Kuchyně roubenky z 19. století nabízí moderní vaření. Spotřebiče jsou ukryty v dřevěné kredenci

Kuchyně roubenky z 19. století nabízí moderní vaření. Spotřebiče jsou ukryty v dřevěné kredenci
Umístění kuchyně ve světnici sice nekoresponduje s původní dispozicí, kdy se vařilo v černé kuchyni (dnes komora), ale  současnému provozu už černá kuchyně nevyhovuje.
Pro pohodlnější provoz bylo potřeba kuchyň (původně pouze pult vedle kamen) zásadním způsobem rozšířit.
Kuchyně je z masivu, vypadá jako kredenc, aby zapadla do staré světnice, její vybavení (skryté) je ale moderní.
Dlouhodobě se vaří na kamnech ve světnici a z komory je pouze dochovaný přístup k peci na chleba. Zobrazit 11 fotografií
Foto: archiv KoOA/Julianna Vlčková
Petra Jansová Petra Jansová
4. 9. 2016 11:54
Venkovská usedlost z 19. století potřebovala především novou střechu. Rekonstrukcí majitelé získali i novou koupelnu a pohodlnou kuchyni s moderními pomocníky. Aby roubenka neztratila svůj původní ráz, architektka spotřebiče ukryla do kredence z masivu.

Původní roubené stavení pravděpodobně z počátku 19.století je již několik desetiletí užíváno jako rekreační objekt. Vzhledem k stále častějšímu pobytu majitelů a delším časovém intervalu od posledních zásahů bylo zapotřebí hned několik stavebních stavebních úprav.

V první řadě bylo třeba a udělat novou střechu, což vzhledem k její rozloze téměř 750 m2 byl zásah nejzásadnější a zároveň nejpotřebnější. "Zvolili jsme eternitovou šablonu antracitové barvy, která dobře koresponduje se starým objektem a zároveň zásadním způsobem nepřitěžuje krov," vysvětluje architektka Barbora Kopečná z pražského ateliéru KoOA.

Hned poté bylo třeba vyřešit havarijní stav elektřiny, a tak se objekt dočkal nových rozvodů, vypínačů, zásuvek.

"Trochu nepříjemné bylo zjištění, že se musí předělávat elektřina, a to co nejrychleji. Kanalizace nebyla v dobrém stavu. Problémy, které se většinou ukážou až při stavbě, se bohužel ukázaly i tady," říká architektka.

V interiéru proběhla rekonstrukce koupelny s komorou a modernizace a rozšíření kuchyně. Umístění kuchyně ve světnici sice nekoresponduje s původní dispozicí, kdy se vařilo v černé kuchyni (dnes komora), ale současnému provozu už černá kuchyně nevyhovuje. Dlouhodobě se vaří na kamnech ve světnici a z komory je pouze dochovaný přístup k peci na chleba.

"Pro pohodlnější provoz bylo potřeba kuchyň (původně pouze pult vedle kamen) zásadním způsobem rozšířit. Jako nejlepší řešení se ukázala koncepce kredence, která v konstrukci z masivního dřeva ukrývá současné spotřebiče (myčku, dřez, indukční varnou desku atd)," vysvětluje autorka rekonstrukce.

Už od začátku se snažila  především zachovat původní ráz chalupy tak, aby stále působila starým dojmem. Chtěla rovněž, aby nic starého nemuselo ustoupit novému. 

"Vždycky se snažíme respektovat charakter objektu, období jeho vzniku, dochovaný stav. Nemyslím, že vesnický interiér by měl být oproti městskému nemoderní, záleží na objektu, do kterého se interiér navrhuje. V tomto případě šlo o starý dům, kulturní památku, ten nikdy nebude fungovat jako moderní novostavba a tomu je třeba i přizpůsobit interiér," uzavírá.

 

Právě se děje

Další zprávy