Kuchyně roubenky z 19. století nabízí moderní vaření. Spotřebiče jsou ukryty v dřevěné kredenci

Kuchyně roubenky z 19. století nabízí moderní vaření. Spotřebiče jsou ukryty v dřevěné kredenci
Umístění kuchyně ve světnici sice nekoresponduje s původní dispozicí, kdy se vařilo v černé kuchyni (dnes komora), ale  současnému provozu už černá kuchyně nevyhovuje.
Pro pohodlnější provoz bylo potřeba kuchyň (původně pouze pult vedle kamen) zásadním způsobem rozšířit.
Kuchyně je z masivu, vypadá jako kredenc, aby zapadla do staré světnice, její vybavení (skryté) je ale moderní.
Dlouhodobě se vaří na kamnech ve světnici a z komory je pouze dochovaný přístup k peci na chleba.
Foto: archiv KoOA/Julianna Vlčková
Petra Jansová Petra Jansová
4. 9. 2016 11:54
Venkovská usedlost z 19. století potřebovala především novou střechu. Rekonstrukcí majitelé získali i novou koupelnu a pohodlnou kuchyni s moderními pomocníky. Aby roubenka neztratila svůj původní ráz, architektka spotřebiče ukryla do kredence z masivu.

Původní roubené stavení pravděpodobně z počátku 19.století je již několik desetiletí užíváno jako rekreační objekt. Vzhledem k stále častějšímu pobytu majitelů a delším časovém intervalu od posledních zásahů bylo zapotřebí hned několik stavebních stavebních úprav.

V první řadě bylo třeba a udělat novou střechu, což vzhledem k její rozloze téměř 750 m2 byl zásah nejzásadnější a zároveň nejpotřebnější. "Zvolili jsme eternitovou šablonu antracitové barvy, která dobře koresponduje se starým objektem a zároveň zásadním způsobem nepřitěžuje krov," vysvětluje architektka Barbora Kopečná z pražského ateliéru KoOA.

Hned poté bylo třeba vyřešit havarijní stav elektřiny, a tak se objekt dočkal nových rozvodů, vypínačů, zásuvek.

"Trochu nepříjemné bylo zjištění, že se musí předělávat elektřina, a to co nejrychleji. Kanalizace nebyla v dobrém stavu. Problémy, které se většinou ukážou až při stavbě, se bohužel ukázaly i tady," říká architektka.

V interiéru proběhla rekonstrukce koupelny s komorou a modernizace a rozšíření kuchyně. Umístění kuchyně ve světnici sice nekoresponduje s původní dispozicí, kdy se vařilo v černé kuchyni (dnes komora), ale současnému provozu už černá kuchyně nevyhovuje. Dlouhodobě se vaří na kamnech ve světnici a z komory je pouze dochovaný přístup k peci na chleba.

"Pro pohodlnější provoz bylo potřeba kuchyň (původně pouze pult vedle kamen) zásadním způsobem rozšířit. Jako nejlepší řešení se ukázala koncepce kredence, která v konstrukci z masivního dřeva ukrývá současné spotřebiče (myčku, dřez, indukční varnou desku atd)," vysvětluje autorka rekonstrukce.

Už od začátku se snažila  především zachovat původní ráz chalupy tak, aby stále působila starým dojmem. Chtěla rovněž, aby nic starého nemuselo ustoupit novému. 

"Vždycky se snažíme respektovat charakter objektu, období jeho vzniku, dochovaný stav. Nemyslím, že vesnický interiér by měl být oproti městskému nemoderní, záleží na objektu, do kterého se interiér navrhuje. V tomto případě šlo o starý dům, kulturní památku, ten nikdy nebude fungovat jako moderní novostavba a tomu je třeba i přizpůsobit interiér," uzavírá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy