Navrhli obdivovaný hotel z námořních kontejnerů na břehu Labe. Další plán? Rodinné domky

Tak vypadá studie rodinných domků PicniCon postavených z námořních kontejnerů.
Je složen ze dvou dvacetistopých kontejnerů a na nich příčně uloženého vysokého čtyřicetistopého kontejneru.
Ve spodních kontejnerech je umístěno sociální zařízení, technické zázemí, sklad a jeden čtyřlůžkový pokoj.
V horním kontejneru jsou čtyři pokoje.
Do těch se vstupuje přes společnou pobytovou terasu s krásným výhledem na řeku a do krajiny.
Foto: Michal Hurych
Petra Jansová Petra Jansová
18. 5. 2017 12:45
Český hotel postavený z námořních kontejnerů na břehu Labe velmi zaujal zahraniční weby o architektuře. Pražské architektonické studio jde ovšem ještě dál a pro klienta připravilo studii na kolonii kontejnerových rodinných domků. Hlavními klady by měla být rychlost, variabilita, mobilita a cena.

Na začátku projektu ContainHotelu u Litoměřic stáli odvážní klienti s jasnou představou. Pro surfařský kemp jim architekti ze studia Artikul měli navrhnout mobilní a snadno demontovatelný sezonní hotel ze tří přepravních kontejnerů. Objekt navíc měl být byl maximálně soběstačný a ekologicky šetrný.

Stavba realizovaná před dvěma lety teď zaujala i řadu zahraničních architektonických a designových webů.

Hotel se navíc po dvou letech svého fungování osvědčil. "Nejsem si vědom žádných nestandardních technických nebo provozních potíží. Naopak mimo pravidelné návštěvníky kempu láká nové návštěvníky, kteří často přijedou vyloženě proto, aby si toto nekonvenční ubytování na krásném místě vyzkoušeli," vysvětluje jeden z autorů, architekt Pavel Lejdar.

Architektonické studio zpracovalo před časem i studii rodinného domku pro klienta, který má v plánu na svém pozemku v obci Břehy vybudovat první kolonii kontejnerových domů v Čechách. 

Prototyp domu s názvem PicniCon chce mladý investor s vizí a láskou ke kontejnerové architektuře postavit pro sebe a bydlení v domě z použitých námořních kontejnerů si tak vyzkoušet na vlastní kůži.

"Pro řadu lidí je to jeden z alternativních přístupů ke stavění, který odráží vývoj současné společnosti. Nicméně v pohledu na to, jak má vypadat dům, je oproti jiným aspektům života, myslím, většina Čechů velmi konzervativní," dodává Lejdar.

Hlavními klady kontejnerové výstavby jsou rychlost, variabilita, mobilita i cena. "Můžete si například postavit kontejnerovou chatu na pronajatém pozemku, a až vás to tam přestane bavit, můžete kontejner prostě převézt jinam," dodává. 

Kontejner přirovnává k hrubé stavbě konvenčního domu s ekologickým aspektem. Použité a nepotřebné kontejnery se tímto způsobem vlastně recyklují.

Zakládání je mnohem jednodušší než základy klasického domu. Kontejner stojí na zemi jen na čtyřech rozích. "Například hotel je založen na starých železničních pražcích na štěrku. Dají se také použít malé prefabrikované zemní patky, v některých případech základy nejsou potřeba vůbec. Existují i kontejnerové domy na pontonu na vodě nebo kontejner jako bazén zakopaný na zahradě v zemi," popisuje s tím, že při kvalitním zateplení lze zajistit takovým objektům velmi dobrý tepelný standard. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 2 hodinami

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

Další zprávy