Foto: Městské nábřeží jako ze žurnálu. Lublaň se právem pyšní jedním z nejhezčích nábřeží v Evropě

Řeznický most v Lublani
Řeka a její bezprostřední okolí patří mezi nejvýznamnější části města. Řada českých obcí včetně Prahy postupně obnovuje tyto lukrativní a lidmi oblíbené veřejné prostory. My jsme se přijeli podívat do slovinské Lublaně na dvě konkrétní realizace, které vstoupily do historického jádra poněkud odlišným způsobem.
Jde o lávku pro pěší přes největší a nejdůležitější lublaňskou řeku Lublaňku.
Další je Řeznický most, který se klene přes stejnou řeku jen o několik málo metrů dále po proudu. Tyto dvě realizace mají stejnou podstatu. Jde o mosty, které mají za cíl spojit pravý a levý břeh řeky. Oba navrhli místní architekti a stojí v historickém jádru města, a to jen pár kroků od nejznámějšího lublaňského mostu Trojmostí. Ten pro Lublaň znamená to samé, co pro Prahu Karlův most. Tím však veškerá podobnost mezi projekty končí.
Lávka pro pěší je nejmladším mostem ve městě, otevřená byla v roce 2012. Dílo pochází od architektonického studia Arhitektura DOO, konkrétními autory jsou Peter Gabrijelčič, Boštjan Gabrijelčič a Gregor Cipot.
Foto: David Kohout
David Kohout David Kohout
4. 12. 2017 13:04
Řada českých měst v posledních letech investuje nemalé finanční prostředky na revitalizaci a rekonstrukci městských nábřeží. V Praze v příštích letech projde velkou rekonstrukcí náplavka. Brno chystá velkou rekonstrukci nábřeží v okolí řeky Svratky. Hlavní město Slovinska Lublaň v posledních letech s pomocí slovinských architektů opravilo velkou část nábřeží v těsném okolí řeky Lublaňky. Domy z konce 19. století a Plečnikovy zásahy z první poloviny 20. století místní architekti doplnili o sklo, ocel a surový beton. Autoři mezi lety 2008–2012 navrhli a postavili řadu nových staveb, které velmi citlivě vstoupily do historického jádra a pomyslně otevřely řeku lidem.
 

Právě se děje

Další zprávy