Při nákupu krbových kamen hledí Češi především na cenu

ČTK ČTK
3. 10. 2016 16:45
Při nákupu krbových kamen hledí Češi podle obchodníků především na cenu. Většina prodaných kamen je v cenovém rozpětí od šesti tisíc do dvanácti tisíc korun. Loni si jich Češi pořídili zhruba 70 tisíc, stejně jako předloni.
Krbová kamna známé norské firmy Jøtul
Krbová kamna známé norské firmy Jøtul | Foto: Jøtul

Nabídka je široká, srovnávač cen Heureka registruje na trhu přes čtyři tisíce typů krbových kamen. Podle provozního ředitele českého výrobce kamen HS Flamingo Martina Humla hraje u českého spotřebitele při koupi roli především cena, takže největší zájem je o malé lehké a levné modely. Růstu zájmu pomohl zhruba před čtyřmi lety nástup teplovodních kamen.

"Největší zájem je o tradiční, jednoduchá kamna ze základní cenové hladiny," dodala mluvčí řetězce Baumarkt Pavla Hobíková.

"Zákazníci nejvíce preferují celolitinová kamna na dřevo. V letošním roce jsme zaznamenali zvýšený zájem o šamotová krbová kamna, což je ale spojeno s jejich nižší pořizovací cenou," dodal provozní ředitel e-shopu Dumzahrada.cz Lubomír Fulka. Průměrné ceny kamen se podle něj za posledních několik let zásadně nezměnily. "Nejprodávanější kamna jsou v ceně kolem 8 500 korun," uvedl obchodní manažer Mall.cz Petr Vrátil.

Poptávka po krbových kamnech standardně roste začátkem podzimu, kdy jsou večery už chladnější. "Zájem o kamna pak vrcholí před koncem října," říká obsahová manažerka srovnávače cen Heureka.cz Alexandra Čermáková. Lidé si podle ní nejvíce pořizují kamna s výkonem kolem devíti kW.

Od roku 2018 začnou platit u teplovodních krbů nové emisní limity. Podle Martina Humla povedou k vyřazení některých produktů ze sortimentu. "Paradoxní je, že tyto produkty budeme moci prodávat v západní Evropě, která je celkově daleko přísnější, ale v České republice nikoliv. Zřejmě je to dáno tím, že výrobce kotlů a krbů hodili do jednoho pytle. Rozdíl však je při plnění norem. U kotlů je jejich dosažení daleko snazší než u krbů," dodal Huml.

Moderní krbová kamna mají obecně účinnost kolem 90 procent. "Je to spojeno často s teplovzdušným vytápěním nebo se zásobníkem teplé vody," uvedl analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Účinnost kamen se ale kvůli ručnímu přikládání, na rozdíl od kotlů s automatickým dávkováním paliva, mění. Stejně tak je omezena možnost regulace.

 

Právě se děje

Další zprávy