Kuchyně roubenky z 19. století nabízí moderní vaření. Spotřebiče jsou ukryty v dřevěné kredenci

Kuchyně roubenky z 19. století nabízí moderní vaření. Spotřebiče jsou ukryty v dřevěné kredenci
Umístění kuchyně ve světnici sice nekoresponduje s původní dispozicí, kdy se vařilo v černé kuchyni (dnes komora), ale  současnému provozu už černá kuchyně nevyhovuje.
Pro pohodlnější provoz bylo potřeba kuchyň (původně pouze pult vedle kamen) zásadním způsobem rozšířit.
Kuchyně je z masivu, vypadá jako kredenc, aby zapadla do staré světnice, její vybavení (skryté) je ale moderní.
Dlouhodobě se vaří na kamnech ve světnici a z komory je pouze dochovaný přístup k peci na chleba.
Foto: archiv KoOA/Julianna Vlčková
Petra Jansová Petra Jansová
4. 9. 2016 11:54
Venkovská usedlost z 19. století potřebovala především novou střechu. Rekonstrukcí majitelé získali i novou koupelnu a pohodlnou kuchyni s moderními pomocníky. Aby roubenka neztratila svůj původní ráz, architektka spotřebiče ukryla do kredence z masivu.

Původní roubené stavení pravděpodobně z počátku 19.století je již několik desetiletí užíváno jako rekreační objekt. Vzhledem k stále častějšímu pobytu majitelů a delším časovém intervalu od posledních zásahů bylo zapotřebí hned několik stavebních stavebních úprav.

V první řadě bylo třeba a udělat novou střechu, což vzhledem k její rozloze téměř 750 m2 byl zásah nejzásadnější a zároveň nejpotřebnější. "Zvolili jsme eternitovou šablonu antracitové barvy, která dobře koresponduje se starým objektem a zároveň zásadním způsobem nepřitěžuje krov," vysvětluje architektka Barbora Kopečná z pražského ateliéru KoOA.

Hned poté bylo třeba vyřešit havarijní stav elektřiny, a tak se objekt dočkal nových rozvodů, vypínačů, zásuvek.

"Trochu nepříjemné bylo zjištění, že se musí předělávat elektřina, a to co nejrychleji. Kanalizace nebyla v dobrém stavu. Problémy, které se většinou ukážou až při stavbě, se bohužel ukázaly i tady," říká architektka.

V interiéru proběhla rekonstrukce koupelny s komorou a modernizace a rozšíření kuchyně. Umístění kuchyně ve světnici sice nekoresponduje s původní dispozicí, kdy se vařilo v černé kuchyni (dnes komora), ale současnému provozu už černá kuchyně nevyhovuje. Dlouhodobě se vaří na kamnech ve světnici a z komory je pouze dochovaný přístup k peci na chleba.

"Pro pohodlnější provoz bylo potřeba kuchyň (původně pouze pult vedle kamen) zásadním způsobem rozšířit. Jako nejlepší řešení se ukázala koncepce kredence, která v konstrukci z masivního dřeva ukrývá současné spotřebiče (myčku, dřez, indukční varnou desku atd)," vysvětluje autorka rekonstrukce.

Už od začátku se snažila  především zachovat původní ráz chalupy tak, aby stále působila starým dojmem. Chtěla rovněž, aby nic starého nemuselo ustoupit novému. 

"Vždycky se snažíme respektovat charakter objektu, období jeho vzniku, dochovaný stav. Nemyslím, že vesnický interiér by měl být oproti městskému nemoderní, záleží na objektu, do kterého se interiér navrhuje. V tomto případě šlo o starý dům, kulturní památku, ten nikdy nebude fungovat jako moderní novostavba a tomu je třeba i přizpůsobit interiér," uzavírá.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 1 hodinou

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy