Zbouraný hotel Praha? Dokonale respektoval okolí. Podobné stavby se u nás téměř nevyskytovaly

Hotel Praha
Dveře hotelu Praha se poprvé otevřely v roce 1981. Tehdy měl sloužit jako ubytovací zařízení pro potřeby KSČM. Po roce 1989 několikrát změnil majitele a v lednu 2014 byla přes nesouhlas odborníků i veřejnosti zahájena první fáze demolice.
Dnes již neexistující stavbu chválí i teoretik architektury Adam Štěch. "Hotel Praha a výtvarné řešení jeho exteriérů a interiérů pro mě představuje vyvrcholení snahy československých architektů, designérů a výtvarných umělců o vytvoření totálního uměleckého díla, ´gesamtkunstwerku´, který propojuje rozmanité výtvarné obory a řemesla do jednoho fascinujícího architektonického celku. Tato tendence, kterou můžeme pozorovat v tuzemské architektuře již od konce padesátých let, se tak zhmotnila v opulentním komunistickém hotelu, jehož bizarní podoba i účel z něj  v kontextu české i mezinárodní historie designu činí opravdový unikát," tvrdí.
Z hotelu se ale podařilo po demolici zachránit několik kusů nábytku, jako například kožené křeslo a stolek od designéra Zdeňka Hřivnáče. Kromě lustrů většina skončila na smetišti.
"Získat ho byl opravdový boj. Ještě před demolicí jsme hotel objížděli a snažili se k nábytku dostat, ale bylo to nemožné. Většina z toho zřejmě skončila v kontejneru a posléze na skládce," vypráví majitelé obchodu Nanovo Jiří Mrázek a Adam Karásek.
Foto: Profimedia.cz
Petra Jansová Petra Jansová
7. 9. 2016 15:17
Obchod Nanovo, který se zabývá prodejem originálního užitého umění a designu z druhé poloviny 20. století, připomíná výjimečnou architekturu hotelu Praha. Veřejné přednášky se kromě teoretika umění Adama Štěcha nebo sochaře Pavla Karouse zúčastní i jeden z autorů architektonického návrhu, architekt Arnošt Navrátil.

Na realizaci dnes již neexistujícího hotelu Praha se podílely desítky uznávaných českých výtvarníků druhé poloviny 20. století. Z jejich spolupráce vznikla podle odborníků zcela unikátní ukázka architektury vybočující z dobového průměru v 70. letech. Přes veškeré snahy o jeho záchranu byla ale na začátku roku 2014 zahájena jeho demolice.

"Nanovo má k hotelu Praha velmi blízko. Zabýváme se renovací a prodejem toho nejzajímavějšího z československého designu z druhé poloviny 20. století. Na vybavení hotelu Praha se podíleli ti nejlepší tvůrci ze 70. a 80. let – máme dokonce některé artefakty z hotelu na prodej, například křeslo navržené Zbyňkem Hřivnáčem, sadu sklenek "Montreal" na víno a likér navrženou Adolfem Maturou pro sklárny Moser a mnoho dalších unikátů, které byly navrženy a vyrobeny přímo pro hotel Praha. Věříme, že hotel Praha byl architektonický skvost a nemělo by se na něj zapomínat – a proto jsme se rozhodli uspořádat tuto přednášku," vysvětlují iniciátoři a majitelé obchodu Nanovo.

Ti doufají mimo jiné v to, že podaří zachovat spoustu podobně unikátních míst, které bohužel čeká podobný osud. 

Přednášky, která se bude konat v pondělí 12. září, se zúčastní i jeden z autorů, architekt Arnošt Navrátil. "Projektové práce trvaly po celou dobu realizace až do roku 1980. Musím říci, že přes velikou časovou náročnost a minimální finanční odměnu to byly roky zajímavé práce, s vynikajícími umělci a interiéristy, a také skvělými řemeslníky, kteří byli pro práce na stavbě angažováni. I když život hotelu byl také hodně krátký, byl stavbou krásnou, která pravdivě vypovídala o úrovni českých umělců, řemeslníků a také firem, které se na stavbě podílely," zavzpomínal na zákulisí stavby hotelu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy