Na Karlův most se vrátilo sousoší sv. Františka Borgiáše. Kopii vyrobil restaurátor Jiří Kačer 

Kultura Kultura
30. 10. 2017 21:34
Po pěti letech se na Karlův most vrací sousoší sv. Františka Borgiáše. Autorem nové sekané kopie je sochař a restaurátor Jiří Kačer. Následující dva týdny budou probíhat dokončující práce, lokální retuše a závěrečná konzervace. Originál od Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa zatím zůstane v depozitáři Galerie hlavního města Prahy, v budoucnu se počítá s jeho restaurováním pro účely výstav. Důvodem odstranění sousoší z mostu v roce 2012 byl jeho špatný stav, pískovcové bloky podstavce byly staticky narušené. Sousoší si v roce 1710 objednal císařský purkrabí František z Colletu, rentmistr z vídeňského Neustadtu. František Borgiáš patřil mezi jezuity a je jedním z nejuctívanějších řádových světců.
Opravené sousoší na Karlově mostě.
Opravené sousoší na Karlově mostě. | Foto: Galerie hlavního města Prahy
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy