Princip pavlače přenesli i do interiéru. Užitná plocha se díky tomu zvětšila

Princip pavlače přenesli i do interiéru. Užitná plocha se díky tomu zvětšila
Dvoupokojový byt neměl původně koupelnu ani záchod.
Díky stavebním úpravám se využitelná podlahová plocha zvětšila o čtvrtinu.
Architekti využili vysokých stropů a princip pavlače vnesli i do interiéru.
Na galerii pak vznikla samostatná pracovna.
Foto: Tomáš Brabec
Petra Jansová Petra Jansová
24. 6. 2017 9:05
Z původního dvoupokojového bytu bez koupelny a záchodu se díky sofistikovanému uspořádání stalo plnohodnotné bydlení se dvěma ložnicemi. Vestavěná galerie navíc rozšířila obytný prostor.

Po Pobřežní třídě na bývalém nábřeží Karlínského přístavu se dnes prohánějí auta právě v místě, kde kdysi kotvily lodě v bočním korytu Vltavy. Ve dvoře jednoho z původních nábřežních domů je však ještě patrná dobová atmosféra prudkého kamenného schodiště, vysokých vídeňských stropů, špaletových oken a pavlačí.

A právě tuto dobovou atmosféru promítli architekti ze studia No Architects i do kompletní rekonstrukce jednoho z pavlačových bytů.

Z původního dvoupokojového bytu bez koupelny a záchodu vytvořili plnohodnotné bydlení se dvěma ložnicemi, koupelnou a zároveň větším obytným prostorem. Díky výšce prostoru vnesli princip pavlače i do interiéru. Na galerii pak vznikla samostatná pracovna. "Fakticky jsme stavebními úpravami rozšířili využitelnou podlahovou plochu bytu téměř o čtvrtinu," řekl Jakub Novák.

Byt prošel kompletní rekonstrukcí, v podstatě byl vybourán až na obvodové stěny. Zachovány zůstaly částečně pouze původní parkety. Část z nich byla kvůli vedení sítí v podlaze rozebrána a přeložena, jinde musely být doloženy. 

Dělaly se rovněž nové silnoproudé a slaboproudé rozvody, vytápění, osazoval se nový kotel a nové odkouření. Nové jsou i omítky a cementová dlažba, která navazuje na dlažbu na pavlači.

"Cementová dlažba je dlažba, která se neprochodí a nerozbije, je barvená v hloubce půl centimetru, navrch se impregnuje a voskuje, klade se beze spár. Je to prostě vysoce kvalitní povrch na podlahu," říká architekt.

Před rokem 1948 se u nás běžně cementová dlažba vyráběla a používala jako všední materiál. Komunismus toto odvětví zlikvidoval, takže je v současnosti nákladně dovážena ze zahraničí. "Je to volba kvality, odkaz k dobového materiálu v kontextu komplexního návrhu interiéru bytu," uzavírá.

Ateliér No Architects

Zaměřujeme se na všechny oblasti architektonického a urbanistického navrhování, zpracování návrhů staveb a interiérů, a to ve všech projekčních stupních - od studie až po prováděcí projekty včetně autorských dozorů. Založen byl v roce 2009 na spolupráci architekta Jakuba Filipa Nováka  a umělkyně Daniely Novákové Baráčkové.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy