Ve Švédsku postavili podivuhodnou saunu. Vypadá jako zlaté vejce a stojí na pláních u Kiruny

Petra Jansová Petra Jansová
13. 5. 2017 9:05
Sauna umístěná na pláních nedaleko nejsevernějšího švédského města Kiruna vypadá jako zlaté vejce. Dílo tamních umělců má podpořit komunitní život obyvatel. Těleso je zároveň symbolem začátku nového života, který nastane po přestěhování města.
Sauna ve tvaru vejce má symbolizovat znovuzrození | Video: Riksbyggen, Bigert & Bergström

Švédské umělecké duo Bigert & Bergström navrhlo pro obyvatele Kiruny saunu, která vypadá jako zlaté vejce. Projekt je součástí snah o transformaci oblasti zdecimované desetiletím těžby železné rudy, přičemž vejčitý tvar symbolizuje znovuzrození a nové příležitosti.

Solar Egg
Solar Egg | Foto: Jean-Baptiste Béranger

Sauna s názvem Solar Egge je běžně přístupná veřejnosti a má rovněž fungovat jako katalyzátor konverzace a podpora komunitního života. Projekt švédského uměleckého dua zapadá do dlouhodobějšího plánu, podle něhož má být město Kiruna přesunuto tři kilometry na východ. 

Pět metrů vysoké a čtyři metry široké těleso umístěné na vrcholcích strání v Luossabacken  je pokryto pozlacenou titanovou ocelí. Kostra je z oceli a dřeva. Skládá se z 69 dílů. Vejce, které má rovněž fungovat jako místo, které podněcuje dialog, může být kdykoliv přesunuto z místa na místo. 

"Sauny jsou malými svatostánky, v nichž můžete diskutovat o všem možném. Provažujeme je za prostory, které mají sílu spojovat a podporovat dialog," vysvětlují umělci s tím, že vejce vystihuje atmosféru Kiruny a tamní tradici saunování.  

Interiér je obložený borovicovým dřevem, lavičky jsou z osiky. Teplo zajišťují kamna ve tvaru srdce, vyrobená ze železa a kamenů. Nechybí ani solární panel.

Soler Egg
Soler Egg | Foto: Jean-Baptiste Béranger

Uskupení Bigert & Bergström se vztahu lidí k přírodě a klimatu věnuje dlouhodobě. V roce 2015 pokrylo vrchol nejvyšší švédské hory Kebnekaise izolačním pláštěm, aby zjistilo, zda by geoinženýrství mohlo zpomalit tání ledovců.

Jeho aktuální expozice Weather War umístěná v čínském muzeu umění Shanghai Minsheng zase zkoumá pokusy lidí ovládat počasí a teplotu planety. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 52 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy