Parky a volná prostranství. V Lublani řeší veřejný prostor s větším ohledem na obyvatele

Parky a volná prostranství. V Lublani řeší veřejný prostor s větším ohledem na obyvatele
Jsme v Lublani, v hlavním městě Slovinska, které má něco přes 300 tisíc obyvatel. Minule jsme se věnovali tamnímu systému cyklostezek a nemohli jsme si tak nevšimnout, že i veřejné prostory jsou zde v perfektním stavu. A na ty se v této reportáži zaměříme.
Začínáme na náměstí Republiky (Trg republike). Jde o velkorysé prostranství před slovinským parlamentem. V Česku se často setkáváme s názorem, že takto vyprázdněné plochy v centru měst nemají co dělat, a rychle se pro ně hledá komerční využití.
Vzápětí jsme se přesvědčili o tom, že tato místa mohou plnit i jinou nežli komerční funkci. V Praze podobných míst bohužel v centru mnoho nemáme. Metronom na Letné v místech bývalého Stalinova pomníku a piazzetta Národního divadla, dnešní náměstí Václava Havla, jsou spíše výjimkou.
Častým problémem je, že pokud se takové prázdné místo ve městě najde, za chvíli se objeví řada omezení, která striktně regulují, co vše v daném místě smíte dělat. Do pár dnů se tak objeví příkazové a zákazové značky - jízda na kole, jízda na kolečkových bruslích, jízda s vozítkem segway - zakázaná. Postup u těchto prostranství by měl být přitom opačný.
Foto: David Kohout
David Kohout David Kohout
30. 10. 2017 12:02
Veřejné prostory jsou důležitou součástí města. Kvalita a organizace těchto míst často vypovídají o vyspělosti společnosti více než mnohé ekonomické ukazatele. Velká část českých měst, Prahu nevyjímaje, stále hledá způsob, jak tyto prostory spravovat. Pro porovnání jsme se podívali do Lublaně (hlavního města Slovinska), jak se stará o veřejné prostory a v jakém jsou stavu. Oproti Praze se tam daří lépe korigovat soukromé zájmy, ovšem město čelí menšímu tlaku investorů a developerů. Veřejný prostor tam také není tolik zprivatizovaný a roztříštěný jako v české metropoli.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy