Jak se vyvíjel veřejný prostor od roku 1989? Výstava představí šedesátku nejlepších projektů

Ve fotogalerii najdete některé z projektů, vybraných na výstavu Veřejný prostor/krajina města.
Ve fotogalerii najdete některé z projektů, vybraných na výstavu Veřejný prostor/krajina města. Zde je Piazetta Národního divadla, která se se na jeden měsíc proměnila v zelený labyrint.
Akce Zažít město jinak v Praze 7.
Zahradu Anežského kláštera zdobí expozice středověkého a raně renesančního umění, ale i nový sochařský mobiliář téměř dvaceti děl od současných autorů.
Revitalizace Šimkových sadů v Hradci Králové.
Foto: Andrea Pujmanová
Bydlení
1. 11. 2017 13:05
Výstava Veřejný prostor/krajina města v Galerii Jaroslava Fragnera představí v průběhu listopadu výběr 60 mimořádných realizací, které významně změnily veřejný prostor. Do expozice jsou zařazeny jak projekty revitalizace parků, tak i obsáhlejší projekty, které měnily podobu měst za posledních sedmadvacet let. A kromě pozitivních případů chtějí kurátoři upozornit i na ty problematické.

Šedesát vybraných realizací z celé republiky rozdělili kurátoři do šesti kapitol  - rekonstrukce historických městských prostorů, nové veřejné prostory, komplexní přístup k veřejnému prostoru, parky, umělecká díla ve veřejném prostoru a aktivity.

Prostor v přízemí galerie je věnován prezentaci koncepčního přístupu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy k pražským veřejným prostranstvím. Bude zde představen i aktuální projekt Pražské židle & stolky, který jednoduchým způsobem oživuje pražská veřejná prostranství a zapojuje aktivní občany, spolky a instituce do spoluutváření příjemného a obytného města.

Expozice má kromě řady povedených realizací a aktivit upozornit i na problémy. "Veřejné prostory našich sídel ohrožu­jí jejich otevřenou či plíživou privatizaci a komercionalizaci, zanedbanost mnoha městských prostorů, které nestojí v centru pozornosti nebo patří do sociálně okra­jových oblastí, přetrvávající upřednostňování potřeb individuálního automobilismu a další," uvedl jeden z kurátorů výstavy Petr Kratochvíl. 

Veřejný prostor se podle něj v posledních letech dostává do popředí architektonických diskusí. Nejde jen o téma odborníků, ale široké veřejnosti i politiků.

"Pravidelná mezinárodní soutěž Evropská cena za městský veřejný prostor s následnou putovní výstavou vítězných realizací ukazuje, že metropole, stejně jako Barcelona, Paříž, Kodaň, Lublaň, ale i řada men­ších evropských měst, věnuje péči o veřejné městské prostory a o jejich originální a přitom obyvatelné ztvárnění mimořádnou pozornost, " upozorňuje.

V mnoha směrech lze podle něho tento pozitivní obrat shledat i v českých a morav­ských městech.

 

Právě se děje

před 56 minutami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy