Kuchyně roubenky z 19. století nabízí moderní vaření. Spotřebiče jsou ukryty v dřevěné kredenci

Kuchyně roubenky z 19. století nabízí moderní vaření. Spotřebiče jsou ukryty v dřevěné kredenci
Umístění kuchyně ve světnici sice nekoresponduje s původní dispozicí, kdy se vařilo v černé kuchyni (dnes komora), ale  současnému provozu už černá kuchyně nevyhovuje.
Pro pohodlnější provoz bylo potřeba kuchyň (původně pouze pult vedle kamen) zásadním způsobem rozšířit.
Kuchyně je z masivu, vypadá jako kredenc, aby zapadla do staré světnice, její vybavení (skryté) je ale moderní.
Dlouhodobě se vaří na kamnech ve světnici a z komory je pouze dochovaný přístup k peci na chleba.
Foto: archiv KoOA/Julianna Vlčková
Petra Jansová Petra Jansová
4. 9. 2016 11:54
Venkovská usedlost z 19. století potřebovala především novou střechu. Rekonstrukcí majitelé získali i novou koupelnu a pohodlnou kuchyni s moderními pomocníky. Aby roubenka neztratila svůj původní ráz, architektka spotřebiče ukryla do kredence z masivu.

Původní roubené stavení pravděpodobně z počátku 19.století je již několik desetiletí užíváno jako rekreační objekt. Vzhledem k stále častějšímu pobytu majitelů a delším časovém intervalu od posledních zásahů bylo zapotřebí hned několik stavebních stavebních úprav.

V první řadě bylo třeba a udělat novou střechu, což vzhledem k její rozloze téměř 750 m2 byl zásah nejzásadnější a zároveň nejpotřebnější. "Zvolili jsme eternitovou šablonu antracitové barvy, která dobře koresponduje se starým objektem a zároveň zásadním způsobem nepřitěžuje krov," vysvětluje architektka Barbora Kopečná z pražského ateliéru KoOA.

Hned poté bylo třeba vyřešit havarijní stav elektřiny, a tak se objekt dočkal nových rozvodů, vypínačů, zásuvek.

"Trochu nepříjemné bylo zjištění, že se musí předělávat elektřina, a to co nejrychleji. Kanalizace nebyla v dobrém stavu. Problémy, které se většinou ukážou až při stavbě, se bohužel ukázaly i tady," říká architektka.

V interiéru proběhla rekonstrukce koupelny s komorou a modernizace a rozšíření kuchyně. Umístění kuchyně ve světnici sice nekoresponduje s původní dispozicí, kdy se vařilo v černé kuchyni (dnes komora), ale současnému provozu už černá kuchyně nevyhovuje. Dlouhodobě se vaří na kamnech ve světnici a z komory je pouze dochovaný přístup k peci na chleba.

"Pro pohodlnější provoz bylo potřeba kuchyň (původně pouze pult vedle kamen) zásadním způsobem rozšířit. Jako nejlepší řešení se ukázala koncepce kredence, která v konstrukci z masivního dřeva ukrývá současné spotřebiče (myčku, dřez, indukční varnou desku atd)," vysvětluje autorka rekonstrukce.

Už od začátku se snažila  především zachovat původní ráz chalupy tak, aby stále působila starým dojmem. Chtěla rovněž, aby nic starého nemuselo ustoupit novému. 

"Vždycky se snažíme respektovat charakter objektu, období jeho vzniku, dochovaný stav. Nemyslím, že vesnický interiér by měl být oproti městskému nemoderní, záleží na objektu, do kterého se interiér navrhuje. V tomto případě šlo o starý dům, kulturní památku, ten nikdy nebude fungovat jako moderní novostavba a tomu je třeba i přizpůsobit interiér," uzavírá.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy