Obrazem: Růžová, rudá, zelená, zlatá i hnědá. Vyznáte se v pražském metru podle barev?

Obrazem: Růžová, rudá, zelená, zlatá i hnědá. Vyznáte se v pražském metru podle barev?
Když architekti Jaroslav Otruba a grafik Jiří Rathouský navrhovali trasu A pražského metra, chtěli přijít s takovým konceptem, který z metra udělá unikátní místo. Esteticky krásné, avšak plně funkční. Jaroslav Otruba při této příležitosti navrhl a vytvořil hliníkovou puklici, jejíž zakřivení bylo vypočítáno tak, aby puklice na stěně co nejvíce tříštily hluk z těžkých sovětských souprav. Metro tak mělo být tišší. Grafik Jiří Rathouský pak navrhl jedinečné barevné kombinace. Jeho cílem bylo, aby se sama barva stala poznávacím znamením. Barevné řešení jednotlivých stanic poté vycházelo z historie a tradic. Vliv na barevné kombinace měla i blízkost významných pražských míst.
Výzdoba ze zlatých hliníkových puklic odpovídá historickému pojmenování lokality Zlatý kříž. Zde se totiž v minulosti protínaly dvě nejvíce frekventované ulice v Praze. I když stanice leží v přímé ose Václavského náměstí, překvapivě stejné označení nenese. Víte, která přestupní stanice v lokalitě Zlatého kříže leží přímo pod náměstím?
Druhý historický název spodní části Václavského náměstí je totiž na Můstku. Název odkazuje k historickému středověkému můstku. Určit přesné umístění můstku a potvrdit jeho existenci bylo dlouho nemožné, protože zde nebyl povolený archeologický průzkum. To se změnilo až s výstavbou podchodu a metra. Lžíce bagrů postupně k radosti archeologů skutečně odkryly zbytky kamenného můstku. Dnes je objekt zakonzervovaný a je součástí výzdoby vestibulu, který se nachází pod budovou ČKD.
Trasa metra A měla být cestou do dějin českého národa. Češtinu na zdech střídá latina a mnohé stanice jsou spojené s historickou etapou, osobností nebo lokalitou. Konkrétně tato stanice je spojená s jedním významným českým králem. Tomu odpovídá i barevné obložení nástupišť. Design je bez přechodového pásu a modrozelené tvarovky jsou doplněné o slavnostní, nazlátlý pruh.
Foto: David Kohout
David Kohout David Kohout
18. 8. 2017 9:07
Psal se rok 1978 a dělníci začali pracovat na nové lince pražského metra. Hlavní architekt metra Jaroslav Otruba s grafikem Jiřím Rathouským v té době dokončovali jedinečné architektonické řešení, které mělo udělat z nové linky A jednu z nejkrásnějších linek na světě. Otruba přišel s unikátním řešením v podobě elegantní, čtvercové, hliníkové tvarovky, jejíž zakřivení tříštilo hluk souprav. Rathouský poté vypracoval barevné řešení stanic s ohledem na historii míst, kudy bude metro projíždět. Barva se měla stát základním prvkem, který měl pomoci cestujícím v orientaci. Dnes můžete zhodnotit, jak se záměr vydařil. Dokážete se podle barev orientovat? Poznáte místo jen podle barevného řešení?
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy