Mechový městský strom má stejnou sílu jako malý les. V budoucnu by mohl zachránit města

Petra Jansová Petra Jansová
30. 6. 2017 10:00
Městský strom Citytree by v budoucnosti mohl významně pomoci se zvýšením kvality ovzduší ve městech po celém světě. Vynález berlínské společnosti, který je ve skutečnosti čtyři metry vysokým mobiliářem z mechu a lišejníků, vyčistí přibližně stejný objem vzduchu jako les o 270 stromech.
Jeden městský mechový strom tak dokáže vyčistit stejný objem vzduchu jako malý les o zhruba 270 stromech.
Jeden městský mechový strom tak dokáže vyčistit stejný objem vzduchu jako malý les o zhruba 270 stromech. | Foto: greencitysolutions.de

Znečištěné ovzduší je jedním z nejnebezpečnějších a neviditelných zabijáků po celém světě, píše CNN a odkazuje na data Světové zdravotnické organizace, podle kterých každoročně způsobí až sedm milionů předčasných úmrtí. 

Server proto představuje projekt městského stromu CityTree berlínské společnosti Green City Solutions. Ve skutečnosti jde o čtyři metry vysoký, tři metry široký a dva metry hluboký městský mobiliář vyplněný mechy a lišejníky.

Městský strom v Paříži.
Městský strom v Paříži. | Foto: greencitysolutions.de

Právě mechové kultury mají podle spoluzakladatele společnosti Zhenglianga Wua mnohem větší listový povrch a dokážou proto zachytit i více škodlivých látek. Jeden městský mechový strom tak dokáže vyčistit stejný objem vzduchu jako malý les o zhruba 270 stromech.

Mechové panely jsou zcela soběstačné a vyžadují jen velmi malou údržbu. Dešťovou vodu zachytávají do nádrže, odkud se pak čerpá do půdy. Solární panely dodávají elektřinu senzorům, které měří vlhkost, teplotu a efektivitu filtrace vzduchu. 

CityTree je dosud nainstalován ve dvaceti městech po celém světě, včetně Osla, Paříže, Bruselu a Hongkongu. Propagátoři ho plánují umístit i do chudších zemí, ve kterých rovněž bojují se znečištěním vzduchu. Jedem mechový strom vyjde na 25 tisíc dolarů.

Podle odborníka na ovzduší Garyho Fullera z King´s College v Londýně je ale tato koncepce příliš ambiciózní. "I kdybyste měli sebelepší čistič vzduchu, přiblížit k němu znečištěný vzduch je velmi obtížné. Například výfukové plyny se rozptylují vertikálně až do výšky několika kilometrů," vysvětluje pro CNN Fuller.

Mechový mobiliář Citytree může fungovat i jako reklamní nosič.
Mechový mobiliář Citytree může fungovat i jako reklamní nosič. | Foto: greencitysolutions.de

Radí proto se znečištění vzduchu raději rovnou vyhnout a řešit ho v samotných počátcích, a to například nákupem autobusů s ekologičtějším provozem.

Vynálezci "městského stromu" si ale za slibnou budoucností svého projektu stojí. Mobilní mechové mobiliáře považují za pouhý první krok. Jejich cílem je technologii mechových panelů začlenit do stávajících budov. "Sníme o tom, že vytvoříme infrastrukturu, kterou budeme moci vyčistit a ochladit města," uzavírají. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

FIA vyhlásila osobností roku zesnulého Laudu

Mezinárodní automobilová federace (FIA) vyhlásila osobností roku trojnásobného mistra světa formule 1 Nikiho Laudu, který v květnu v 70 letech zemřel. Legendární Rakušan působil do své smrti ve funkci šéfa dozorčí rady stáje Mercedes.

Pilot Mercedesu Lewis Hamilton na slavnostním večeru v Paříži převzal šestou trofej pro šampiona F1. Už pouze jedna mu schází k vyrovnání rekordní bilance Němce Michaela Schumachera. "Byl to zatím nejlepší rok v mé kariéře. Jsem pyšný na to, co jsme s týmem dokázali," uvedl britský jezdec, který letos vyhrál jedenáct Velkých cen a nasbíral rekordní počet bodů (413).

Nováčkem roku byl zvolen thajský pilot formule 1 Alexander Albon, který skončil v šampionátu osmý. V japonské Grand Prix mu o jedno místo unikly premiérové stupně vítězů.

Ocenění za akci roku přisoudili fanoušci Nizozemci Maxi Verstappenovi za souboj s monacký jezdcem Charlesem Leclercem z Ferrari ve Velké ceně Británie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy