Cihlová stěna bez omítky a původní parkety. Rekonstrukce malého bytu s omezeným rozpočtem

Cihlová stěna bez omítky a původní parkety. Rekonstrukce malého bytu s omezeným rozpočtem
Byt o rozloze 45 metrů čtverečních je určen primárně ke krátkodobým pronájmům. Vzhledem k finančním možnostem investora bylo zadání tyto úpravy provést co nejlevněji.
Novými materiály se tak řešila pouze vstupní chodba...
... koupelna a toaleta.
V ostatních místnostech byly využity povrchy stávající. Podlahy byly zbaveny nánosů původních krytin, obrousily se a nově nalakovaly. Proto jsou také rozdílné v kuchyni, kde je podlaha odkryta na původní prkna, a v obýváku, kde zůstaly zachované parkety.
Foto: Michal Červený
Petra Jansová Petra Jansová
3. 8. 2017 9:12
Při rekonstrukci malometrážního bytu určeného ke krátkodobým pronájmům pracovali architekti ze studia Mio architects s omezeným rozpočtem. Staré materiály proto zrenovovali a nové, o to kvalitnější, použili pouze ve vstupní chodbě, koupelně a toaletě. Dekorativním prvkem, ve kterém dominuje bílá a černá barva, je příčka odhalená až na cihlu.

Byt s dispozicí 2+kk s koupelnou, komorou a oddělenou toaletou v činžovním domě na pražské Flóře si majitelé pořídili s tím, že ho budou krátkodobě pronajímat.  

Architektonické studio Mio architects tedy už od začátku pracovalo s jasným zadáním a také striktně omezeným rozpočtem.

"Měli jsme vytvořit byt pro krátkodobé pronájmy, na přespání dvou až čtyř lidí. Vzhledem k finančním možnostem investora znělo zadání tak, že máme tyto úpravy provést co nejlevněji," přibližuje Jana Šimánková.

Původní dispozice bytu se nezměnila. Na drobné stavební práce ale došlo. Například se musela zbourat středová stěna mezi pokoji. Posouval se také průchod mezi kuchyní a obývacím pokojem, který hlavní pokoj dělí pomyslně na obývací část s rozkládací sedačkou a ložnici.

Omezený rozpočet se promítl i do použití materiálů. Novými se řešila pouze vstupní chodba, toaleta a koupelna. V ostatních místnostech architekti využili stávající povrchy.

"Podlahy jsme nechali zbavit nánosů původních krytin, obrousit a nově nalakovat. Proto jsou také rozdílné v kuchyni, kde je podlaha odkryta na původní prkna, a v obýváku, kde zůstaly zachované parkety," dodává Šimánková.

Cihlová stěna, která odděluje pokoje, měla být dekorativním prvkem. Ta původní se ale po osekání omítky ukázala nestabilní, a musela být proto nahrazena novou příčkou. Zdivo zůstalo přiznané a pouze se stěna natřela bílou barvou.

V koupelně použili architekti pohledovou betonovou stěrku, a to jak z praktických, tak i estetických důvodů. Je beze spár, a lépe se proto udržuje, a zároveň se díky ní podařilo docílit celistvého vzhledu místnosti.

Veškeré zařízení od kuchyně až po jídelnu a ložnici se řešilo výhradně nábytkem z IKEA. Na míru byla vyrobena pouze koupelnová skříňka, ve které je umístěné polozapuštěné umyvadlo a pračka. 

Architektonický ateliér Mio architects byl založen v roce 2010 Ing. arch. Janou Šimánkovou a Ing. arch. Markem Šináglem. V tvorbě je neomezuje velikost projektů, v portfoliu mají práce malého i velkého rozsahu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy