Zbouraný hotel Praha? Dokonale respektoval okolí. Podobné stavby se u nás téměř nevyskytovaly

Hotel Praha
Dveře hotelu Praha se poprvé otevřely v roce 1981. Tehdy měl sloužit jako ubytovací zařízení pro potřeby KSČM. Po roce 1989 několikrát změnil majitele a v lednu 2014 byla přes nesouhlas odborníků i veřejnosti zahájena první fáze demolice.
Dnes již neexistující stavbu chválí i teoretik architektury Adam Štěch. "Hotel Praha a výtvarné řešení jeho exteriérů a interiérů pro mě představuje vyvrcholení snahy československých architektů, designérů a výtvarných umělců o vytvoření totálního uměleckého díla, ´gesamtkunstwerku´, který propojuje rozmanité výtvarné obory a řemesla do jednoho fascinujícího architektonického celku. Tato tendence, kterou můžeme pozorovat v tuzemské architektuře již od konce padesátých let, se tak zhmotnila v opulentním komunistickém hotelu, jehož bizarní podoba i účel z něj  v kontextu české i mezinárodní historie designu činí opravdový unikát," tvrdí.
Z hotelu se ale podařilo po demolici zachránit několik kusů nábytku, jako například kožené křeslo a stolek od designéra Zdeňka Hřivnáče. Kromě lustrů většina skončila na smetišti.
"Získat ho byl opravdový boj. Ještě před demolicí jsme hotel objížděli a snažili se k nábytku dostat, ale bylo to nemožné. Většina z toho zřejmě skončila v kontejneru a posléze na skládce," vypráví majitelé obchodu Nanovo Jiří Mrázek a Adam Karásek.
Foto: Profimedia.cz
Petra Jansová Petra Jansová
7. 9. 2016 15:17
Obchod Nanovo, který se zabývá prodejem originálního užitého umění a designu z druhé poloviny 20. století, připomíná výjimečnou architekturu hotelu Praha. Veřejné přednášky se kromě teoretika umění Adama Štěcha nebo sochaře Pavla Karouse zúčastní i jeden z autorů architektonického návrhu, architekt Arnošt Navrátil.

Na realizaci dnes již neexistujícího hotelu Praha se podílely desítky uznávaných českých výtvarníků druhé poloviny 20. století. Z jejich spolupráce vznikla podle odborníků zcela unikátní ukázka architektury vybočující z dobového průměru v 70. letech. Přes veškeré snahy o jeho záchranu byla ale na začátku roku 2014 zahájena jeho demolice.

"Nanovo má k hotelu Praha velmi blízko. Zabýváme se renovací a prodejem toho nejzajímavějšího z československého designu z druhé poloviny 20. století. Na vybavení hotelu Praha se podíleli ti nejlepší tvůrci ze 70. a 80. let – máme dokonce některé artefakty z hotelu na prodej, například křeslo navržené Zbyňkem Hřivnáčem, sadu sklenek "Montreal" na víno a likér navrženou Adolfem Maturou pro sklárny Moser a mnoho dalších unikátů, které byly navrženy a vyrobeny přímo pro hotel Praha. Věříme, že hotel Praha byl architektonický skvost a nemělo by se na něj zapomínat – a proto jsme se rozhodli uspořádat tuto přednášku," vysvětlují iniciátoři a majitelé obchodu Nanovo.

Ti doufají mimo jiné v to, že podaří zachovat spoustu podobně unikátních míst, které bohužel čeká podobný osud. 

Přednášky, která se bude konat v pondělí 12. září, se zúčastní i jeden z autorů, architekt Arnošt Navrátil. "Projektové práce trvaly po celou dobu realizace až do roku 1980. Musím říci, že přes velikou časovou náročnost a minimální finanční odměnu to byly roky zajímavé práce, s vynikajícími umělci a interiéristy, a také skvělými řemeslníky, kteří byli pro práce na stavbě angažováni. I když život hotelu byl také hodně krátký, byl stavbou krásnou, která pravdivě vypovídala o úrovni českých umělců, řemeslníků a také firem, které se na stavbě podílely," zavzpomínal na zákulisí stavby hotelu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy