Přestavba chaty: Na původním půdorysu vznikl rodinný dům s barevnou fasádou

Přestavba chaty: Na původním půdorysu vznikl rodinný dům s barevnou fasádou
Z původní chaty z konce 50. let zůstaly základy. A kromě původního půdorysu byla zachována i výška stavby.
Střecha má oproti původní sedlové méně prudší sklon. Dostatečný přesah stíní okna a tím zároveň brání přehřátí domu.
Vnější fasáda je z vlnitého polykarbonátu, který jednak chrání dřevo před deštěm a zároveň dá vyniknout jeho struktuře a barevnosti.
"I z důvodů jakési chatařské hravosti jsme na fasádu použili poměrně laciné laminátové poloprůhledné desky a povrch stěn pod ní rozdělili malbou do čtverců ve třech zemitých barvách. Dělá to celé zajímavý světelně prostorový efekt," vysvětluje Jirkal.
Foto: Lukáš Žentel
Petra Jansová Petra Jansová
30. 9. 2016 11:50
Na půdorysu chaty z 50. let vznikl celoročně obyvatelný dům pro rodinou s dvěma dětmi. Výška a zastavěná plocha jsou jediné, co z původního domu zůstalo. Dřevostavba s fasádou z vlnitého polykarbonátu dokonale zapadla do okolí a svým majitelům nabízí pohodlné bydlení.

Dvoupodlažní dům je postaven celý ze dřeva. Konstrukce je ze smrkových trámů, vnitřky z březové překližky nebo OSB desek. Fasáda je zabalena do vlnitého polykarbonátu, který chrání dřevo před deštěm a zároveň mu dává vyniknout. 

Stavba domu trvala zhruba rok a podílelo se na ní pět lidí, mezi nimi majitel i jeden z autorů návrhu, architekt Matěj Petránek. 

Studie: Matěj Petránek a atelier SAD – Adam Jirkal

Realizace: Matěj Petránek, Radek Müller, Jiří Hustoles, Vladimír Suchánek  a Jan Holeňa

Zastavěná plocha: 59,2 m²

Podlahová plocha: 101, 5m² Realizace: 2014–2015

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Vojtěch Filip po infarktu opustil nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip v pátek kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu opustil nemocnici. Lékaři pražské Všeobecné fakultní nemocnice po dopolední poradě povolili jeho propuštění. Filip informoval, že po zastávce v kanceláři odjel domů do Českých Budějovic.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

"Jsem rád, že mohu být s rodinou a vnoučaty. Ještě jednou děkuji za lékařskou péči i milé zprávy, které mi lidé posílají. Jsou pro mne velkou pobídkou do další práce. Rozhodně však budu dodržovat pokyny lékařů," cituje Filipa jeho strana na Facebooku.  Už dříve uvedl, že nehodlá nic měnit na kandidatuře pro dubnový sjezd KSČM, na němž bude obhajovat mandát.

Další zprávy