Prestižní evropskou cenu za architekturu získal panelák. I bydlení na sídlišti může být cool

Petra Jansová Petra Jansová
16. 5. 2017 13:13
Prestižní evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award získal projekt revitalizace panelového bytového domu DeFlat Kleiburg v Amsterdamu nizozemského architektonického studia NL architects a XVW architectuur. Podle architekta Osamua Okamury to značí změnu trendu a nizozemský návrh přeměny by tak mohl stát i inspirací pro Česko. "Situace ve velkých českých městech je v oblasti dostupnosti bydlení dost katastrofální. Zkusme tedy raději vdechnout panelákům nový život. Jak letos udělená hlavní cena ukazuje, bydlení na sídlišti může být opravdu cool," dodává.
Prestižní evropskou cenu za architekturu získal panelák | Video:

V pátek 12. května 2017 Nadace Miese van der Roheho v Barceloně oznámila vítěze Ceny EU za současnou architekturu - Mies van der Rohe Award 2017. Hlavní cenu získal projekt kolektivního bydlení DeFLAT Kleiburg v Amsterdamu architektonických ateliérů NL Architects a XVW.

V historii soutěže je to vůbec poprvé, kdy se vítězem nestala novostavba, ale obnova stávajícího objektu. Podle architekta a programového ředitele reSITE Osamua Okamury, který byl mimo jiné i jedním z odborníků, jenž do soutěže nominoval dvě české stavby, je výsledek významným signálem, že architektura není jenom luxusní kulturní nástavbou, ale že se dotýká nás všech a našich každodenních životů a starostí.

"Před třemi lety sice také zvítězila rekonstrukce, ale šlo o významné berlínské muzeum, poničené za 2. světové války. Letos však jde překvapivě o stavbu, kde bydlí zcela obyčejní lidé, která navíc vznikla jako sociální projekt a nyní po několika málo nezbytných úpravách opět nabídne důstojné a dostupné městské bydlení pro obyvatele Amsterdamu. Porotci mluví o všedním, avšak hrdinském architektonickém výkonu," dodává Okamura pro Aktuálně.cz.

Vzhledem k tomu, že jeden z největších nizozemských paneláků Klieburg připomíná i některé typy domů na českých panelových sídlištích, může vítězný projekt podle Okamury fungovat i jako inspirace pro Česko. 

"Nic však nevznikne bez iniciativy obyvatel, bytových družstev nebo sdružení vlastníků. Často se zapojuje radnice. Spojením inteligentních a kultivovaných investorů a dobrých architektů lze dosáhnout nečekaných výsledků i při úpravách panelových domů," dodává s tím, že stinné stránky českých sídlišť většinou nesouvisí přímo s domy jako takovými, ty naopak nabízejí často velmi kvalitní byty, s velkorysými a funkčními dispozicemi, které je snadné modernizovat.

Nevýhodou podle něj často zůstává spíše určitá prostorová odloučenost od centra nebo horší dostupnost pracovních příležitostí, obchodů a služeb. To je však často vyváženo blízkostí přírody a větším bezpečím pro dětské hry. "Na rozdíl od rozptýlené předměstské zástavby rodinných domků jsou však díky větší koncentraci obyvatel sídliště efektivně obsloužena veřejnou dopravou," říká.

Skvělé příklady rekonstrukce panelových domů podle něj lze najít i v Rimavské Sobotě od ateliéru GutGut, v Paříži od Lacaton-Vassal nebo v německém Leinefede od Stefana Forstera. 

Klienburg byl součástí sídliště. Některé domy v jeho okolí ale ustoupily novější zástavbě. I to může být cesta, jak sídliště přizpůsobit současnému životnímu stylu.

"Je to možnost, ale ve velkém měřítku to zatím v České republice není reálné. Otázkou dneška spíše je, jak poskytnout lidem dobré a přitom dostupné bydlení. Situace ve velkých českých městech je v oblasti dostupnosti bydlení dost katastrofální. Zkusme tedy raději vdechnout panelákům nový život. Jak letos udělená hlavní cena ukazuje, bydlení na sídlišti může být opravdu cool," uzavírá architekt Okamura.

Byla udělena i cena pro začínající architekty

Cenu pro začínající architekty získal bruselský ateliér MSA/V+ za projekt pěti bytových jednotek umístěných na severní straně při vstupu do Bruselu s názvem Navez, která je podle poroty novátorským přístupem péče o příměstské oblasti a současně nabízí příkladné byty pro velké rodiny.

Porota ocenila také vysokou kvalitu jednotlivých bytů, z nichž každý je naprosto jedinečný a současně všechny nabízí benefity v podobě přirozeného světla ze všech směrů, působivé výhledy a dynamické prostorové zážitky jak ve společných, tak v soukromých prostorech.

Vítězné projekty Mies van der Rohe Award 2017 - Evropské ceny za současnou architekturu byly vybrány z celkového počtu 355 nominací z členských států EU. Mezinárodní odborná porota v lednu 2017 vybrala čtyřicítku nejlepších evropských staveb. Z tohoto užšího okruhu v únoru 2017 porota vybrala pět finalistů soutěže.

V rámci jednotlivých členských států mají velkou váhu také jednotlivé nominace, které provádí profesní organizace, odborné instituce a vybraní experti. Za Českou republiku do této soutěžní přehlídky letos své nominace zaslala Česká komora architektů a architekti Osamu Okamura a Jana Tichá.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy