reklama
 
 

Ve Švédsku postavili podivuhodnou saunu. Vypadá jako zlaté vejce a stojí na pláních u Kiruny

13. 5. 2017 9:05
Sauna ve tvaru vejce má symbolizovat znovuzrození | Video: Riksbyggen, Bigert & Bergström |  00:52
Sauna umístěná na pláních nedaleko nejsevernějšího švédského města Kiruna vypadá jako zlaté vejce. Dílo tamních umělců má podpořit komunitní život obyvatel. Těleso je zároveň symbolem začátku nového života, který nastane po přestěhování města.

Švédské umělecké duo Bigert & Bergström navrhlo pro obyvatele Kiruny saunu, která vypadá jako zlaté vejce. Projekt je součástí snah o transformaci oblasti zdecimované desetiletím těžby železné rudy, přičemž vejčitý tvar symbolizuje znovuzrození a nové příležitosti.

Sauna s názvem Solar Egge je běžně přístupná veřejnosti a má rovněž fungovat jako katalyzátor konverzace a podpora komunitního života. Projekt švédského uměleckého dua zapadá do dlouhodobějšího plánu, podle něhož má být město Kiruna přesunuto tři kilometry na východ. 

Pět metrů vysoké a čtyři metry široké těleso umístěné na vrcholcích strání v Luossabacken  je pokryto pozlacenou titanovou ocelí. Kostra je z oceli a dřeva. Skládá se z 69 dílů. Vejce, které má rovněž fungovat jako místo, které podněcuje dialog, může být kdykoliv přesunuto z místa na místo. 

"Sauny jsou malými svatostánky, v nichž můžete diskutovat o všem možném. Provažujeme je za prostory, které mají sílu spojovat a podporovat dialog," vysvětlují umělci s tím, že vejce vystihuje atmosféru Kiruny a tamní tradici saunování.  

Interiér je obložený borovicovým dřevem, lavičky jsou z osiky. Teplo zajišťují kamna ve tvaru srdce, vyrobená ze železa a kamenů. Nechybí ani solární panel.

Uskupení Bigert & Bergström se vztahu lidí k přírodě a klimatu věnuje dlouhodobě. V roce 2015 pokrylo vrchol nejvyšší švédské hory Kebnekaise izolačním pláštěm, aby zjistilo, zda by geoinženýrství mohlo zpomalit tání ledovců.

Jeho aktuální expozice Weather War umístěná v čínském muzeu umění Shanghai Minsheng zase zkoumá pokusy lidí ovládat počasí a teplotu planety. 

autor: Petra Jansová | 13. 5. 2017 9:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama