Přestavba chaty: Na původním půdorysu vznikl rodinný dům s barevnou fasádou

Přestavba chaty: Na původním půdorysu vznikl rodinný dům s barevnou fasádou
Z původní chaty z konce 50. let zůstaly základy. A kromě původního půdorysu byla zachována i výška stavby.
Střecha má oproti původní sedlové méně prudší sklon. Dostatečný přesah stíní okna a tím zároveň brání přehřátí domu.
Vnější fasáda je z vlnitého polykarbonátu, který jednak chrání dřevo před deštěm a zároveň dá vyniknout jeho struktuře a barevnosti.
"I z důvodů jakési chatařské hravosti jsme na fasádu použili poměrně laciné laminátové poloprůhledné desky a povrch stěn pod ní rozdělili malbou do čtverců ve třech zemitých barvách. Dělá to celé zajímavý světelně prostorový efekt," vysvětluje Jirkal.
Foto: Lukáš Žentel
Petra Jansová Petra Jansová
30. 9. 2016 11:50
Na půdorysu chaty z 50. let vznikl celoročně obyvatelný dům pro rodinou s dvěma dětmi. Výška a zastavěná plocha jsou jediné, co z původního domu zůstalo. Dřevostavba s fasádou z vlnitého polykarbonátu dokonale zapadla do okolí a svým majitelům nabízí pohodlné bydlení.

Dvoupodlažní dům je postaven celý ze dřeva. Konstrukce je ze smrkových trámů, vnitřky z březové překližky nebo OSB desek. Fasáda je zabalena do vlnitého polykarbonátu, který chrání dřevo před deštěm a zároveň mu dává vyniknout. 

Stavba domu trvala zhruba rok a podílelo se na ní pět lidí, mezi nimi majitel i jeden z autorů návrhu, architekt Matěj Petránek. 

Studie: Matěj Petránek a atelier SAD – Adam Jirkal

Realizace: Matěj Petránek, Radek Müller, Jiří Hustoles, Vladimír Suchánek  a Jan Holeňa

Zastavěná plocha: 59,2 m²

Podlahová plocha: 101, 5m² Realizace: 2014–2015

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy