Prestižní evropskou cenu za architekturu získal panelák. I bydlení na sídlišti může být cool

Petra Jansová Petra Jansová
16. 5. 2017 13:13
Prestižní evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award získal projekt revitalizace panelového bytového domu DeFlat Kleiburg v Amsterdamu nizozemského architektonického studia NL architects a XVW architectuur. Podle architekta Osamua Okamury to značí změnu trendu a nizozemský návrh přeměny by tak mohl stát i inspirací pro Česko. "Situace ve velkých českých městech je v oblasti dostupnosti bydlení dost katastrofální. Zkusme tedy raději vdechnout panelákům nový život. Jak letos udělená hlavní cena ukazuje, bydlení na sídlišti může být opravdu cool," dodává.
Prestižní evropskou cenu za architekturu získal panelák | Video:

V pátek 12. května 2017 Nadace Miese van der Roheho v Barceloně oznámila vítěze Ceny EU za současnou architekturu - Mies van der Rohe Award 2017. Hlavní cenu získal projekt kolektivního bydlení DeFLAT Kleiburg v Amsterdamu architektonických ateliérů NL Architects a XVW.

V historii soutěže je to vůbec poprvé, kdy se vítězem nestala novostavba, ale obnova stávajícího objektu. Podle architekta a programového ředitele reSITE Osamua Okamury, který byl mimo jiné i jedním z odborníků, jenž do soutěže nominoval dvě české stavby, je výsledek významným signálem, že architektura není jenom luxusní kulturní nástavbou, ale že se dotýká nás všech a našich každodenních životů a starostí.

"Před třemi lety sice také zvítězila rekonstrukce, ale šlo o významné berlínské muzeum, poničené za 2. světové války. Letos však jde překvapivě o stavbu, kde bydlí zcela obyčejní lidé, která navíc vznikla jako sociální projekt a nyní po několika málo nezbytných úpravách opět nabídne důstojné a dostupné městské bydlení pro obyvatele Amsterdamu. Porotci mluví o všedním, avšak hrdinském architektonickém výkonu," dodává Okamura pro Aktuálně.cz.

Vzhledem k tomu, že jeden z největších nizozemských paneláků Klieburg připomíná i některé typy domů na českých panelových sídlištích, může vítězný projekt podle Okamury fungovat i jako inspirace pro Česko. 

"Nic však nevznikne bez iniciativy obyvatel, bytových družstev nebo sdružení vlastníků. Často se zapojuje radnice. Spojením inteligentních a kultivovaných investorů a dobrých architektů lze dosáhnout nečekaných výsledků i při úpravách panelových domů," dodává s tím, že stinné stránky českých sídlišť většinou nesouvisí přímo s domy jako takovými, ty naopak nabízejí často velmi kvalitní byty, s velkorysými a funkčními dispozicemi, které je snadné modernizovat.

Nevýhodou podle něj často zůstává spíše určitá prostorová odloučenost od centra nebo horší dostupnost pracovních příležitostí, obchodů a služeb. To je však často vyváženo blízkostí přírody a větším bezpečím pro dětské hry. "Na rozdíl od rozptýlené předměstské zástavby rodinných domků jsou však díky větší koncentraci obyvatel sídliště efektivně obsloužena veřejnou dopravou," říká.

Skvělé příklady rekonstrukce panelových domů podle něj lze najít i v Rimavské Sobotě od ateliéru GutGut, v Paříži od Lacaton-Vassal nebo v německém Leinefede od Stefana Forstera. 

Klienburg byl součástí sídliště. Některé domy v jeho okolí ale ustoupily novější zástavbě. I to může být cesta, jak sídliště přizpůsobit současnému životnímu stylu.

"Je to možnost, ale ve velkém měřítku to zatím v České republice není reálné. Otázkou dneška spíše je, jak poskytnout lidem dobré a přitom dostupné bydlení. Situace ve velkých českých městech je v oblasti dostupnosti bydlení dost katastrofální. Zkusme tedy raději vdechnout panelákům nový život. Jak letos udělená hlavní cena ukazuje, bydlení na sídlišti může být opravdu cool," uzavírá architekt Okamura.

Byla udělena i cena pro začínající architekty

Cenu pro začínající architekty získal bruselský ateliér MSA/V+ za projekt pěti bytových jednotek umístěných na severní straně při vstupu do Bruselu s názvem Navez, která je podle poroty novátorským přístupem péče o příměstské oblasti a současně nabízí příkladné byty pro velké rodiny.

Porota ocenila také vysokou kvalitu jednotlivých bytů, z nichž každý je naprosto jedinečný a současně všechny nabízí benefity v podobě přirozeného světla ze všech směrů, působivé výhledy a dynamické prostorové zážitky jak ve společných, tak v soukromých prostorech.

Vítězné projekty Mies van der Rohe Award 2017 - Evropské ceny za současnou architekturu byly vybrány z celkového počtu 355 nominací z členských států EU. Mezinárodní odborná porota v lednu 2017 vybrala čtyřicítku nejlepších evropských staveb. Z tohoto užšího okruhu v únoru 2017 porota vybrala pět finalistů soutěže.

V rámci jednotlivých členských států mají velkou váhu také jednotlivé nominace, které provádí profesní organizace, odborné instituce a vybraní experti. Za Českou republiku do této soutěžní přehlídky letos své nominace zaslala Česká komora architektů a architekti Osamu Okamura a Jana Tichá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci propustili unesené studenty z nigerijské školy

Ozbrojenci v sobotu propustili 42 lidí, včetně 27 studentů, které unesli minulý týden z internátní školy v nigerijském státě Niger. Oznámil to podle agentury Reuters guvernér státu v severní centrální části nejlidnatější africké země.

Propuštěno bylo 27 školáků, tři zaměstnanci státní střední školy a jejich příbuzní. Ozbrojený gang minulý týden vtrhl do školy v okrese Kagara a přemohl ostrahu. Při útoku byl zabit jeden chlapec.

Unesení studenti, personál a příbuzní Vládní vědecké střední školy v Kagaře jsou opět na svobodě a v péči vlády státu Niger, oznámil na guvernér Abubakar Sani Bello.

Únosy ozbrojenými skupinami s požadavky výkupného jsou v mnoha severních státech Nigérie běžné, poznamenala agentura Reuters. Mnozí únosci bývají ozbrojeni a přijíždějí na motocyklech. Dříve za únosy v Nigérii stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají i jiné ozbrojené skupiny.

Ještě rozsáhlejší únos než ten z minulého týdne se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy neznámí ozbrojenci v noci na dnešek z dívčí školy v obci Jangebe ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie unesli 317 studentek. K okamžitému a nepodmíněnému propuštění dívek vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy