Zbouraný hotel Praha? Dokonale respektoval okolí. Podobné stavby se u nás téměř nevyskytovaly

Hotel Praha
Dveře hotelu Praha se poprvé otevřely v roce 1981. Tehdy měl sloužit jako ubytovací zařízení pro potřeby KSČM. Po roce 1989 několikrát změnil majitele a v lednu 2014 byla přes nesouhlas odborníků i veřejnosti zahájena první fáze demolice.
Dnes již neexistující stavbu chválí i teoretik architektury Adam Štěch. "Hotel Praha a výtvarné řešení jeho exteriérů a interiérů pro mě představuje vyvrcholení snahy československých architektů, designérů a výtvarných umělců o vytvoření totálního uměleckého díla, ´gesamtkunstwerku´, který propojuje rozmanité výtvarné obory a řemesla do jednoho fascinujícího architektonického celku. Tato tendence, kterou můžeme pozorovat v tuzemské architektuře již od konce padesátých let, se tak zhmotnila v opulentním komunistickém hotelu, jehož bizarní podoba i účel z něj  v kontextu české i mezinárodní historie designu činí opravdový unikát," tvrdí.
Z hotelu se ale podařilo po demolici zachránit několik kusů nábytku, jako například kožené křeslo a stolek od designéra Zdeňka Hřivnáče. Kromě lustrů většina skončila na smetišti.
"Získat ho byl opravdový boj. Ještě před demolicí jsme hotel objížděli a snažili se k nábytku dostat, ale bylo to nemožné. Většina z toho zřejmě skončila v kontejneru a posléze na skládce," vypráví majitelé obchodu Nanovo Jiří Mrázek a Adam Karásek.
Foto: Profimedia.cz
Petra Jansová Petra Jansová
7. 9. 2016 15:17
Obchod Nanovo, který se zabývá prodejem originálního užitého umění a designu z druhé poloviny 20. století, připomíná výjimečnou architekturu hotelu Praha. Veřejné přednášky se kromě teoretika umění Adama Štěcha nebo sochaře Pavla Karouse zúčastní i jeden z autorů architektonického návrhu, architekt Arnošt Navrátil.

Na realizaci dnes již neexistujícího hotelu Praha se podílely desítky uznávaných českých výtvarníků druhé poloviny 20. století. Z jejich spolupráce vznikla podle odborníků zcela unikátní ukázka architektury vybočující z dobového průměru v 70. letech. Přes veškeré snahy o jeho záchranu byla ale na začátku roku 2014 zahájena jeho demolice.

"Nanovo má k hotelu Praha velmi blízko. Zabýváme se renovací a prodejem toho nejzajímavějšího z československého designu z druhé poloviny 20. století. Na vybavení hotelu Praha se podíleli ti nejlepší tvůrci ze 70. a 80. let – máme dokonce některé artefakty z hotelu na prodej, například křeslo navržené Zbyňkem Hřivnáčem, sadu sklenek "Montreal" na víno a likér navrženou Adolfem Maturou pro sklárny Moser a mnoho dalších unikátů, které byly navrženy a vyrobeny přímo pro hotel Praha. Věříme, že hotel Praha byl architektonický skvost a nemělo by se na něj zapomínat – a proto jsme se rozhodli uspořádat tuto přednášku," vysvětlují iniciátoři a majitelé obchodu Nanovo.

Ti doufají mimo jiné v to, že podaří zachovat spoustu podobně unikátních míst, které bohužel čeká podobný osud. 

Přednášky, která se bude konat v pondělí 12. září, se zúčastní i jeden z autorů, architekt Arnošt Navrátil. "Projektové práce trvaly po celou dobu realizace až do roku 1980. Musím říci, že přes velikou časovou náročnost a minimální finanční odměnu to byly roky zajímavé práce, s vynikajícími umělci a interiéristy, a také skvělými řemeslníky, kteří byli pro práce na stavbě angažováni. I když život hotelu byl také hodně krátký, byl stavbou krásnou, která pravdivě vypovídala o úrovni českých umělců, řemeslníků a také firem, které se na stavbě podílely," zavzpomínal na zákulisí stavby hotelu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy