Skupina Artistree má za sebou celou řadu realizací od domů soběstačných až po ty ve stromech. Posledním projektem, kterým propagátoři udržitelné architektury zaujali, je dřevěný domek o rozloze zhruba 40 metrů čtverečních stojící na lávovém poli zhruba čtyři kilometry od největší aktivní sopky na světě.
Poslední erupce Mauna Loa na Havaji byla zaznamenána v roce 1984. Ty předchozí v letech 1926 a 1954 zničily celé vesnice.
Základním konceptem Phoenix House je stejně jako u předchozích projektů ekologického designového studia udržitelnost. Kromě využití solární energie a recyklovaných materiálů, z nichž je postaven, je vybaven i technologií na sbírání a znovuvyužití dešťové vody.
Minimalisticky provedený interiér nabízí kromě veškerého komfortu, včetně vysokorychlostního internetového připojení a teplé vody, především unikátní výhled. Z ložnice v druhém patře je vidět na oceán, z obývacího prostoru v přízemí zase sopečná krajina.
Ubytování v domku s jednou ložnicí, společenskou místností, kuchyňským koutem a koupelnou je možné si rezervovat přes službu Airbnb. Jedna noc v blízkosti stále aktivní sopky vyjde na necelé tři tisíce korun.
"Pokud potřebujete prostor pro znovuzrození, vzdání úcty, rozjímání a uzdravení, přijeďte a zvedněte se z popela ve Phoenix House," láká na Airbnb majitelka.
Domek je postaven z recyklovaného dřeva se speciální ohořelou úpravou, které stejně jako další použitý materiál, zrezivělý vlnitý plech, zapadá do kontextu sopečné krajiny.
"Postavili jsme tento dům s hlubokým respektem k matce zemi. Snažili jsme se o to, aby maximálně splynul se svým okolím," upřesnil jeden z autorů pro server Inhabitat.com.