Proměna bytu na Letné: k modernímu bydlení pomohly vysoké stropy a spací patro

Byt na Letné
Do bytu se vstupuje přes halu, situovanou ve středním traktu, do které přibyly symetricky umístěné vestavěné skříně, botník a šatna.
Světlo z led-diodových pásů, umístěných na stropě, se odráží od zrcadel, za kterými jsou skryty úložné prostory. Dříve tmavá místnost díky tomu působí mnohem větším dojmem.
Pod prostorem pro spaní se nachází šatna, nahoru vedou pohodlné schody.
Důraz byl kladen na dostatek úložných prostorů, řešených vestavným nábytkem. Ten byl navržen z březové překližky a bílého lamina.
Foto: Peter Fabo
Petra Jansová Petra Jansová
23. 9. 2016 16:28
Dispoziční řešení bytu v činžovním domě z 19. století neodpovídalo životnímu stylu mladého páru, z čehož vyplynulo i zadání pro architekty z 0,5 Studia. Díky spacímu patru dvojice získala nejen více úložných prostorů, ale i pohodlnou pracovnu.

"Trojtraktový byt o rozloze 52 metrů čtverečních vynikal dochovanými původními prvky jako kličkami či výplněmi oken, ovšem svým rozvržením a dosluhujícím technickým zařízením mladému páru již nevyhovoval," vysvětlují architekti Pavel Nový a Vít Svoboda z 0,5 Studia.

Bylo třeba nejenom změnit dispozici bytu, ale i zvětšit úložné prostory. Díky vysokým stropům v ložnici orientované do vnitrobloku vytvořili komfortní patro na spaní, pod které se vešla i prostorná šatna. A změnou prošla i koupelna, do které byla přemístěna původně samostatná toaleta. Z části prostoru bývalého WC pak vznikla nová technická místnost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy