Princip pavlače přenesli i do interiéru. Užitná plocha se díky tomu zvětšila

Princip pavlače přenesli i do interiéru. Užitná plocha se díky tomu zvětšila
Dvoupokojový byt neměl původně koupelnu ani záchod.
Díky stavebním úpravám se využitelná podlahová plocha zvětšila o čtvrtinu.
Architekti využili vysokých stropů a princip pavlače vnesli i do interiéru.
Na galerii pak vznikla samostatná pracovna.
Foto: Tomáš Brabec
Petra Jansová Petra Jansová
24. 6. 2017 9:05
Z původního dvoupokojového bytu bez koupelny a záchodu se díky sofistikovanému uspořádání stalo plnohodnotné bydlení se dvěma ložnicemi. Vestavěná galerie navíc rozšířila obytný prostor.

Po Pobřežní třídě na bývalém nábřeží Karlínského přístavu se dnes prohánějí auta právě v místě, kde kdysi kotvily lodě v bočním korytu Vltavy. Ve dvoře jednoho z původních nábřežních domů je však ještě patrná dobová atmosféra prudkého kamenného schodiště, vysokých vídeňských stropů, špaletových oken a pavlačí.

A právě tuto dobovou atmosféru promítli architekti ze studia No Architects i do kompletní rekonstrukce jednoho z pavlačových bytů.

Z původního dvoupokojového bytu bez koupelny a záchodu vytvořili plnohodnotné bydlení se dvěma ložnicemi, koupelnou a zároveň větším obytným prostorem. Díky výšce prostoru vnesli princip pavlače i do interiéru. Na galerii pak vznikla samostatná pracovna. "Fakticky jsme stavebními úpravami rozšířili využitelnou podlahovou plochu bytu téměř o čtvrtinu," řekl Jakub Novák.

Byt prošel kompletní rekonstrukcí, v podstatě byl vybourán až na obvodové stěny. Zachovány zůstaly částečně pouze původní parkety. Část z nich byla kvůli vedení sítí v podlaze rozebrána a přeložena, jinde musely být doloženy. 

Dělaly se rovněž nové silnoproudé a slaboproudé rozvody, vytápění, osazoval se nový kotel a nové odkouření. Nové jsou i omítky a cementová dlažba, která navazuje na dlažbu na pavlači.

"Cementová dlažba je dlažba, která se neprochodí a nerozbije, je barvená v hloubce půl centimetru, navrch se impregnuje a voskuje, klade se beze spár. Je to prostě vysoce kvalitní povrch na podlahu," říká architekt.

Před rokem 1948 se u nás běžně cementová dlažba vyráběla a používala jako všední materiál. Komunismus toto odvětví zlikvidoval, takže je v současnosti nákladně dovážena ze zahraničí. "Je to volba kvality, odkaz k dobového materiálu v kontextu komplexního návrhu interiéru bytu," uzavírá.

Ateliér No Architects

Zaměřujeme se na všechny oblasti architektonického a urbanistického navrhování, zpracování návrhů staveb a interiérů, a to ve všech projekčních stupních - od studie až po prováděcí projekty včetně autorských dozorů. Založen byl v roce 2009 na spolupráci architekta Jakuba Filipa Nováka  a umělkyně Daniely Novákové Baráčkové.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 28 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy