"Monumentální skleněná mozaika podle návrhu Pabla Picassa. Už jenom kvůli ní by měl celý komplex Transgasu získat státní ochranu," píše sochař a autor projektu Vetřelci a volavky Pavel Karous.
Budova, v níž je mozaika umístěna, sloužila kdysi jako sídlo Světové odborové federace a je součástí Transgasu na Vinohradské třídě. Jde o třetí budovu vinohradského souboru při štítové zdi Rozhlasu. Ta nemá být zbourána, ale revitalizována. Objekt rovněž není majetkem developerské společnosti HB Reavis.
"Je jasné, že to Picasso nedělal přímo pro Transgas, ale osadili to až expost. Že se ale s Hoffmeistrem (Adolf Hoffmeister byl český malíř, dramatik a velvyslanec ve Francii v letech 1948 až 1951 pozn.red.) znali a čile si korespondovali a že měl k Československu vztah je jisté," vysvětluje Karous.
Dílo Picasso nevytvořil přímo pro Transgas, ale věnoval ho Světovým odborovým svazům v roce 1955 k desátému výročí vzniku. Skleněnou mozaiku vytvořil na zakázku Světové odborové federace italský sochař Sauro Ballardini se svolením umělcovy rodiny.
ZAČALA DEMOLICE TRANSGASU! Firma HB Reavis se činí prozatím uvnitř, padlo legendární schodiště. Au to bolí!
Zveřejnil(a) Architektura 489 dne 23. Únor 2017
Na rozdíl od ostatních budov bývalému sídlu odborů demolice nehrozí. Podle zastánců zachování komplexu brutalistických budov má však smysl zachovat ho především jako celek.
Stavbě Václava Aulického, která sloužila jako dispečink a dokončena byla jako první v roce 1972, zatím ale hrozí demolice. Komise ministerstva vnitra ji totiž po prvním jednání neprohlásila za kulturní památku. Díky iniciativě Klubu za starou Prahu se komise kvůli Transgasu sešla po druhé. Rozhodnutí by mělo podle tiskové mluvčí ministerstva padnout na přelomu dubna a května.