat v 60. letech. Koncepci, která měla urychlit průjezd Prahou, ale řešili už urbanisté mnohem dřív a její současná nekoncepčnost do určité míry souvisí už s koncem 19. století. Tehdy se začaly bourat městské hradby, na jejichž místě magistrála vznikla. Revitalizaci, která by měla přinést zlepšení životních podmínek v jejím bezprostředním okolí, řeší pro magistrát dánská kancelář Gehl Architect ve spolupráci s urbanisty z Institutu plánování a rozvoje. Historický kontext v rámci komentované procházky představil architekt a popularizátor architektury Petr Kučera.
 

Právě se děje

před 53 minutami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Demokracií na Slovensku by mohl otřást úspěch krajně pravicových Kotlebovců v nadcházejících volbách, varuje německý magazín Der Spiegel.

Všechny parlamentní strany se sice dušují, že s Kotlebovci-Lidovou stranou Naše Slovensko (LSNS), jejíž předseda Marian Kotleba má antisemitský a xenofobní náhled na svět, spolupracovat nebudou. Jestli to dodrží, není ale podle Spiegelu vůbec jisté.

Nejčtenější německý seriózní týdeník v článku věnovaném situaci v zemi před volbami 29. února konstatuje, že Slovensko bylo dlouho i díky úspěšnému ekonomickému vývoji považováno za příklad povedené západní integrace. "Před dvěma lety ale fasáda vzorové země dostala první trhliny, když nájemný vrah zastřelil novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku," poznamenává Spiegel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry a jeho žena Meghan přestanou od jara používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci loni požádali.

Tento název neponese ani jejich chystaná dobročinná nadace. V pátek večer to v Londýně oznámila mluvčí páru, a potvrdila tak dřívější zprávy britských médií.

Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku řekl, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Od 1. dubna nebudou pětatřicetiletý princ Harry a jeho o tři roky starší manželka mít kancelář v Buckinghamském paláci a s veřejností budou komunikovat prostřednictvím své charitativní organizace, kterou hodlají brzy představit a která se původně měla jmenovat Sussex Royal Foundation.

Značka nesoucí v sobě slovo "royal", tedy královský by jim podle agentury DPA bývala mohla být užitečná mimo jiné při žádostech o příspěvky na její fungování. Právě to ovšem podle médií vadilo Buckinghamskému paláci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy