Ekologické obytné vajíčko ze Slovenska zaujalo hollywoodskou hvězdu, manažery i sportovce

Projekt soběstačného minidomku představili slovenští Nice Architects v roce 2008 v rámci architektonické soutěže. Ecocapsule sice nevyhrál, ale zaujal širokou veřejnost. "Uvědomili jsme si, že má smysl v projektu pokračovat, a postupem času jsme se mu začali věnovat naplno," vypráví architekti s tím, že dosáhli konstrukčních a technologických vylepšení. První limitovaná série Ecocapsule se dostane k zákazníkům do konce tohoto roku. Společnost plánuje i sériovou výrobu, která by měla snížit cenu.
Ecocapsule lze postavit kamkoliv. | Video: Ecocapsule

Máte za sebou řadu osobitých projektů a realizací, od bytových domů Turecká až po sídliště Vaike Oismae v Tallinnu, za který jste získali první cenu na soutěži Tallinn Architecture Biennale. Jak jste se dostali k návrhu soběstačného domku?

Příběh Ecocapsule se začal psát v roce 2008, kdy jsme se ještě jako Nice Architects zúčastnili soutěže Andes Sprout Society Competition, v níž jsme navrhovali malý obytný dům pro umělce. Náš návrh sice tehdy nevyhrál, ale zaregistrovali ho lidé ze serveru Inhabitat.com a zařadili ho do výběru nejlepších návrhů toho roku. O Ecocapsule tehdy projevila zájem nejenom odborná veřejnost. Uvědomili jsme si tedy, že má smysl v projektu pokračovat, a postupem času jsme se mu začali věnovat naplno.

Zhruba před dvěma lety jste projekt Ecocapsule jeli představit na festival Pioneers ve Vídni. Doznal od té doby nějakých změn?

Od té doby jsme se posunuli, jak konstrukčně, tak i technologicky. Podařilo se nám především zefektivnit systém vytápění a ochlazování nebo vzduchotechniku. Dále jsme přidali několik zajímavých doplňků, které chceme co nevidět prezentovat. Především se nám podařilo navrhnout speciální přívěsný vozík, pomocí kterého bude možné Ecocapsule přemístit i osobním autem. Přívěs se začne prodávat spolu s prvními kusy.

O Ecocapsule projevily zájem, respektive zaplatily zálohu, tři stovky lidí. Odkud zájemci pochází?

Zájemci pochází téměř výlučně ze zahraničí. Nejvíc ze Spojených států, Austrálie, Kanady, Japonska a Evropské unie. Opravdu si velmi vážíme toho, kolik lidí se o našem projektu dozvědělo. A hlavně, že každý den několik zájemců přibývá. 

Zpočátku byl projekt Ecocapsule zamýšlen jako objekt určený pro přechodné bydlení nebo jako přístřešek pro humanitární mise. Jací lidé se o něj zajímají v současnosti?

Idea Ecocapsule skutečně v mezičase oslovila velmi různorodé skupiny zájemců. Mezi našimi klienty najdete manažery, adrenalinové sportovce, dobrodruhy, ekologicky zaměřené lidi, majitele rančů a dokonce i důchodce.

Ecocapsule si měla dokonce objednat i hollywoodská hvězda. Můžete přiblížit, o koho jde?

Bohužel z důvodu ochrany soukromí to zatím prozradit nemůžu. Až bude mít majitelka Ecocapsule v rukách, určitě se to dozvíte.

Co je podle vás největší výhodou Ecocapsule a čím se podle vás odlišuje od ostatních podobných projektů?

Jeho největší výhodou je bezesporu soběstačnost, tedy možnost umístit ho kamkoliv, současně při zachování vysokého komfortu bydlení. Velkou výhodou je i mobilita. Elegantní a organický design všechny uvedené výhody doplňuje.

Ecocapsule připomíná na první pohled vajíčko. Má tento organický tvar svoje opodstatnění, nebo jde čistě jen o estetický záměr?

Organický tvar Ecocapsule není jen estetickým, ale i funkčním záměrem. Tento tvar zjednodušuje zachytávání vody a zároveň se díky němu zlepšuje tepelná účinnost. Vyhřívání i ochlazování je díky vejčitému tvaru efektivnější.

Uvedením do sériové výroby by měl být Ecocapsule levnější. Na kolik tedy vyjde? Ptám se i proto, že ještě před dvěma lety jste cenu nechtěli zveřejňovat.

Cenu druhé, sériově vyráběné edice sami ještě neznáme. Stále se totiž snažíme najít optimální řešení a nabídnout sériově vyráběný Ecocapsule za nejnižší možnou cenu tak, aby se dostal k co největší skupině zájemců. Přesnou cenu plánujeme zveřejnit na jaře příštího roku. 

Domek je energeticky nezávislý. Jak dlouho bude nezávisle fungovat na zcela opuštěném místě?

To souvisí hned s několika faktory. Například kde přesně je Ecocapsule umístěn, jaké je momentálně roční období a zda nastanou výkyvy počasí. V ideálním případě můžeme říct, že Ecocapsule dokáže nezávisle fungovat i několik měsíců.

Je mobilní a soběstačná architektura trendem, který bude společnost potřebovat stále více?

Určitě ano, vzhledem k současnému stavu životního prostředí je nutné hledat alternativy bydlení, které budou co nejefektivnější v souvislosti s využitím obnovitelných zdrojů. 

 

Právě se děje

před 32 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy