Malý byt na pražském Kačerově působil stísněně. Pomohlo až spojení velké ložnice s kuchyní

Malý byt na pražském Kačerově působil stísněně. Pomohlo až spojení velké ložnice s kuchyní
Malometrážní byt se nachází ve třetím patře domu na Kačerově. Zadání na kompletní rekonstrukci se zhostilo mladé architektonické studio 0,5.
Byt byl ve velmi špatném stavu; potřeboval kompletní rekonstrukci a především změnu dispozice. "Velikosti původních místností neodpovídaly požadavkům klienta. Kuchyň působila stísněně. Ložnice naopak byla zbytečně velká," vysvětluje trojice architektů.
Geometrický obklad vymezuje nejenom kuchyňský kout v obývacím prostoru, stejný vzor se opakuje i v koupelně, doplněn bílým nábytkem, který vizuálně zvětšuje prostor.
Autoři se také snažili zhodnotit co nejvíc původních prvků z bytu.
Foto: Atelier 0,5 Studio/Peter Fabo
Petra Jansová Petra Jansová
29. 7. 2016 15:23
V malých bytech je nutné si dopředu rozvrhnout zónování hlavních prostorů do jasných a logických celků. Ze všeho nejdůležitější jsou dobře vymyšlené úložné prostory.

Požadavky na bydlení se mění. Byty, které byly postaveny v minulém a předminulém století jako 1+1, tedy kuchyně a obytný prostor plus ložnice, v mnoha případech dnes nevyhovují. Vyšší poptávka roste po dispozičním řešení 2+kk. 

V některých případech může malému bytu prospět úprava dispozice a zónování hlavních prostorů do jasných a logických celků na hygienu, přípravu jídla, obytné prostory, ložnici a úložné prostory.

"V malých bytech se často nelze vyhnout spojení některých těchto zón, příprava jídla a obývání, obývání a ložnice, někdy vše dohromady," dodává Pavel Nový z 0,5 Studia.

Důležité jsou úložné prostory. Pokud se důmyslně připraví vestavné skříně a využije se maximálně jejich prostor, nemusí už být v interiéru další volný nábytek. Tím lze docílit toho, že i malý prostor je přehledný a čistý.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy