Mechový městský strom má stejnou sílu jako malý les. V budoucnu by mohl zachránit města

Petra Jansová Petra Jansová
30. 6. 2017 10:00
Městský strom Citytree by v budoucnosti mohl významně pomoci se zvýšením kvality ovzduší ve městech po celém světě. Vynález berlínské společnosti, který je ve skutečnosti čtyři metry vysokým mobiliářem z mechu a lišejníků, vyčistí přibližně stejný objem vzduchu jako les o 270 stromech.
Jeden městský mechový strom tak dokáže vyčistit stejný objem vzduchu jako malý les o zhruba 270 stromech.
Jeden městský mechový strom tak dokáže vyčistit stejný objem vzduchu jako malý les o zhruba 270 stromech. | Foto: greencitysolutions.de

Znečištěné ovzduší je jedním z nejnebezpečnějších a neviditelných zabijáků po celém světě, píše CNN a odkazuje na data Světové zdravotnické organizace, podle kterých každoročně způsobí až sedm milionů předčasných úmrtí. 

Server proto představuje projekt městského stromu CityTree berlínské společnosti Green City Solutions. Ve skutečnosti jde o čtyři metry vysoký, tři metry široký a dva metry hluboký městský mobiliář vyplněný mechy a lišejníky.

Městský strom v Paříži.
Městský strom v Paříži. | Foto: greencitysolutions.de

Právě mechové kultury mají podle spoluzakladatele společnosti Zhenglianga Wua mnohem větší listový povrch a dokážou proto zachytit i více škodlivých látek. Jeden městský mechový strom tak dokáže vyčistit stejný objem vzduchu jako malý les o zhruba 270 stromech.

Mechové panely jsou zcela soběstačné a vyžadují jen velmi malou údržbu. Dešťovou vodu zachytávají do nádrže, odkud se pak čerpá do půdy. Solární panely dodávají elektřinu senzorům, které měří vlhkost, teplotu a efektivitu filtrace vzduchu. 

CityTree je dosud nainstalován ve dvaceti městech po celém světě, včetně Osla, Paříže, Bruselu a Hongkongu. Propagátoři ho plánují umístit i do chudších zemí, ve kterých rovněž bojují se znečištěním vzduchu. Jedem mechový strom vyjde na 25 tisíc dolarů.

Podle odborníka na ovzduší Garyho Fullera z King´s College v Londýně je ale tato koncepce příliš ambiciózní. "I kdybyste měli sebelepší čistič vzduchu, přiblížit k němu znečištěný vzduch je velmi obtížné. Například výfukové plyny se rozptylují vertikálně až do výšky několika kilometrů," vysvětluje pro CNN Fuller.

Mechový mobiliář Citytree může fungovat i jako reklamní nosič.
Mechový mobiliář Citytree může fungovat i jako reklamní nosič. | Foto: greencitysolutions.de

Radí proto se znečištění vzduchu raději rovnou vyhnout a řešit ho v samotných počátcích, a to například nákupem autobusů s ekologičtějším provozem.

Vynálezci "městského stromu" si ale za slibnou budoucností svého projektu stojí. Mobilní mechové mobiliáře považují za pouhý první krok. Jejich cílem je technologii mechových panelů začlenit do stávajících budov. "Sníme o tom, že vytvoříme infrastrukturu, kterou budeme moci vyčistit a ochladit města," uzavírají. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy