Zbouraný hotel Praha? Dokonale respektoval okolí. Podobné stavby se u nás téměř nevyskytovaly

Hotel Praha
Dveře hotelu Praha se poprvé otevřely v roce 1981. Tehdy měl sloužit jako ubytovací zařízení pro potřeby KSČM. Po roce 1989 několikrát změnil majitele a v lednu 2014 byla přes nesouhlas odborníků i veřejnosti zahájena první fáze demolice.
Dnes již neexistující stavbu chválí i teoretik architektury Adam Štěch. "Hotel Praha a výtvarné řešení jeho exteriérů a interiérů pro mě představuje vyvrcholení snahy československých architektů, designérů a výtvarných umělců o vytvoření totálního uměleckého díla, ´gesamtkunstwerku´, který propojuje rozmanité výtvarné obory a řemesla do jednoho fascinujícího architektonického celku. Tato tendence, kterou můžeme pozorovat v tuzemské architektuře již od konce padesátých let, se tak zhmotnila v opulentním komunistickém hotelu, jehož bizarní podoba i účel z něj  v kontextu české i mezinárodní historie designu činí opravdový unikát," tvrdí.
Z hotelu se ale podařilo po demolici zachránit několik kusů nábytku, jako například kožené křeslo a stolek od designéra Zdeňka Hřivnáče. Kromě lustrů většina skončila na smetišti.
"Získat ho byl opravdový boj. Ještě před demolicí jsme hotel objížděli a snažili se k nábytku dostat, ale bylo to nemožné. Většina z toho zřejmě skončila v kontejneru a posléze na skládce," vypráví majitelé obchodu Nanovo Jiří Mrázek a Adam Karásek.
Foto: Profimedia.cz
Petra Jansová Petra Jansová
7. 9. 2016 15:17
Obchod Nanovo, který se zabývá prodejem originálního užitého umění a designu z druhé poloviny 20. století, připomíná výjimečnou architekturu hotelu Praha. Veřejné přednášky se kromě teoretika umění Adama Štěcha nebo sochaře Pavla Karouse zúčastní i jeden z autorů architektonického návrhu, architekt Arnošt Navrátil.

Na realizaci dnes již neexistujícího hotelu Praha se podílely desítky uznávaných českých výtvarníků druhé poloviny 20. století. Z jejich spolupráce vznikla podle odborníků zcela unikátní ukázka architektury vybočující z dobového průměru v 70. letech. Přes veškeré snahy o jeho záchranu byla ale na začátku roku 2014 zahájena jeho demolice.

"Nanovo má k hotelu Praha velmi blízko. Zabýváme se renovací a prodejem toho nejzajímavějšího z československého designu z druhé poloviny 20. století. Na vybavení hotelu Praha se podíleli ti nejlepší tvůrci ze 70. a 80. let – máme dokonce některé artefakty z hotelu na prodej, například křeslo navržené Zbyňkem Hřivnáčem, sadu sklenek "Montreal" na víno a likér navrženou Adolfem Maturou pro sklárny Moser a mnoho dalších unikátů, které byly navrženy a vyrobeny přímo pro hotel Praha. Věříme, že hotel Praha byl architektonický skvost a nemělo by se na něj zapomínat – a proto jsme se rozhodli uspořádat tuto přednášku," vysvětlují iniciátoři a majitelé obchodu Nanovo.

Ti doufají mimo jiné v to, že podaří zachovat spoustu podobně unikátních míst, které bohužel čeká podobný osud. 

Přednášky, která se bude konat v pondělí 12. září, se zúčastní i jeden z autorů, architekt Arnošt Navrátil. "Projektové práce trvaly po celou dobu realizace až do roku 1980. Musím říci, že přes velikou časovou náročnost a minimální finanční odměnu to byly roky zajímavé práce, s vynikajícími umělci a interiéristy, a také skvělými řemeslníky, kteří byli pro práce na stavbě angažováni. I když život hotelu byl také hodně krátký, byl stavbou krásnou, která pravdivě vypovídala o úrovni českých umělců, řemeslníků a také firem, které se na stavbě podílely," zavzpomínal na zákulisí stavby hotelu.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V Ležácích se uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení obce v komorním duchu

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes dopoledne v Památníku Ležáky uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení osady nacisty. Zúčastnili se jej mimo jiné místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nebo ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Položili věnce u pomníku obětí.

"Je důležité sem pravidelně jezdit, připomínat to a přitáhnout pozornost," řekla dnes novinářům Schillerová. Podle ní mír není samozřejmostí, proto je třeba si události v Ležákách připomínat, aby se neopakovaly.

Individuálnímu kladení květinových darů je vyhrazeno celé odpoledne za předpokladu respektování vládních nařízení. Před pandemií si zde tragédii Ležáků každoročně připomínaly stovky lidí.

Nacisté Ležáky vyhladili 24. června 1942. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich zavraždili 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy. Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, vesnici připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy